06 kwietnia 2021
3 września Wyspy Owcze podejmowały w Tórshavn reprezentację Malty, wygrywahąc 3:2


Farerskie nagrody muzyczne

Wyspy Owcze to kraina muzyki, a Farerzy to niezwykle muzykalny i rozkochany w melodiach naród. Doskonale pokazują to choćby coroczne gale branży muzycznej na archipelagu. Tegoroczny plebiscyt Faroese Music Awards ze względów pandemicznych przybrał całkiem ciekawą formułę, którą możemy obejrzeć z napisami w języku angielskim dzięki telewizji publicznej Kringvarp Føroya.

 

W marcu wręczono wyróżnienia Faroese Music Awards za rok 2020 w czternastu kategoriach. Twórcy plebiscytu przygotowali niemal dwugodzinny program, w którym prowadzący zaskakiwali laureatów nagrodami wręczanymi w nietypowych okolicznościach.

 

Gala u fryzjera, w sklepie i koło przedszkola

Høgni Lisberg został zaskoczony w Leirvíku, wracając ze swoim dzieckiem z przedszkola. Høgniego nagrodzono w duecie z Jamesem Thomasem w kategorii „najlepsza realizacja muzyczna roku”.

 

Hallur Joensen odebrał nagrodę w salonie fryzjerskim w Klaksvíku, gdzie niczego nieświadomy usadowił się w fotelu do strzyżenia. Uhonorowano go nagrodą publiczności.

 

Słynny wokalista Teitur odebrał dwie statuetki FMA 2021

 

Z kolei słynny wokalista Teitur odebrał dwie statuetki w... sklepie farbiarskim, do którego przyszedł razem z rodziną (na zdjęciu powyżej).  Teitura doceniono za najlepszy album roku oraz w kategorii wokalista roku.

 

Wiatr kreatywnej energii

Kamera odwiedziła także studio nagraniowe słynnej Eivør - bywalcy Wysp Owczych bez trudu odgadną jego lokalizację, oglądając program. „Aktualnie jesteśmy przez dwa miesiące na archipelagu i pracujemy nad nową muzyką, czerpiąc garściami z tej niesamowitej kreatywnej energii, która otacza nasze wspaniałe Wyspy” – mówiła Eivør konferansjerom FMA.

 

Co ciekawe, w 2020 r. farerski przemysł muzyczny wzbogacił się aż o 63 nowe teledyski lokalnych artystów. Rok wcześniej było ich o połowę mniej – wzrost jest więc bardzo wyraźny. Za najlepszy teledysk roku uznano obraz do utworu Sleep on it Eivør. Nakręcono go w Islandii, a udział bierze w nim choćby słynny i charakterystyczny islandzko-francuski aktor Tómas Lemarquis, znany polskiej publiczności z pięciokrotnie nominowanego do Oscara filmu Blade Runner 2049 oraz z teledysku do piosenki Syreny Artura Rojka.

 

Relacja z Faroese Music Awards

Warto obejrzeć relację farerskiej telewizji KVF z Faroese Music Awards. Ciekawostką jest fakt, że w jej części tytułowej umieszczono napis w języku polskim: Faryjskie Nagrody Muzyczne - 2021. Atrakcjami są występy sceniczne takich zespołów i artystów jak: Kóboykex (od 13:50 minuty programu), Land of Maybe (od 20:05), KATA (od 30:05), Bárður á Lakjuni (od 35:55), Rani Nolsøe (od 48:10), Sakaris (od 1:05:05), Stongum og Guttesen (od 1:16:00), Dania Oddmarsdóttir Tausen (od 1:24:56) i Høgni Lisberg (od 1:46:58). Muzycznych inspiracji z Wysp Owczych znajdziecie zresztą w programie dużo więcej.

 

 

Laureaci Faroese Music Awards 2021

 A oto komplet tegorocznych nagród farerskiego przemysłu muzycznego:

* Nagroda Honorowa z Całokształt Twórczości: Robert McBirnie
* Wokalistka Roku: Eivør
* Wokalista Roku: Teitur
* Album Muzyczny Roku: Modern Era  (Teitur)
* Utwór Muzyczny Roku: Kanska  (Einangran)
* Najlepszy Artysta Solowy Roku: Jákup Lützen
* Najlepszy Występ na Żywo lub Album Live: KATA „1902”
* Najlepsza Kompozycja: Konsørn Bei (wideo)
* Najlepszy Artysta Debiutant: wokalistka Brimheim
* Najlepszy Teledysk: Sleep on it  (Eivør)
* Najlepsza Realizacja Muzyczna: Høgni Lisberg i James Thomas za Within a man
* Najlepszy Tekst: Marjun Syderbø Kjelnes za Mánasegl dla Eivør
* Najlepsza Okładka Albumu: Snorri Eldjarn Snorrason dla Eivør
* Nagroda Publiczności: Hallur Joensen 
 

 

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Fot. FMA

15 listopada 2023
Adwent i Boże Narodzenie za pasem, więc bożonarodzeniowy nastrój będzie udzielał się również Farerom. Oto kilka elementów typowych dla okresu przedświątecznego na Wyspach Owczych, jakich można się spodziewać, jeśli traficie
11 października 2023
12 października 2023 roku ponownie staną naprzeciw siebie drużyny Wysp Owczych i Polski w rozgrywanym po raz pierwszy w historii polsko-farerskich kontaktów sportowych piłkarskim dwumeczu w ramach eliminacji do turnieju
11 października 2023
Poczta narodowa Wysp Owczych – Posta – ma powody do dumy. W połowie sierpnia 2023 roku został wydany 1000. znaczek opatrzony napisem Føroyar, który niebawem trafił do filatelistów na całym

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981