PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
30 sierpnia 2022
30 sierpnia 2022 roku światło dzienne ujrzał nowy farerski portal internetowy: Eysturoyaportalurin (www.eyp.fo). Eysturoy to druga pod względem powierzchni i populacji (ok. 12 400 mieszkańców) farerska wyspa, nic więc dziwnego,
24 sierpnia 2022
23 sierpnia 2022 roku, godzina 13:55. Leżąc pod ciepłym kocem, zagłębiam się w lekturę książki, kiedy to atmosferę hygge zakłóca wibrująca komórka. Na wyświetlaczu pojawia się napis „Łukasz FO”. Spiritus
31 lipca 2022
Niezwykłe walory krajobrazowe i atmosfera osady Tjørnuvík na północnym krańcu wyspy Streymoy przyciągają coraz liczniejsze grono turystów. Lokalne władze podjęły niedawno działania, mające zadbać o komfort zarówno tych, którzy odwiedzają

Fot. ANNIE SPRATT

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

Kinga Eysturland

We wtorek 10 listopada na Wyspach Owczych odbędą się wybory samorządowe. O mandaty do władz lokalnych ubiegać się będą przedstawiciele siedmiu partii politycznych i garstka kandydatów bezpartyjnych. W wielu gminach partyjne interesy ustępują konkretnym inicjatywom obywatelskim, więc nawet członkowie przeciwstawnych formacji jednoczą siły w imię realizacji konkretnych projektów.

 

Wśród obietnic wyborczych prym wiodą kwestie rozwiązania kryzysu mieszkaniowego. Zwłaszcza kandydaci do rady miejskiej w Tórshavn obiecują intensyfikację prac budowlanych mieszkań komunalnych, co ma być odpowiedzią na niedostateczną liczbę lokali mieszkaniowych na wynajem i systematycznie rosnące ceny czynszów.

 

Wyspy Owcze: barwy kampanii

 

Do innych poruszanych kwestii należy polityka socjalna i prorodzinna. Pojawiają się propozycje budowy nowych żłobków, przedszkoli i szkół, bezpłatnych posiłków dla dzieci w placówkach edukacyjnych oraz dopłaty do zajęć sportowych. Stałym wariantem politycznej gry są również tunele. Kosztowne inwestycje mają na celu lepsze skomunikowanie poszczególnych wysp i wiosek, dlatego stanowią atrakcyjną obietnicę, zwłaszcza dla mieszkańców odizolowanych regionów Wysp Owczych.

 

Wybory samorządowe na Wyspach Owczych odbędą się 10 listopada 2020 r.

 

W tegorocznej kampanii wyborczej można natomiast zauważyć zmniejszone zainteresowanie sprawami medycznymi (czyżby temat został zdominowany przez Covid-19?). Równie znikomą uwagę poświęca się kwestii imigrantów, co stało się już niechlubną tradycją. Wielu cudzoziemców mieszkających na Wyspach Owczy nie ma prawa głosu w wyborach samorządowych, zatem ich potrzeby są przez kandydatów marginalizowane.

 

Kto może głosować w wyborach samorządowych?

 

Prawo głosu w kommunuval mają obywatele duńscy / farerscy oraz wszyscy cudzoziemcy mieszkający na Wyspach Owczych minimum trzy lata . Osoby uprawnione do głosowania otrzymają na adres zameldowania karty wyborcze, z którymi następnie muszą udać się do wyznaczonej placówki wyborczej (jest ona wyszczególniona na karcie). Osoby uprawnione do głosowania, które z jakiegoś powodu nie mogą osobiście stawić się w placówce wyborczej 10 listopada, mogą oddać głos z wyprzedzeniem w urzędzie gminy.

 

Szczegółowe informacje w języku angielskim można znaleźć w poniższym filmiku:

 

 

Wybory samorządowe odbywają się na Wyspach Owczych co cztery lata.  Poprzednie miały miejsce 8 listopada 2016 roku. Do głosowania uprawnionych było 36 905 osób, a frekwencja wyborcza wyniosła 83,3%.

 

 

Farerzy idą na wybory

Farerzy wybierają samorząd
02 listopada 2020