29 stycznia 2022
Nowa książka o Wyspach Owczych, aut. Urszula Chylaszek

Dom z Wełną w Tórshavn

Oto jedno z miejsc będących hołdem dla najlepszych tradycji dziewiarskich Wysp Owczych. Warto do niego wstąpić, spacerując głównym deptakiem Tórshavn w górę miasta. Slow fashion w światowym wydaniu. Pastelowy i przytulny Ullvøruhúsið - Dom z Wełną.

 

Na jednej z internetowych grup na temat Wysp Owczych pojawiło się pytanie: „Przebywam obecnie na archipelagu. Poproszono mnie z Polski, aby dowiedzieć się o regionalnym wyrobie czyli bardzo ciepłych swetrach, oczywiście z wełny owczej. Czy może mi ktoś z Was podpowiedzieć gdzie ich szukać?”. Szybciutko pojawiły się propozycje: Navia. Guðrun & Guðrun. Snaeldan. Sirri. Flagg.fo. Wszystkie bardzo dobre i godne polecenia. W różnych stylach i cenach.

 

Ullvøruhúsið pełen niesamowitości

Ale w opinii wielu osób najwspanialszą „swetrową miejscówką” na Wyspach Owczych jest sklep Ullvøruhúsið. Czarujący, przytulny butik w centrum stołecznego Tórshavn przy ulicy Niels Finsensgøta 27. Prowadzony przez Sissal, właścicielkę firmy Shisa Brand i Jóhannę, autorkę marki Steinum.

 

Dom i adres są pewnym symbolem w historii Tórshavn. W 1918 roku otwarto w tym miejscu sklep nazwany początkowo po duńsku Uldvarehuset, przemianowany niebawem na farerski Ullvøruhúsið. „W tamtych czasach w mieście nie było zbyt wielu sklepów, a ten oferował szeroki wybór towarów. Przędza, dzianina, odzież damska i męska, bielizna, a nawet słodycze. Sklep został zamknięty w połowie lat 80. Przez wszystkie tamte dekady był prowadzony przez jedną rodzinę” – mówią aktualne właścicielki Ullvøruhúsið.

 

 

 

Swój biznes Sissal i Jóhanna zainaugurowały w sierpniu 2018 roku. „Z sentymentem wspominamy, gdy jako młode dziewczyny odwiedzałyśmy dawny Ullvøruhúsið. Sklep emanował tajemniczością, wydawał się zapchany od podłogi po sufit wszystkim, co można sobie wyobrazić. Był fascynującym miejscem nie tylko zakupów, ale też spotkań towarzyskich i dzielenia się historiami z innymi kupującymi. Przychodziły do niego przede wszystkim kobiety. Wiele Farerek to właśnie w nim przymierzało swój pierwszy biustonosz. Tworząc nasz sklep, postanowiłyśmy wrócić do pierwotnej nazwy, oddać jego dawną atmosferę, zachować wnętrza, w których kryją się historie”.

 

Po dzianiny i… cukierki

Dziś w Ullvøruhúsið wisi piękne lustro ze starych ościeżnic z wyspy Mykines. Staromodne wagi z dawnego sklepu służą obecnie jako ekspozycja biżuterii. Udało się zachować oryginalną drewnianą podłogę i część wystroju wnętrz: półki, szuflady, elementy dekoracji ścian. Można nawet skosztować – jak przed laty – charakterystyczne cukierki „bróstsukur”. A przede wszystkim – obejrzeć fantastyczne designerskie dzianiny i zaskakujące bibeloty.

 

 

Choć wyroby Shisa Brand (www.shisabrand.com), Steinum (www.steinum.net) i wydawane pod wspólnym brandem Ullvøruhúsið (www.ullvoruhusid.com) czerpią z różnych stylistyk, wszystkie cechuje najwyższa jakość rękodzielnictwa z Wysp Owczych. Jeden z klejnotów głównego deptaku w Tórshavn – stoi przed Wami otworem.  

 

 

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Fot. SHISABRAND.COM

17 czerwca 2024
W dniach 12-14 czerwca 2024 roku duńska para królewska – Frederik X i królowa Mary – zamierzała odwiedzić Wyspy Owcze. Wizytę miała poprzedzić emisja przez farerską Postę znaczka i innych
10 czerwca 2024
Jak podał portal farerskiego radia i telewizji KVF, w niedzielę 9 czerwca 2024 roku w godzinach wieczornych, po niemal miesięcznej akcji strajkowej, która sparaliżowała Wyspy Owcze, strona związkowa zawarła porozumienie
02 czerwca 2024
Gdy w nocy z 13 na 14 maja 2024 roku na Wyspach Owczych rozpoczęła się akcja strajkowa, zapewne mało kto z obserwatorów z zewnątrz przypuszczał, jakie będą jej reperkusje. Tymczasem

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981