PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
31 grudnia 2022
W najnowszym, 41. wydaniu Magazynu Skandynawskiego "Zew Północy" w stałym dziale farerskim ukazał się artykuł Marcina Michalskiego, poświęcony piwnej rewolucji, która ogarnęła nasz atlantycki archipelag. Na tej skalistej, niesprzyjającej rolnictwu
30 grudnia 2022
Każdy Nowy Rok witany jest przez mieszkańców Wysp Owczych z prawdziwą pompą. Nawet w czasie epidemii Covid-19 wyspiarze nie obniżali swoich noworocznych standardów, by tradycji mogło stać się zadość. Sylwesterowa
05 grudnia 2022
5 grudnia 2022 roku ogłoszono wyniki 18. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. Profesjonaliści i amatorzy walczyli o laury w kategoriach: Ludzie, Krajobraz, Zwierzęta oraz Fotoreportaż. Sześcioosobowe jury wyłoniło

Fot. El5

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

Kinga Eysturland

We wtorek 10 listopada odbyły się  Kommunuvalið 2020 – wybory samorządowe na Wyspach Owczych. Głosy zostały policzone, a w większości z 29 gmin uformowały już się lokalne koalicje. Najwięcej mandatów do zagospodarowania było w stołecznej Tórshavnar Kommuna – 13.

 

Tymczasem najmniejsze, trzyosobowe zarządy zasiadły w gminach Hov, Fámjin, Skúvoy oraz Fugloy. W najmniejszych gminach padły też rekordy procentowe wszystkich oddanych głosów. Liderem w tej kategorii został Jóanis Lisberg, który otrzymał 47,9% wszystkich głosów oddanych w gminie Fámjin na wyspie Suðuroy.

 

Najwyższą frekwencję wyborczą zanotowano natomiast na wyspie Fugloy. W wyborach udział wzięło aż 94,7% uprawnionych do głosowania. Łącznie do farerskich samorządów wybrano 199 osób.

 

Zmiany, zmiany, zmiany

Do tych największych doszło w głównych ośrodkach. W Tórshavn z tytułem burmistrza pożegnała się Annika Olsen (Folkaflokkurin), zaś na posterunek wrócił były burmistrz – Heðin Mortensen (Javnarflokkurin). Annice Olsen zarzucano nieporadność w trudnym epidemicznym czasie, co przełożyło się na liczbę głosów personalnych.

 

 

Tymczasem w Klaksvíku nową koalicję uformowali przedstawiciele Folkaflokkurin, Sambandsflokkurin i Tjóðveldi, w rezultacie czego z dotychczasowym stanowiskiem rozstał się Jógvan Skorheim, pełniący funkcję burmistrza gminy Klaksvík od 8 lat. Jego następca – Karl Haldorsson Johansen – jest… policjantem, w dodatku bez doświadczenia w polityce. Mimo to nienaganna opinia i wysoki stopień zaufania społecznego zapewniły mu poparcie, niezbędne do objęcia stanowiska mera.

 

Przewrót koalicyjny dokonał się również w Vágur na Suðuroy. Dotychczasowy burmistrz – Dennis Holm (Tjóðveldi), który otrzymał największą liczbę głosów personalnych, w obliczu połączenia sił przedstawicieli Sambandsflokkurin i Javnarflokkurin stracił stanowisko, a jego miejsce zajął Bjarni Johansen (Javnarflokkurin).

 

W Runavíku utrzymał się za to status quo i głównym włodarzem pozostał Tórbjørn Jacobsen z Glyvrar – postać barwna, lecz kontrowersyjna. Natomiast burmistrzem gminy Eiði zostanie najpewniej Rógvi Egilstoft (rocznik 1992) – utalentowany szachista i piłkarz drużyny NSÍ Runavík, a prywatnie syn legendarnego futbolisty Torkila Nielsena.

 

Tylko na mnie nie głosujcie!

Do niecodziennej sytuacji doszło w gminie Nes, w której do wyborów zgłoszono kandydaturę 40-letniego Janusa Thomsena z Toftir. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba zgłoszona jako kandydat przez kogoś z mieszkańców nie może odmówić udziału w wyborach. Zapis ten okazał się być wyjątkowo nie na rękę dla Janusa Thomsena, który na co dzień pełni odpowiedzialną funkcję dyrektora spółki naftowej Effo. Thomsen wydał oświadczenie, w którym poprosił mieszkańców gminy o nieoddawanie na niego głosów. Prośbę motywował intensywną aktywnością zawodową, która uniemożliwiałaby mu należyte zaangażowanie w sprawy gminy. Mimo apelu, Janus Thomsen wybory zakończył z sześcioma głosami na koncie.

 

 

Kommunuvalið 2024

Następne wybory samorządowe na Wyspach Owczych odbędą się za cztery lata. Nowym włodarzom życzymy zatem sukcesów i powodzenia w zarządzaniu poszczególnymi gminami. Zwłaszcza teraz, w obliczu wirusowych komplikacji. Góða eyðnu!
 

Wyspy Owcze: nowe rozdanie

W wyniku wyborów wyłoniono 199 członków nowych zarządów 29 farerskich gmin
13 listopada 2020