PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
28 maja 2022
Podczas 5. edycji trójmiejskiego festiwalu kultury nordyckiej Nordic Talking Festival, który po covidowej cezurze wraca do spotkań w realu, nie mogło zabraknąć Wysp Owczych. Miło nam poinformować, że w niedzielę
27 maja 2022
Z wielką satysfakcją informujemy, że 27 maja 2022 r. podczas uroczystości rozdania Nagród Magellana, towarzyszącej Targom Książki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, nasza publikacja „Wyspy Owcze. Przewodnik turystyczno-kulturowy”
18 maja 2022
Trwa sezon piłkarski na Wyspach Owczych. Farerski futbol jest bliski wielu naszym kibicom z racji polskich akcentów. Przykład? Jednym z ligowych rekordzistów wszech czasów jest polski bramkarz, Waldemar Nowicki. O

Fot. Magnus Fröderberg/Norden.org 

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Międzynarodowe wyróżnienia dla przedstawicieli kultury Wysp Owczych. Eivør Pálsdóttir wygrywa prestiżową Nagrodę Muzyczną Rady Nordyckiej, a farerski film dokumentalny „Skál” uznany najlepszym filmem w kategorii New Nordic Voice festiwalu Nordisk Panorama w Malmö.

 

Nagroda dla Eivør to bardzo miły akcent w jej już niezwykle bogatej karierze scenicznej. Koncertująca na niemal całym świecie farerska „pop-diva”, jedna z ikon ekscytująco żywotnej sceny muzycznej Wysp Owczych, doczekała się być może najbardziej medialnej nagrody w krajach Północy.

 

Nordic Council Prizes

Ceremonia wręczenia Nagrody Muzycznej Rady Nordyckiej odbyła się 2 listopada 2021 r.  w kopenhaskim Teatrze Królewskim. Eivør odebrała nagrodę w trakcie gali honorowej, w towarzystwie laureatów pozostałych nagród.

 

„Eivør to odważna i intrygująca artystka, która z niezwykłą łatwością nawiązuje kontakt z publicznością, z wdziękiem i szacunkiem wydobywając wrażliwą stronę nas wszystkich” – napisali organizatorzy konkursu.

 

Nagrodzoną farerską wokalistkę będzie można usłyszeć na kolejnych koncertach w Polsce. Jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli, Eivør wystąpi 7 grudnia 2021 r.  w Gdańsku, dzień później w Warszawie i 9 grudnia we Wrocławiu. Recenzje jej albumów można przeczytać przede wszystkim na łamach zaprzyjaźnionej Stacji Islandia.

 

Eivør Pálsdóttir z Nagrodą Muzyczną za rok 2021

 

Warto dodać, że Rada Nordycka przyznaje co roku pięć cieszących się dużym prestiżem nagród. Są nimi: Nagroda Literacka – w 2021 r. jej laureatką została grenlandzka pisarka Niviaq Korneliussen, Nagroda Filmowa – otrzymał ją duński film „Flee”, Nagroda Muzyczna – Eivør Pálsdóttir, Nagroda Ochrony Środowiska – zwycięzcą okazał się środowiskowy think tank Concito z Danii, oraz Nagroda Literacka – Literatura dla Dzieci i Młodzieży, którą uhonorowano szwedzką pisarkę Elin Persson. Najstarszą z nich jest Nagroda Literacka, przyznana po raz pierwszy w 1962 r., natomiast Nagrodę Muzyczną, która właśnie trafiła na Wyspy Owcze, ustanowiono w roku 1965. Najkrótszy staż ma nagroda przyznawana twórcom specjalizującym się w literaturze dziecięcej i młodzieżowej (2013).

 

Wartość każdej z Nordic Council Prizes wynosi 300 000 koron duńskich, a ich wręczenie odbywa się w związku z doroczną sesją Rady Nordyckiej. Więcej o Radzie i tegorocznych laureatach: www.norden.org

 

NORDISK PANORAMA

Duże wyróżnienie spotkało farerski film dokumentalny „Skál” („Na zdrowie”). Produkcję dostrzeżono na organizowanym od wielu lat festiwalu Nordisk Panorama i uznano za najlepszą w kategorii New Nordic Voice. Główną bohaterką filmu, który wyreżyserowały Maria Tórgarð i Cecilie Debell, jest młoda farerska piosenkarka i poetka Dania O. Tausen. „Film opowiada o odnajdowaniu siebie, sprawdzaniu granic i znajdowaniu równowagi między tym, w czym dorastałeś, a światem, który zachęca cię do odnalezienia własnej tożsamości” – czytamy w opisie produkcji.

 

Flee

 

To film o poszukiwaniu wolności i miłości. O młodych ludziach wrażających się poprzez muzykę i poezję. Dania O. Tausen dziewczyna z konserwatywnego, religijnego środowiska, jej chłopak, hiphopowy artysta Trygvi i przyjaciółka Danii, Marjun – ich młodzieńczy bunt i odkrywanie osobistych wartości w niewielkim społeczeństwie, skłonnym do ocen i decydowania kim należy być. „Skál” miał premierę na kwietniowym festiwalu CPH:DOX.

 

 

 

Eivør i "Skál" z nagrodami

Laureaci Nordic Council Prizes 2021
07 listopada 2021