PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
31 grudnia 2022
W najnowszym, 41. wydaniu Magazynu Skandynawskiego "Zew Północy" w stałym dziale farerskim ukazał się artykuł Marcina Michalskiego, poświęcony piwnej rewolucji, która ogarnęła nasz atlantycki archipelag. Na tej skalistej, niesprzyjającej rolnictwu
30 grudnia 2022
Każdy Nowy Rok witany jest przez mieszkańców Wysp Owczych z prawdziwą pompą. Nawet w czasie epidemii Covid-19 wyspiarze nie obniżali swoich noworocznych standardów, by tradycji mogło stać się zadość. Sylwesterowa
05 grudnia 2022
5 grudnia 2022 roku ogłoszono wyniki 18. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. Profesjonaliści i amatorzy walczyli o laury w kategoriach: Ludzie, Krajobraz, Zwierzęta oraz Fotoreportaż. Sześcioosobowe jury wyłoniło

Fot. Marcin Michalski

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Kameralna osada Bøur niedaleko lotniska Vágar ma w sobie wiele magnetyzmu i urokliwych zakamarków. Pod adresem Smiðjuvegur 8 znajdziemy w niej dom, który nikogo nie pozostawi obojętnym. Jego trawiasty dach „wyrasta” z poziomu chodnika, a z górnego piętra rozpościera się widok, którego nie da się zapomnieć. W domu działa kawiarnia Pakkhúsið í Bø.

 

Wielu trafia tu przypadkiem, a później - co jakiś czas - wracają, by zamówić zupę rybną, skosztować słodkie wafle, napić się kawy. W Pakkhúsið í Bø czuć magię, nostalgię, klimat dawno minionych dekad.

 

Dom został zbudowany w 1861 roku przez Zachariasa Heinesena, pochodzącego z Sandavágur, oraz przez jego synów Heini i Ole Jacoba Zachariassenów. Po zniesieniu na Wyspach Owczych w 1856 roku monopolu królewskiego Danii, mieścił się tutaj pierwszy sklep w zachodniej części wyspy Vágar. Piwnica służyła rybakom – sortowali i przechowywali w niej złowione ryby. W budynku działała również poczta, co oznacza, że właśnie tu znajdowała baza wypadowa pokoleń dzielnych listonoszy, przemierzających górski szlak z Bøur do odizolowanej od reszty wyspy osady Gásadalur.

 

Pakkhúsið í Bø na wyspie Vágar (Wyspy Owcze) wyróżnia się nietypową architekturą

 

Przyjęcie z widokiem

Na początku XXI wieku obecny właściciel przystąpił do remontu niszczejącego budynku. Zaczął od wymiany dachu i pokrył go darnią. Wnętrze domu zmieniało się, by przybrać obecny kształt. Na obu piętrach działa kawiarnia i zarazem miejsce lunchowe, czasem wynajmowane na wyłączność grup. Warto więc wcześniej zatelefonować, jeśli zamierzamy przyjechać z daleka. „W piwnicy planowane jest utworzenie muzeum morskiego” – czytamy na stronie organizacji turystycznej wyspy Vágar. W sali na parterze zmieści się 40 osób. Goście indywidualni wybierają przeważnie poddasze – widać stąd ocean i dramatyczne stromizny wysepki Tindhólmur.

 

„Na zewnątrz domu ogarnia Cię majestatyczna sceneria, gdziekolwiek się nie obrócisz” – piszą właściciele i mają rację, ale Pakkhúsið í Bø to przede wszystkim miejsce z fascynującą historią i architektoniczny klejnocik. Odkrywanie jego detali to zabawa sama w sobie.

 

W pogodne dni do dyspozycji gości Pakkhúsið í Bø jest zewnętrzna weranda. Poza sezonem turystycznym miejsce może być okresowo zamknięte, warto więc dopytać o dni i godziny otwarcia na fanpejdżu https://www.facebook.com/Pakkhusi.

 

 

Na knajpkowym szlaku Vágar

Ale na samej wyspie Vágar tego typu lokali jest więcej. Gásadalsgarður z pobliskiej wsi Gásadalur, którą dopiero w 2006 roku połączył z resztą wyspy drogowy tunel, Café Fjørðoy w nieodległym Sørvágur, czy przede wszystkim Fiskastykkið w Sandavágur, nagrodzony ostatnio w branżowym plebiscycie gastronomicznym Wysp Owczych. Co najmniej kilka opcji dla strudzonych piechurów i turystów. Inne rekomendacje gastronomiczne - nie tylko z Vágar - znajdują się w naszym przewodniku.

 

 

Bøur: kawiarnia z historią

Kawiarnia Pakkhúsið  znajduje się w miejscowości Bøur na wyspie Vágar
30 listopada 2021