13 listopada 2020
W wyniku wyborów wyłoniono 199 członków nowych zarządów 29 farerskich gmin

Wyspy Owcze: nowe rozdanie

We wtorek 10 listopada odbyły się  Kommunuvalið 2020 – wybory samorządowe na Wyspach Owczych. Głosy zostały policzone, a w większości z 29 gmin uformowały już się lokalne koalicje. Najwięcej mandatów do zagospodarowania było w stołecznej Tórshavnar Kommuna – 13.

 

Tymczasem najmniejsze, trzyosobowe zarządy zasiadły w gminach Hov, Fámjin, Skúvoy oraz Fugloy. W najmniejszych gminach padły też rekordy procentowe wszystkich oddanych głosów. Liderem w tej kategorii został Jóanis Lisberg, który otrzymał 47,9% wszystkich głosów oddanych w gminie Fámjin na wyspie Suðuroy.

 

Najwyższą frekwencję wyborczą zanotowano natomiast na wyspie Fugloy. W wyborach udział wzięło aż 94,7% uprawnionych do głosowania. Łącznie do farerskich samorządów wybrano 199 osób.

 

Zmiany, zmiany, zmiany

Do tych największych doszło w głównych ośrodkach. W Tórshavn z tytułem burmistrza pożegnała się Annika Olsen (Folkaflokkurin), zaś na posterunek wrócił były burmistrz – Heðin Mortensen (Javnarflokkurin). Annice Olsen zarzucano nieporadność w trudnym epidemicznym czasie, co przełożyło się na liczbę głosów personalnych.

 

 

Tymczasem w Klaksvíku nową koalicję uformowali przedstawiciele Folkaflokkurin, Sambandsflokkurin i Tjóðveldi, w rezultacie czego z dotychczasowym stanowiskiem rozstał się Jógvan Skorheim, pełniący funkcję burmistrza gminy Klaksvík od 8 lat. Jego następca – Karl Haldorsson Johansen – jest… policjantem, w dodatku bez doświadczenia w polityce. Mimo to nienaganna opinia i wysoki stopień zaufania społecznego zapewniły mu poparcie, niezbędne do objęcia stanowiska mera.

 

Przewrót koalicyjny dokonał się również w Vágur na Suðuroy. Dotychczasowy burmistrz – Dennis Holm (Tjóðveldi), który otrzymał największą liczbę głosów personalnych, w obliczu połączenia sił przedstawicieli Sambandsflokkurin i Javnarflokkurin stracił stanowisko, a jego miejsce zajął Bjarni Johansen (Javnarflokkurin).

 

W Runavíku utrzymał się za to status quo i głównym włodarzem pozostał Tórbjørn Jacobsen z Glyvrar – postać barwna, lecz kontrowersyjna. Natomiast burmistrzem gminy Eiði zostanie najpewniej Rógvi Egilstoft (rocznik 1992) – utalentowany szachista i piłkarz drużyny NSÍ Runavík, a prywatnie syn legendarnego futbolisty Torkila Nielsena.

 

Tylko na mnie nie głosujcie!

Do niecodziennej sytuacji doszło w gminie Nes, w której do wyborów zgłoszono kandydaturę 40-letniego Janusa Thomsena z Toftir. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba zgłoszona jako kandydat przez kogoś z mieszkańców nie może odmówić udziału w wyborach. Zapis ten okazał się być wyjątkowo nie na rękę dla Janusa Thomsena, który na co dzień pełni odpowiedzialną funkcję dyrektora spółki naftowej Effo. Thomsen wydał oświadczenie, w którym poprosił mieszkańców gminy o nieoddawanie na niego głosów. Prośbę motywował intensywną aktywnością zawodową, która uniemożliwiałaby mu należyte zaangażowanie w sprawy gminy. Mimo apelu, Janus Thomsen wybory zakończył z sześcioma głosami na koncie.

 

 

Kommunuvalið 2024

Następne wybory samorządowe na Wyspach Owczych odbędą się za cztery lata. Nowym włodarzom życzymy zatem sukcesów i powodzenia w zarządzaniu poszczególnymi gminami. Zwłaszcza teraz, w obliczu wirusowych komplikacji. Góða eyðnu!
 

Kinga Eysturland

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

Fot. El5

17 czerwca 2024
W dniach 12-14 czerwca 2024 roku duńska para królewska – Frederik X i królowa Mary – zamierzała odwiedzić Wyspy Owcze. Wizytę miała poprzedzić emisja przez farerską Postę znaczka i innych
10 czerwca 2024
Jak podał portal farerskiego radia i telewizji KVF, w niedzielę 9 czerwca 2024 roku w godzinach wieczornych, po niemal miesięcznej akcji strajkowej, która sparaliżowała Wyspy Owcze, strona związkowa zawarła porozumienie
02 czerwca 2024
Gdy w nocy z 13 na 14 maja 2024 roku na Wyspach Owczych rozpoczęła się akcja strajkowa, zapewne mało kto z obserwatorów z zewnątrz przypuszczał, jakie będą jej reperkusje. Tymczasem

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981