07 listopada 2021
Laureaci Nordic Council Prizes 2021

Eivør i "Skál" z nagrodami

Międzynarodowe wyróżnienia dla przedstawicieli kultury Wysp Owczych. Eivør Pálsdóttir wygrywa prestiżową Nagrodę Muzyczną Rady Nordyckiej, a farerski film dokumentalny „Skál” uznany najlepszym filmem w kategorii New Nordic Voice festiwalu Nordisk Panorama w Malmö.

 

Nagroda dla Eivør to bardzo miły akcent w jej już niezwykle bogatej karierze scenicznej. Koncertująca na niemal całym świecie farerska „pop-diva”, jedna z ikon ekscytująco żywotnej sceny muzycznej Wysp Owczych, doczekała się być może najbardziej medialnej nagrody w krajach Północy.

 

Nordic Council Prizes

Ceremonia wręczenia Nagrody Muzycznej Rady Nordyckiej odbyła się 2 listopada 2021 r.  w kopenhaskim Teatrze Królewskim. Eivør odebrała nagrodę w trakcie gali honorowej, w towarzystwie laureatów pozostałych nagród.

 

„Eivør to odważna i intrygująca artystka, która z niezwykłą łatwością nawiązuje kontakt z publicznością, z wdziękiem i szacunkiem wydobywając wrażliwą stronę nas wszystkich” – napisali organizatorzy konkursu.

 

Nagrodzoną farerską wokalistkę będzie można usłyszeć na kolejnych koncertach w Polsce. Jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli, Eivør wystąpi 7 grudnia 2021 r.  w Gdańsku, dzień później w Warszawie i 9 grudnia we Wrocławiu. Recenzje jej albumów można przeczytać przede wszystkim na łamach zaprzyjaźnionej Stacji Islandia.

 

Eivør Pálsdóttir z Nagrodą Muzyczną za rok 2021

 

Warto dodać, że Rada Nordycka przyznaje co roku pięć cieszących się dużym prestiżem nagród. Są nimi: Nagroda Literacka – w 2021 r. jej laureatką została grenlandzka pisarka Niviaq Korneliussen, Nagroda Filmowa – otrzymał ją duński film „Flee”, Nagroda Muzyczna – Eivør Pálsdóttir, Nagroda Ochrony Środowiska – zwycięzcą okazał się środowiskowy think tank Concito z Danii, oraz Nagroda Literacka – Literatura dla Dzieci i Młodzieży, którą uhonorowano szwedzką pisarkę Elin Persson. Najstarszą z nich jest Nagroda Literacka, przyznana po raz pierwszy w 1962 r., natomiast Nagrodę Muzyczną, która właśnie trafiła na Wyspy Owcze, ustanowiono w roku 1965. Najkrótszy staż ma nagroda przyznawana twórcom specjalizującym się w literaturze dziecięcej i młodzieżowej (2013).

 

Wartość każdej z Nordic Council Prizes wynosi 300 000 koron duńskich, a ich wręczenie odbywa się w związku z doroczną sesją Rady Nordyckiej. Więcej o Radzie i tegorocznych laureatach: www.norden.org

 

NORDISK PANORAMA

Duże wyróżnienie spotkało farerski film dokumentalny „Skál” („Na zdrowie”). Produkcję dostrzeżono na organizowanym od wielu lat festiwalu Nordisk Panorama i uznano za najlepszą w kategorii New Nordic Voice. Główną bohaterką filmu, który wyreżyserowały Maria Tórgarð i Cecilie Debell, jest młoda farerska piosenkarka i poetka Dania O. Tausen. „Film opowiada o odnajdowaniu siebie, sprawdzaniu granic i znajdowaniu równowagi między tym, w czym dorastałeś, a światem, który zachęca cię do odnalezienia własnej tożsamości” – czytamy w opisie produkcji.

 

Flee

 

To film o poszukiwaniu wolności i miłości. O młodych ludziach wrażających się poprzez muzykę i poezję. Dania O. Tausen dziewczyna z konserwatywnego, religijnego środowiska, jej chłopak, hiphopowy artysta Trygvi i przyjaciółka Danii, Marjun – ich młodzieńczy bunt i odkrywanie osobistych wartości w niewielkim społeczeństwie, skłonnym do ocen i decydowania kim należy być. „Skál” miał premierę na kwietniowym festiwalu CPH:DOX.

 

 

 

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Fot. Magnus Fröderberg/Norden.org 

15 listopada 2023
Adwent i Boże Narodzenie za pasem, więc bożonarodzeniowy nastrój będzie udzielał się również Farerom. Oto kilka elementów typowych dla okresu przedświątecznego na Wyspach Owczych, jakich można się spodziewać, jeśli traficie
11 października 2023
12 października 2023 roku ponownie staną naprzeciw siebie drużyny Wysp Owczych i Polski w rozgrywanym po raz pierwszy w historii polsko-farerskich kontaktów sportowych piłkarskim dwumeczu w ramach eliminacji do turnieju
11 października 2023
Poczta narodowa Wysp Owczych – Posta – ma powody do dumy. W połowie sierpnia 2023 roku został wydany 1000. znaczek opatrzony napisem Føroyar, który niebawem trafił do filatelistów na całym

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981