07 listopada 2021
Laureaci Nordic Council Prizes 2021

Eivør i "Skál" z nagrodami

Międzynarodowe wyróżnienia dla przedstawicieli kultury Wysp Owczych. Eivør Pálsdóttir wygrywa prestiżową Nagrodę Muzyczną Rady Nordyckiej, a farerski film dokumentalny „Skál” uznany najlepszym filmem w kategorii New Nordic Voice festiwalu Nordisk Panorama w Malmö.

 

Nagroda dla Eivør to bardzo miły akcent w jej już niezwykle bogatej karierze scenicznej. Koncertująca na niemal całym świecie farerska „pop-diva”, jedna z ikon ekscytująco żywotnej sceny muzycznej Wysp Owczych, doczekała się być może najbardziej medialnej nagrody w krajach Północy.

 

Nordic Council Prizes

Ceremonia wręczenia Nagrody Muzycznej Rady Nordyckiej odbyła się 2 listopada 2021 r.  w kopenhaskim Teatrze Królewskim. Eivør odebrała nagrodę w trakcie gali honorowej, w towarzystwie laureatów pozostałych nagród.

 

„Eivør to odważna i intrygująca artystka, która z niezwykłą łatwością nawiązuje kontakt z publicznością, z wdziękiem i szacunkiem wydobywając wrażliwą stronę nas wszystkich” – napisali organizatorzy konkursu.

 

Nagrodzoną farerską wokalistkę będzie można usłyszeć na kolejnych koncertach w Polsce. Jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli, Eivør wystąpi 7 grudnia 2021 r.  w Gdańsku, dzień później w Warszawie i 9 grudnia we Wrocławiu. Recenzje jej albumów można przeczytać przede wszystkim na łamach zaprzyjaźnionej Stacji Islandia.

 

Eivør Pálsdóttir z Nagrodą Muzyczną za rok 2021

 

Warto dodać, że Rada Nordycka przyznaje co roku pięć cieszących się dużym prestiżem nagród. Są nimi: Nagroda Literacka – w 2021 r. jej laureatką została grenlandzka pisarka Niviaq Korneliussen, Nagroda Filmowa – otrzymał ją duński film „Flee”, Nagroda Muzyczna – Eivør Pálsdóttir, Nagroda Ochrony Środowiska – zwycięzcą okazał się środowiskowy think tank Concito z Danii, oraz Nagroda Literacka – Literatura dla Dzieci i Młodzieży, którą uhonorowano szwedzką pisarkę Elin Persson. Najstarszą z nich jest Nagroda Literacka, przyznana po raz pierwszy w 1962 r., natomiast Nagrodę Muzyczną, która właśnie trafiła na Wyspy Owcze, ustanowiono w roku 1965. Najkrótszy staż ma nagroda przyznawana twórcom specjalizującym się w literaturze dziecięcej i młodzieżowej (2013).

 

Wartość każdej z Nordic Council Prizes wynosi 300 000 koron duńskich, a ich wręczenie odbywa się w związku z doroczną sesją Rady Nordyckiej. Więcej o Radzie i tegorocznych laureatach: www.norden.org

 

NORDISK PANORAMA

Duże wyróżnienie spotkało farerski film dokumentalny „Skál” („Na zdrowie”). Produkcję dostrzeżono na organizowanym od wielu lat festiwalu Nordisk Panorama i uznano za najlepszą w kategorii New Nordic Voice. Główną bohaterką filmu, który wyreżyserowały Maria Tórgarð i Cecilie Debell, jest młoda farerska piosenkarka i poetka Dania O. Tausen. „Film opowiada o odnajdowaniu siebie, sprawdzaniu granic i znajdowaniu równowagi między tym, w czym dorastałeś, a światem, który zachęca cię do odnalezienia własnej tożsamości” – czytamy w opisie produkcji.

 

Flee

 

To film o poszukiwaniu wolności i miłości. O młodych ludziach wrażających się poprzez muzykę i poezję. Dania O. Tausen dziewczyna z konserwatywnego, religijnego środowiska, jej chłopak, hiphopowy artysta Trygvi i przyjaciółka Danii, Marjun – ich młodzieńczy bunt i odkrywanie osobistych wartości w niewielkim społeczeństwie, skłonnym do ocen i decydowania kim należy być. „Skál” miał premierę na kwietniowym festiwalu CPH:DOX.

 

 

 

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Fot. Magnus Fröderberg/Norden.org 

08 kwietnia 2024
Farerska telekomunikacja przyspiesza: 15 kwietnia 2024 roku na Wyspach Owczych zostanie uruchomiona sieć 5G, czyli piąte wcielenie standardu łączności komórkowej. Jak zapewniają Farerzy, będzie to jedna z najlepszych tego typu
03 kwietnia 2024
Dla wszystkich miłośników turystyki kulinarnej odwiedzających Wyspy Owcze nie lada ułatwieniem może być portal Menu.fo. Znajdziemy tu obszerny katalog farerskich lokali gastronomicznych wraz z menu, cenami, godzinami otwarcia i innymi
26 marca 2024
Urząd statystyczny Wysp Owczych – Hagstova Føroya – opublikował dane demograficzne dotyczące archipelagu. W świetle statystyk, na dzień 1 lutego 2024 r. cała farerska populacja liczyła 54 569 osób. Licząc

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981