PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
30 sierpnia 2022
30 sierpnia 2022 roku światło dzienne ujrzał nowy farerski portal internetowy: Eysturoyaportalurin (www.eyp.fo). Eysturoy to druga pod względem powierzchni i populacji (ok. 12 400 mieszkańców) farerska wyspa, nic więc dziwnego,
24 sierpnia 2022
23 sierpnia 2022 roku, godzina 13:55. Leżąc pod ciepłym kocem, zagłębiam się w lekturę książki, kiedy to atmosferę hygge zakłóca wibrująca komórka. Na wyświetlaczu pojawia się napis „Łukasz FO”. Spiritus
31 lipca 2022
Niezwykłe walory krajobrazowe i atmosfera osady Tjørnuvík na północnym krańcu wyspy Streymoy przyciągają coraz liczniejsze grono turystów. Lokalne władze podjęły niedawno działania, mające zadbać o komfort zarówno tych, którzy odwiedzają

Fot. Visit Faroe Islands

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

Kinga Eysturland

Kampania marketingowa autorstwa Visit Faroe Islands o nazwie „Closed for Maintenance, Open for Voluntourism” odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych i zwróciła uwagę świata na maleńkie Wyspy Owcze. Poza zwerbowaniem ochotników, chcących przygotować archipelag na najazd turystów, akcja miała na celu podkreślenie kruchości farerskiego ekosystemu i zmian, jakie zachodzą w nim pod wpływem ludzkiej obecności. Kampanię zainicjowano w 2019 r., a jej sukces przerósł najśmielsze oczekiwania pomysłodawców i organizatorów.

 

Niestety, korona-kryzys zmusił Visit Faroe Islands do zmiany strategii oraz profilu akcji. O ile we wcześniejszych latach korzystano z pomocy cudzoziemców, o tyle wiosną 2021 roku inicjatywa skierowana jest wyłącznie do farerskich rezydentów. Prace wolontariuszy mają odbywać się w dniach 23–24 kwietnia, a poszukiwanych jest 60 ochotników. Podobnie jak przy poprzednich edycjach, działania będą skupiać się na naprawach ścieżek i kładek, a także renowacji oraz montażu drogowskazów i tablic informacyjnych.

 

Przyjemne z pożytecznym

 

Jóhan Pauli Helgason z Visit Faroe Islands podkreśla, że udział Farerów w akcji to świetna okazja do zrobienia czegoś dobrego dla lokalnej społeczności oraz przyłożenie ręki do ochrony przyrody rodzimego kraju. Efekty prac ułatwią również poruszanie się po wyspach zarówno autochtonom, jak i turystom, a także zwiększą poziom bezpieczeństwa. Helgason zauważa również, że doświadczenia zdobyte przy poprzednich dwóch edycjach pomogą usprawnić wiosenne działania Farerów.

 

 

Udział w kampanii jest płatny, a wpisowe wynosi symboliczne 200 DKK. W cenie jest zakwaterowanie (o ile będzie konieczne) oraz posiłki. Prace planowane są m.in. na wyspach Mykines i Nólsoy, a także w Vestmannie, Vágur oraz w Tórshavn.

 

Zadbaj o Wyspy Owcze

 

Czasu nie zostało wiele, ale jeśli mieszkacie na Wyspach Owczych lub planujecie być w tym czasie na archipelagu, zachęcamy do wzięciu udziału w akcji „Closed for Maintenance, Open for Voluntourism”. To nie tylko świetna przygoda czy  okazja do nawiązania nowych znajomości z Farerami, ale też możliwość zrobienia czegoś pożytecznego dla środowiska naturalnego, wyspiarzy i ich gości. Zapisów można dokonać do 1 kwietnia 2021 r., klikając tutaj.

 

Visit Faroe Islands zapowiada, że o ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna, międzynarodowa edycja projektu z udziałem obcokrajowców odbędzie się jesienią 2021 r.

 

Closed for Maintenance 2021

Durita Thomsen
25 marca 2021