06 kwietnia 2021
3 września Wyspy Owcze podejmowały w Tórshavn reprezentację Malty, wygrywahąc 3:2


Farerskie nagrody muzyczne

Wyspy Owcze to kraina muzyki, a Farerzy to niezwykle muzykalny i rozkochany w melodiach naród. Doskonale pokazują to choćby coroczne gale branży muzycznej na archipelagu. Tegoroczny plebiscyt Faroese Music Awards ze względów pandemicznych przybrał całkiem ciekawą formułę, którą możemy obejrzeć z napisami w języku angielskim dzięki telewizji publicznej Kringvarp Føroya.

 

W marcu wręczono wyróżnienia Faroese Music Awards za rok 2020 w czternastu kategoriach. Twórcy plebiscytu przygotowali niemal dwugodzinny program, w którym prowadzący zaskakiwali laureatów nagrodami wręczanymi w nietypowych okolicznościach.

 

Gala u fryzjera, w sklepie i koło przedszkola

Høgni Lisberg został zaskoczony w Leirvíku, wracając ze swoim dzieckiem z przedszkola. Høgniego nagrodzono w duecie z Jamesem Thomasem w kategorii „najlepsza realizacja muzyczna roku”.

 

Hallur Joensen odebrał nagrodę w salonie fryzjerskim w Klaksvíku, gdzie niczego nieświadomy usadowił się w fotelu do strzyżenia. Uhonorowano go nagrodą publiczności.

 

Słynny wokalista Teitur odebrał dwie statuetki FMA 2021

 

Z kolei słynny wokalista Teitur odebrał dwie statuetki w... sklepie farbiarskim, do którego przyszedł razem z rodziną (na zdjęciu powyżej).  Teitura doceniono za najlepszy album roku oraz w kategorii wokalista roku.

 

Wiatr kreatywnej energii

Kamera odwiedziła także studio nagraniowe słynnej Eivør - bywalcy Wysp Owczych bez trudu odgadną jego lokalizację, oglądając program. „Aktualnie jesteśmy przez dwa miesiące na archipelagu i pracujemy nad nową muzyką, czerpiąc garściami z tej niesamowitej kreatywnej energii, która otacza nasze wspaniałe Wyspy” – mówiła Eivør konferansjerom FMA.

 

Co ciekawe, w 2020 r. farerski przemysł muzyczny wzbogacił się aż o 63 nowe teledyski lokalnych artystów. Rok wcześniej było ich o połowę mniej – wzrost jest więc bardzo wyraźny. Za najlepszy teledysk roku uznano obraz do utworu Sleep on it Eivør. Nakręcono go w Islandii, a udział bierze w nim choćby słynny i charakterystyczny islandzko-francuski aktor Tómas Lemarquis, znany polskiej publiczności z pięciokrotnie nominowanego do Oscara filmu Blade Runner 2049 oraz z teledysku do piosenki Syreny Artura Rojka.

 

Relacja z Faroese Music Awards

Warto obejrzeć relację farerskiej telewizji KVF z Faroese Music Awards. Ciekawostką jest fakt, że w jej części tytułowej umieszczono napis w języku polskim: Faryjskie Nagrody Muzyczne - 2021. Atrakcjami są występy sceniczne takich zespołów i artystów jak: Kóboykex (od 13:50 minuty programu), Land of Maybe (od 20:05), KATA (od 30:05), Bárður á Lakjuni (od 35:55), Rani Nolsøe (od 48:10), Sakaris (od 1:05:05), Stongum og Guttesen (od 1:16:00), Dania Oddmarsdóttir Tausen (od 1:24:56) i Høgni Lisberg (od 1:46:58). Muzycznych inspiracji z Wysp Owczych znajdziecie zresztą w programie dużo więcej.

 

 

Laureaci Faroese Music Awards 2021

 A oto komplet tegorocznych nagród farerskiego przemysłu muzycznego:

* Nagroda Honorowa z Całokształt Twórczości: Robert McBirnie
* Wokalistka Roku: Eivør
* Wokalista Roku: Teitur
* Album Muzyczny Roku: Modern Era  (Teitur)
* Utwór Muzyczny Roku: Kanska  (Einangran)
* Najlepszy Artysta Solowy Roku: Jákup Lützen
* Najlepszy Występ na Żywo lub Album Live: KATA „1902”
* Najlepsza Kompozycja: Konsørn Bei (wideo)
* Najlepszy Artysta Debiutant: wokalistka Brimheim
* Najlepszy Teledysk: Sleep on it  (Eivør)
* Najlepsza Realizacja Muzyczna: Høgni Lisberg i James Thomas za Within a man
* Najlepszy Tekst: Marjun Syderbø Kjelnes za Mánasegl dla Eivør
* Najlepsza Okładka Albumu: Snorri Eldjarn Snorrason dla Eivør
* Nagroda Publiczności: Hallur Joensen 
 

 

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Fot. FMA

16 maja 2024
Pełne mistyki i niezwykłego piękna koncerty muzyczne w morskich jaskiniach to ważny element kultury Wysp Owczych. Publiczność i muzycy z instrumentami wpływają do grot zalewanych wodami Atlantyku, by stać się
13 maja 2024
Druga połowa kwietnia i początek maja to czas, gdy w ptasim świecie Wysp Owczych sporo się dzieje. Przede wszystkim po wielomiesięcznym pobycie na morzu wracają ulubieńcy turystów - maskonury, sposobiąc
01 maja 2024
30 kwietnia 2024 roku w Tórshavn miało miejsce historyczne spotkanie dotyczące bezpieczeństwa na naszym kontynencie. Wyspy Owcze po raz pierwszy gościły szczyt nordyckiego trzonu NATO, i po raz pierwszy w

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981