30 listopada 2021
Kawiarnia Pakkhúsið  znajduje się w miejscowości Bøur na wyspie Vágar

Bøur: kawiarnia z historią

Kameralna osada Bøur niedaleko lotniska Vágar ma w sobie wiele magnetyzmu i urokliwych zakamarków. Pod adresem Smiðjuvegur 8 znajdziemy w niej dom, który nikogo nie pozostawi obojętnym. Jego trawiasty dach „wyrasta” z poziomu chodnika, a z górnego piętra rozpościera się widok, którego nie da się zapomnieć. W domu działa kawiarnia Pakkhúsið í Bø.

 

Wielu trafia tu przypadkiem, a później - co jakiś czas - wracają, by zamówić zupę rybną, skosztować słodkie wafle, napić się kawy. W Pakkhúsið í Bø czuć magię, nostalgię, klimat dawno minionych dekad.

 

Dom został zbudowany w 1861 roku przez Zachariasa Heinesena, pochodzącego z Sandavágur, oraz przez jego synów Heini i Ole Jacoba Zachariassenów. Po zniesieniu na Wyspach Owczych w 1856 roku monopolu królewskiego Danii, mieścił się tutaj pierwszy sklep w zachodniej części wyspy Vágar. Piwnica służyła rybakom – sortowali i przechowywali w niej złowione ryby. W budynku działała również poczta, co oznacza, że właśnie tu znajdowała baza wypadowa pokoleń dzielnych listonoszy, przemierzających górski szlak z Bøur do odizolowanej od reszty wyspy osady Gásadalur.

 

Pakkhúsið í Bø na wyspie Vágar (Wyspy Owcze) wyróżnia się nietypową architekturą

 

Przyjęcie z widokiem

Na początku XXI wieku obecny właściciel przystąpił do remontu niszczejącego budynku. Zaczął od wymiany dachu i pokrył go darnią. Wnętrze domu zmieniało się, by przybrać obecny kształt. Na obu piętrach działa kawiarnia i zarazem miejsce lunchowe, czasem wynajmowane na wyłączność grup. Warto więc wcześniej zatelefonować, jeśli zamierzamy przyjechać z daleka. „W piwnicy planowane jest utworzenie muzeum morskiego” – czytamy na stronie organizacji turystycznej wyspy Vágar. W sali na parterze zmieści się 40 osób. Goście indywidualni wybierają przeważnie poddasze – widać stąd ocean i dramatyczne stromizny wysepki Tindhólmur.

 

„Na zewnątrz domu ogarnia Cię majestatyczna sceneria, gdziekolwiek się nie obrócisz” – piszą właściciele i mają rację, ale Pakkhúsið í Bø to przede wszystkim miejsce z fascynującą historią i architektoniczny klejnocik. Odkrywanie jego detali to zabawa sama w sobie.

 

W pogodne dni do dyspozycji gości Pakkhúsið í Bø jest zewnętrzna weranda. Poza sezonem turystycznym miejsce może być okresowo zamknięte, warto więc dopytać o dni i godziny otwarcia na fanpejdżu https://www.facebook.com/Pakkhusi.

 

 

Na knajpkowym szlaku Vágar

Ale na samej wyspie Vágar tego typu lokali jest więcej. Gásadalsgarður z pobliskiej wsi Gásadalur, którą dopiero w 2006 roku połączył z resztą wyspy drogowy tunel, Café Fjørðoy w nieodległym Sørvágur, czy przede wszystkim Fiskastykkið w Sandavágur, nagrodzony ostatnio w branżowym plebiscycie gastronomicznym Wysp Owczych. Co najmniej kilka opcji dla strudzonych piechurów i turystów. Inne rekomendacje gastronomiczne - nie tylko z Vágar - znajdują się w naszym przewodniku.

 

 

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Fot. Marcin Michalski

17 czerwca 2024
W dniach 12-14 czerwca 2024 roku duńska para królewska – Frederik X i królowa Mary – zamierzała odwiedzić Wyspy Owcze. Wizytę miała poprzedzić emisja przez farerską Postę znaczka i innych
10 czerwca 2024
Jak podał portal farerskiego radia i telewizji KVF, w niedzielę 9 czerwca 2024 roku w godzinach wieczornych, po niemal miesięcznej akcji strajkowej, która sparaliżowała Wyspy Owcze, strona związkowa zawarła porozumienie
02 czerwca 2024
Gdy w nocy z 13 na 14 maja 2024 roku na Wyspach Owczych rozpoczęła się akcja strajkowa, zapewne mało kto z obserwatorów z zewnątrz przypuszczał, jakie będą jej reperkusje. Tymczasem

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981