PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
31 grudnia 2022
W najnowszym, 41. wydaniu Magazynu Skandynawskiego "Zew Północy" w stałym dziale farerskim ukazał się artykuł Marcina Michalskiego, poświęcony piwnej rewolucji, która ogarnęła nasz atlantycki archipelag. Na tej skalistej, niesprzyjającej rolnictwu
30 grudnia 2022
Każdy Nowy Rok witany jest przez mieszkańców Wysp Owczych z prawdziwą pompą. Nawet w czasie epidemii Covid-19 wyspiarze nie obniżali swoich noworocznych standardów, by tradycji mogło stać się zadość. Sylwesterowa
05 grudnia 2022
5 grudnia 2022 roku ogłoszono wyniki 18. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. Profesjonaliści i amatorzy walczyli o laury w kategoriach: Ludzie, Krajobraz, Zwierzęta oraz Fotoreportaż. Sześcioosobowe jury wyłoniło

Fot. ANNIE SPRATT

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

Kinga Eysturland

We wtorek 10 listopada na Wyspach Owczych odbędą się wybory samorządowe. O mandaty do władz lokalnych ubiegać się będą przedstawiciele siedmiu partii politycznych i garstka kandydatów bezpartyjnych. W wielu gminach partyjne interesy ustępują konkretnym inicjatywom obywatelskim, więc nawet członkowie przeciwstawnych formacji jednoczą siły w imię realizacji konkretnych projektów.

 

Wśród obietnic wyborczych prym wiodą kwestie rozwiązania kryzysu mieszkaniowego. Zwłaszcza kandydaci do rady miejskiej w Tórshavn obiecują intensyfikację prac budowlanych mieszkań komunalnych, co ma być odpowiedzią na niedostateczną liczbę lokali mieszkaniowych na wynajem i systematycznie rosnące ceny czynszów.

 

Wyspy Owcze: barwy kampanii

 

Do innych poruszanych kwestii należy polityka socjalna i prorodzinna. Pojawiają się propozycje budowy nowych żłobków, przedszkoli i szkół, bezpłatnych posiłków dla dzieci w placówkach edukacyjnych oraz dopłaty do zajęć sportowych. Stałym wariantem politycznej gry są również tunele. Kosztowne inwestycje mają na celu lepsze skomunikowanie poszczególnych wysp i wiosek, dlatego stanowią atrakcyjną obietnicę, zwłaszcza dla mieszkańców odizolowanych regionów Wysp Owczych.

 

Wybory samorządowe na Wyspach Owczych odbędą się 10 listopada 2020 r.

 

W tegorocznej kampanii wyborczej można natomiast zauważyć zmniejszone zainteresowanie sprawami medycznymi (czyżby temat został zdominowany przez Covid-19?). Równie znikomą uwagę poświęca się kwestii imigrantów, co stało się już niechlubną tradycją. Wielu cudzoziemców mieszkających na Wyspach Owczy nie ma prawa głosu w wyborach samorządowych, zatem ich potrzeby są przez kandydatów marginalizowane.

 

Kto może głosować w wyborach samorządowych?

 

Prawo głosu w kommunuval mają obywatele duńscy / farerscy oraz wszyscy cudzoziemcy mieszkający na Wyspach Owczych minimum trzy lata . Osoby uprawnione do głosowania otrzymają na adres zameldowania karty wyborcze, z którymi następnie muszą udać się do wyznaczonej placówki wyborczej (jest ona wyszczególniona na karcie). Osoby uprawnione do głosowania, które z jakiegoś powodu nie mogą osobiście stawić się w placówce wyborczej 10 listopada, mogą oddać głos z wyprzedzeniem w urzędzie gminy.

 

Szczegółowe informacje w języku angielskim można znaleźć w poniższym filmiku:

 

 

Wybory samorządowe odbywają się na Wyspach Owczych co cztery lata.  Poprzednie miały miejsce 8 listopada 2016 roku. Do głosowania uprawnionych było 36 905 osób, a frekwencja wyborcza wyniosła 83,3%.

 

 

Farerzy idą na wybory

Farerzy wybierają samorząd
02 listopada 2020