20 lutego 2025
Fot. Annie Spratt

2026: wielki kongres arktyczny

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. Annie Spratt

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Niedawno Marcin Michalski pisał o otwarciu farerskiego „game changera” z szeroko rozumianego sektora MICE – multi hali kongresowo-widowiskowo-sportowej Við Tjarnir w Tórshavn, a już pojawiła się zapowiedź organizacji w niej prestiżowego kongresu poświęconego Arktyce – UArctic Congress & Assambly 2026.

 

To nie tylko wyraz rosnącego znaczenia Wysp Owczych w organizacji międzynarodowych wydarzeń wysokiej rangi, ale i coraz bardziej widocznego zaangażowania Farerów w badaniach nad Arktyką, która staje się kluczowym obszarem w skali całego świata.

 

Arktyczne forum

UArctic Congress & Assambly to największe obok Arctic Circle Assembly w Reykjavíku coroczne spotkanie poświęcone Arktyce, służące jako platforma współpracy i nawiązywania kontaktów. W 2026 r., w dniach 25-31 maja, Tórshavn, stolica archipelagu, będzie gościć od 600 do 1 000 uczestników reprezentujących uniwersytety, organizacje oraz przedsiębiorstwa związane z badaniami i eksploatacją północnych obszarów polarnych. Łącznie liczba podmiotów posiadających status członka w UArctic Congress & Assambly przekracza 200. Reprezentują one Kanadę, USA, Danię, Wyspy Owcze, Grenlandię, Finlandię, Islandię, Norwegię, Szwecję i Rosję - udział tej ostatniej z wiadomych względów jest ograniczony. Ponadto, uczestnikami UArctic Congress & Assambly są placówki naukowe z pozostałych części świata. Niestety, na liście członków nie znajdziemy polskich instytucji, choć w Arktyce posiadamy aż pięć stacji polarnych, w tym jedną całoroczną (Hornsund, Spitsbergen).

 

Arktyczny szczyt w 2026 r. jest organizowany przez Uniwersytet Wysp Owczych we współpracy z farerskim rządem i Instytutem Badań Morskich Wysp Owczych. Jako pierwsze wydarzenie tej skali w historii Wysp Owczych z pewnością wzmocni pozycję Farerów w sieci globalnych powiązań akademickich i spopularyzuje ich działania na rzecz środowiska. Jednym z takich przykładów jest plan osiągnięcia do 2030 r. przez państwowe przedsiębiorstwo energetyczne SEV dostaw energii pochodzącej wyłącznie z odnawialnych źródeł –  wód płynących, energii słonecznej, wiatrowej i pływów morskich.

 

Najbliższa edycja UArctic Congress & Assambly odbędzie się w dniach 6-9 czerwca 2025 r. w Inari, w fińskiej części Laponii.

 

Więcej o UArctic Congress & Assambly: www.uarctic.org

 

 

20 lutego 2025
Niedawno Marcin Michalski pisał o otwarciu farerskiego „game changera” z szeroko rozumianego sektora MICE – multi hali kongresowo-widowiskowo-sportowej Við Tjarnir w Tórshavn, a już pojawiła się zapowiedź organizacji w niej
18 lutego 2025
Pierwsza hala widowiskowo-sportowa na Wyspach Owczych stała się rzeczywistością! „Hala Við Tjarnir otwiera nowy rozdział dla archipelagu, oferując mieszkańcom różnorodne wydarzenia na wysokim poziomie i podnosząc standard życia kulturalnego i
06 lutego 2025
Wprawdzie nie dotyczy to pasażerów, ale trudno nie wspomnieć o uruchomieniu pierwszej stałej linii żeglugowej, łączącej Polskę, a ściślej biorąc – Świnoujście, z Wyspami Owczymi i Islandią. Frachtowiec islandzkiego armatora