PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
31 grudnia 2022
W najnowszym, 41. wydaniu Magazynu Skandynawskiego "Zew Północy" w stałym dziale farerskim ukazał się artykuł Marcina Michalskiego, poświęcony piwnej rewolucji, która ogarnęła nasz atlantycki archipelag. Na tej skalistej, niesprzyjającej rolnictwu
30 grudnia 2022
Każdy Nowy Rok witany jest przez mieszkańców Wysp Owczych z prawdziwą pompą. Nawet w czasie epidemii Covid-19 wyspiarze nie obniżali swoich noworocznych standardów, by tradycji mogło stać się zadość. Sylwesterowa
05 grudnia 2022
5 grudnia 2022 roku ogłoszono wyniki 18. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. Profesjonaliści i amatorzy walczyli o laury w kategoriach: Ludzie, Krajobraz, Zwierzęta oraz Fotoreportaż. Sześcioosobowe jury wyłoniło

Fot. FMA

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Wyspy Owcze to kraina muzyki, a Farerzy to niezwykle muzykalny i rozkochany w melodiach naród. Doskonale pokazują to choćby coroczne gale branży muzycznej na archipelagu. Tegoroczny plebiscyt Faroese Music Awards ze względów pandemicznych przybrał całkiem ciekawą formułę, którą możemy obejrzeć z napisami w języku angielskim dzięki telewizji publicznej Kringvarp Føroya.

 

W marcu wręczono wyróżnienia Faroese Music Awards za rok 2020 w czternastu kategoriach. Twórcy plebiscytu przygotowali niemal dwugodzinny program, w którym prowadzący zaskakiwali laureatów nagrodami wręczanymi w nietypowych okolicznościach.

 

Gala u fryzjera, w sklepie i koło przedszkola

Høgni Lisberg został zaskoczony w Leirvíku, wracając ze swoim dzieckiem z przedszkola. Høgniego nagrodzono w duecie z Jamesem Thomasem w kategorii „najlepsza realizacja muzyczna roku”.

 

Hallur Joensen odebrał nagrodę w salonie fryzjerskim w Klaksvíku, gdzie niczego nieświadomy usadowił się w fotelu do strzyżenia. Uhonorowano go nagrodą publiczności.

 

Słynny wokalista Teitur odebrał dwie statuetki FMA 2021

 

Z kolei słynny wokalista Teitur odebrał dwie statuetki w... sklepie farbiarskim, do którego przyszedł razem z rodziną (na zdjęciu powyżej).  Teitura doceniono za najlepszy album roku oraz w kategorii wokalista roku.

 

Wiatr kreatywnej energii

Kamera odwiedziła także studio nagraniowe słynnej Eivør - bywalcy Wysp Owczych bez trudu odgadną jego lokalizację, oglądając program. „Aktualnie jesteśmy przez dwa miesiące na archipelagu i pracujemy nad nową muzyką, czerpiąc garściami z tej niesamowitej kreatywnej energii, która otacza nasze wspaniałe Wyspy” – mówiła Eivør konferansjerom FMA.

 

Co ciekawe, w 2020 r. farerski przemysł muzyczny wzbogacił się aż o 63 nowe teledyski lokalnych artystów. Rok wcześniej było ich o połowę mniej – wzrost jest więc bardzo wyraźny. Za najlepszy teledysk roku uznano obraz do utworu Sleep on it Eivør. Nakręcono go w Islandii, a udział bierze w nim choćby słynny i charakterystyczny islandzko-francuski aktor Tómas Lemarquis, znany polskiej publiczności z pięciokrotnie nominowanego do Oscara filmu Blade Runner 2049 oraz z teledysku do piosenki Syreny Artura Rojka.

 

Relacja z Faroese Music Awards

Warto obejrzeć relację farerskiej telewizji KVF z Faroese Music Awards. Ciekawostką jest fakt, że w jej części tytułowej umieszczono napis w języku polskim: Faryjskie Nagrody Muzyczne - 2021. Atrakcjami są występy sceniczne takich zespołów i artystów jak: Kóboykex (od 13:50 minuty programu), Land of Maybe (od 20:05), KATA (od 30:05), Bárður á Lakjuni (od 35:55), Rani Nolsøe (od 48:10), Sakaris (od 1:05:05), Stongum og Guttesen (od 1:16:00), Dania Oddmarsdóttir Tausen (od 1:24:56) i Høgni Lisberg (od 1:46:58). Muzycznych inspiracji z Wysp Owczych znajdziecie zresztą w programie dużo więcej.

 

 

Laureaci Faroese Music Awards 2021

 A oto komplet tegorocznych nagród farerskiego przemysłu muzycznego:

* Nagroda Honorowa z Całokształt Twórczości: Robert McBirnie
* Wokalistka Roku: Eivør
* Wokalista Roku: Teitur
* Album Muzyczny Roku: Modern Era  (Teitur)
* Utwór Muzyczny Roku: Kanska  (Einangran)
* Najlepszy Artysta Solowy Roku: Jákup Lützen
* Najlepszy Występ na Żywo lub Album Live: KATA „1902”
* Najlepsza Kompozycja: Konsørn Bei (wideo)
* Najlepszy Artysta Debiutant: wokalistka Brimheim
* Najlepszy Teledysk: Sleep on it  (Eivør)
* Najlepsza Realizacja Muzyczna: Høgni Lisberg i James Thomas za Within a man
* Najlepszy Tekst: Marjun Syderbø Kjelnes za Mánasegl dla Eivør
* Najlepsza Okładka Albumu: Snorri Eldjarn Snorrason dla Eivør
* Nagroda Publiczności: Hallur Joensen 
 

 


Farerskie nagrody muzyczne

3 września Wyspy Owcze podejmowały w Tórshavn reprezentację Malty, wygrywahąc 3:2
06 kwietnia 2021