08 maja 2023
Rani Petersen - Reiley

Farer na Eurowizji 2023

Już w tym tygodniu zaczyna się eurowizyjna gorączka, a fani konkursu obstawiają swoich faworytów. Chociaż zwycięzcą zeszłorocznego Eurovision Song Contest została Ukraina, z przyczyn geopolitycznych impreza odbędzie się w brytyjskim Liverpoolu.  W zbliżającej się 67. edycji muzycznych zmagań po raz pierwszy Danię będzie reprezentował wokalista z Wysp Owczych.

 

W wyborze Wielkiej Brytanii jako gospodarza nie było przypadku – drugie miejsce w zeszłorocznym Eurovision Song Contest zajął reprezentant tego kraju – Sam Ryder.  Ostatni raz Wielka Brytania gościła Eurowizję w 1998 roku, a sam konkurs odbywał się wówczas w Birmingham.

 

Rani – Reiley

Tegorocznym reprezentantem Danii jest Farer – Rani Petersen, występujący pod pseudonimem artystycznym Reiley. Petersen urodził się 24 listopada 1997 roku w Tórshavn, zaś dzieciństwo spędził w pobliskim Kollafjørður. Chłopak od najmłodszych lat przejawiał zdolności muzyczne i uwielbiał występować na scenie.

 

11 lutego 2023 roku Rani wygrał duńskie preselekcje do Eurowizji, prezentując popowy utwór Breaking My Heart. Nie obyło się bez niewielkiego skandalu, gdyż okazało się, że wokalista zaśpiewał piosenkę przedpremierowo na festiwalu w Seulu w 2022 roku, jednak ostatecznie duński nadawca DR potwierdził uczestnictwo Reileya w imprezie. Rani Petersen stał się tym samym pierwszym w historii Farerem, który będzie miał szansę wystąpić w konkursie Eurowizji. Chociaż Petersen oficjalnie reprezentuje Danię, na scenie nie zabraknie farerskiego akcentu w postaci flagi Merkið, naszytej na spodnie piosenkarza.

 

 

11 maja, numer 1

Ostatnie tygodnie przez konkursem Reiley spędził na promowaniu swojego utworu w różnych europejskich krajach. 1 kwietnia wokalista wystąpił w Polsce podczas koncertu Polish Eurovision Party, który odbył się w Warszawie. Oprócz kariery wokalnej, Reiley spełnia się jako influencer, a jego profil na TikToku obserwuje prawie 11 milionów użytkowników z całego świata.

 

Jak podają farerskie media, do Liverpoolu wybiera się także farerska członkini Løgtingu – Sirið Stenberg, by wesprzeć swojego rodaka. Reiley wystąpi w drugim eurowizyjnym półfinale, który odbędzie się 11 maja 2023 i pojawi się na scenie jako pierwszy.

 

 

Kinga Eysturland

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

Fot. YouTube

15 listopada 2023
Adwent i Boże Narodzenie za pasem, więc bożonarodzeniowy nastrój będzie udzielał się również Farerom. Oto kilka elementów typowych dla okresu przedświątecznego na Wyspach Owczych, jakich można się spodziewać, jeśli traficie
11 października 2023
12 października 2023 roku ponownie staną naprzeciw siebie drużyny Wysp Owczych i Polski w rozgrywanym po raz pierwszy w historii polsko-farerskich kontaktów sportowych piłkarskim dwumeczu w ramach eliminacji do turnieju
11 października 2023
Poczta narodowa Wysp Owczych – Posta – ma powody do dumy. W połowie sierpnia 2023 roku został wydany 1000. znaczek opatrzony napisem Føroyar, który niebawem trafił do filatelistów na całym

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981