PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
27 lipca 2021
W dniach 12-15 sierpnia 2021 r. w Chicago odbędzie się wielkie filatelistyczne wydarzenie pod hasłem Great American Stamp Show. Weźmie w nim udział Posta – Poczta Wysp Owczych, a jednym
05 lipca 2021
Poczta narodowa Wysp Owczych jest emitentem poszukiwanych na filatelistycznym rynku walorów opatrzonych nazwą „Føroyar”. O tym, jak są one cenione świadczy fakt, że przychody pochodzące ze sprzedaży znaczków stanowią obok
28 czerwca 2021
Język farerski, choć egzotyczny, kryje w sobie wiele smaczków i ciekawych zwrotów.  Niekiedy są one trudne do przetłumaczenia, bywają wysoko kontekstowe. Oto 10 przydatnych zwrotów, które warto poznać przed bliskim

Sigrun Gunnarsdóttir  (fot. Birgir Kruse)

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Przykładający wagę do wszelkiego rodzaju plebiscytów Farerzy przyznali laury w dziedzinie kultury za rok 2020. Najbardziej prestiżowe wyróżnienie, Farerską Nagrodę Kulturalną (Mentanarvirðisløn Landsins), otrzymała tym razem malarka Sigrun Gunnarsdóttir. Oprócz niej docenieni zostali architekt Ósbjørn Jacobsen (Narodowa Odznaka Uznania, Heiðursgáva landsins) i śpiewaczka operowa (sopran) - Birita Poulsen (Wyróżnienie Specjalne, Serstøk virðisløn).

 

Ceremonia odbyła się w sali widowiskowej Løkshøll w Runavíku w połowie stycznia. Farerska Nagroda Kulturalna przyznawana jest od 1998 roku – jej laureatami i laureatkami są farerscy literaci, artyści sztuk wizualnych i muzycy. Od 2001 roku dodatkowymi wyróżnieniami są Narodowa Odznaka Uznania i okolicznościowe nagrody poboczne, w tym dla artystów młodego pokolenia.

 

Dzieła dla wszystkich

Dwoje tegorocznych laureatów, malarka Sigrun Gunnarsdóttir i architekt Ósbjørn Jacobsen, to osobowości farerskiej kultury, których prace możemy podziwiać nie tylko w zaciszu galerii czy pracowni, ale także w przestrzeni publicznej. Sigrun znana jest z wielu dekoracji artystycznych choćby w farerskich szkołach, kościołach i szpitalach. Równie łatwo podążyć szlakiem twórczych realizacji Ósbjørna – na czele z jego flagowym, „ukrytym w krajobrazie” ratuszem Eysturkommuny w miejscowości Norðragøta. Warto przypomnieć, że Ósbjørn Jacobsen jest zwycięzcą prestiżowej nagrody dla twórców współczesnej architektury europejskiej, Mies van der Rohe Award 2013, za projekt sali koncertowej oraz centrum konferencyjnego Harpa w Reykjavíku. Jego najnowszymi projektami na Wyspach Owczych są modernizacja Hotelu Føroyar w Tórshavn oraz koncepcja zagospodarowania przestrzennego obszaru w centrum Klaksvíku.

 

Laureatką Mentanarvirðisløn Landsins 2020 została farerska malarka Sigrun Gunnarsdóttir

 

Prostota pełna symboliki

Sigrun Gunnarsdóttir uznawana jest za jedną z największych indywidualności współczesnej sztuki farerskiej. Na obrazach malarki z Eiði znajdziemy choćby motywy krajobrazowe charakterystyczne dla okolic północnego Eysturoy oraz portrety realnie istniejących ludzi, mieszkańców Eiði.

 

„Jej prace zawierają w sobie rys naiwizmu i charakteryzują się ponurą, szarawą tonacją palety. Zarówno styl Sigrun, jak i intensywnie niepokojąca atmosfera dominująca w jej pracach, przypomina twórczość Giorgio de Chirico (1888-1978), włoskiego pioniera surrealistów i symbolistów” – analizuje historyk sztuki Eva Furseth. „Obrazy Sigrun Gunnarsdóttir są proste, ale jednocześnie złożone, symboliczne, skłaniające do refleksji. Sigrun wykreowała bardzo osobiste artystyczne uniwersum, pracując m.in. z tematami bliskimi życiu zwykłych ludzi, nie stroniąc zarazem od motywów z legend, własnych doświadczeń i zagadnień egzystencjalnych” – czytamy w jednej z analiz twórczości farerskiej malarki.

 

 

W zeszłym roku laureatem Farerskiej Nagrody Kulturalnej był pieśniarz Hanus G. Johansen (fragment jego koncertu powyżej), w roku 2018 pisarz i grafik Bárður Jákupsson, zaś w roku 2017 projektantka mody Barbara í Gongini.

 

Pełną listę laureatów farerskich nagród w dziedzinie kultury znajdziemy  TUTAJ

 

Dziękujemy Birgirowi Kruse, autorowi bloga www.birkblog.blogspot.com, za udostępnienie zdjęć.

 

Farerskie nagrody kulturalne

Sigrun Gunnarsdóttir jest tegoroczną laureatką nagrody Mentanarvirðisløn Landsins
25 stycznia 2021