08 maja 2023
Rani Petersen - Reiley

Farer na Eurowizji 2023

Już w tym tygodniu zaczyna się eurowizyjna gorączka, a fani konkursu obstawiają swoich faworytów. Chociaż zwycięzcą zeszłorocznego Eurovision Song Contest została Ukraina, z przyczyn geopolitycznych impreza odbędzie się w brytyjskim Liverpoolu.  W zbliżającej się 67. edycji muzycznych zmagań po raz pierwszy Danię będzie reprezentował wokalista z Wysp Owczych.

 

W wyborze Wielkiej Brytanii jako gospodarza nie było przypadku – drugie miejsce w zeszłorocznym Eurovision Song Contest zajął reprezentant tego kraju – Sam Ryder.  Ostatni raz Wielka Brytania gościła Eurowizję w 1998 roku, a sam konkurs odbywał się wówczas w Birmingham.

 

Rani – Reiley

Tegorocznym reprezentantem Danii jest Farer – Rani Petersen, występujący pod pseudonimem artystycznym Reiley. Petersen urodził się 24 listopada 1997 roku w Tórshavn, zaś dzieciństwo spędził w pobliskim Kollafjørður. Chłopak od najmłodszych lat przejawiał zdolności muzyczne i uwielbiał występować na scenie.

 

11 lutego 2023 roku Rani wygrał duńskie preselekcje do Eurowizji, prezentując popowy utwór Breaking My Heart. Nie obyło się bez niewielkiego skandalu, gdyż okazało się, że wokalista zaśpiewał piosenkę przedpremierowo na festiwalu w Seulu w 2022 roku, jednak ostatecznie duński nadawca DR potwierdził uczestnictwo Reileya w imprezie. Rani Petersen stał się tym samym pierwszym w historii Farerem, który będzie miał szansę wystąpić w konkursie Eurowizji. Chociaż Petersen oficjalnie reprezentuje Danię, na scenie nie zabraknie farerskiego akcentu w postaci flagi Merkið, naszytej na spodnie piosenkarza.

 

 

11 maja, numer 1

Ostatnie tygodnie przez konkursem Reiley spędził na promowaniu swojego utworu w różnych europejskich krajach. 1 kwietnia wokalista wystąpił w Polsce podczas koncertu Polish Eurovision Party, który odbył się w Warszawie. Oprócz kariery wokalnej, Reiley spełnia się jako influencer, a jego profil na TikToku obserwuje prawie 11 milionów użytkowników z całego świata.

 

Jak podają farerskie media, do Liverpoolu wybiera się także farerska członkini Løgtingu – Sirið Stenberg, by wesprzeć swojego rodaka. Reiley wystąpi w drugim eurowizyjnym półfinale, który odbędzie się 11 maja 2023 i pojawi się na scenie jako pierwszy.

 

 

Kinga Eysturland

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

Fot. YouTube

16 maja 2024
Pełne mistyki i niezwykłego piękna koncerty muzyczne w morskich jaskiniach to ważny element kultury Wysp Owczych. Publiczność i muzycy z instrumentami wpływają do grot zalewanych wodami Atlantyku, by stać się
13 maja 2024
Druga połowa kwietnia i początek maja to czas, gdy w ptasim świecie Wysp Owczych sporo się dzieje. Przede wszystkim po wielomiesięcznym pobycie na morzu wracają ulubieńcy turystów - maskonury, sposobiąc
01 maja 2024
30 kwietnia 2024 roku w Tórshavn miało miejsce historyczne spotkanie dotyczące bezpieczeństwa na naszym kontynencie. Wyspy Owcze po raz pierwszy gościły szczyt nordyckiego trzonu NATO, i po raz pierwszy w

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981