08 kwietnia 2024
Fot. Ben Moreland

Farerzy ruszają z 5G

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. Ben Moreland

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Farerska telekomunikacja przyspiesza: 15 kwietnia 2024 roku na Wyspach Owczych zostanie uruchomiona sieć 5G, czyli piąte wcielenie standardu łączności komórkowej. Jak zapewniają Farerzy, będzie to jedna z najlepszych tego typu sieci na świecie, pokrywająca cały archipelag i otaczające go wody Atlantyku. To świetna wiadomość także dla turystów, dla których przewidziano korzystny tele-pakiet.

 

Inwestycja jest rezultatem współpracy głównego farerskiego operatora telekomunikacyjnego Føroya Tele z jednym z pionierów technologii 5G – szwedzką firmą Ericsson. Wyspiarze powierzyli wykonanie nowej sieci Ericssonowi nie tylko ze względu na kompetencje technologiczne, ale i planowane dalsze wspólne działania biznesowe. Potencjalnymi konkurentami byli fińska Nokia i Chińczycy z Huawei.  

 

Nową instalację 5G będzie wykorzystywać także drugi farerski telekom – firma Nema. Dostęp do nadajników będących własnością Føroya Tele zapewniła stosowne umowa. Zasięg i przepustowość dla obu operatorów będą takie same, natomiast przedmiotem konkurencji staną się bazujące na technologii 5G usługi.

 

Pakiet dla turystów

Przybywający na Wyspy Owcze turyści także skorzystają z możliwości oferowanych przez nową sieć. Z myślą o nich operator Føroya Tele przygotował Starter Kit – pakiet mobilny, obejmujący 7 GB danych i 50 DKK na rozmowy i SMS-y z możliwością doładowania.  Koszt – 197 DKK. Starter Kit można kupić w placówkach Føroya Tele na archipelagu (port lotniczy na Vágar, Tórshavn, Hoyvík, Klaksvík, Saltangará, Tvøroyri). Szybki i niezawodny Internet przyda się zwłaszcza w górach lub podczas przygody na morzu.

 

W oparciu o sieć 5G powstają pierwsze produkty turystyczne. Jednym z ich jest wdrażany przez Visit Suðuroy – organizację turystyczną z najdalej na południe wysuniętej wyspy archipelagu – darmowy audioprzewodnik, bazujący na kodach QR. Rozmieszczono je w różnych punktach miasteczka Vágur i w jego okolicy. Po zeskanowaniu kodu można uzyskać przydatne podczas wędrówki informacje i posłuchać miejscowych legend.

 

Współpraca: Marcin Michalski. Źródło: Føroya Tele, www.ft.fo

 

 

16 maja 2024
Pełne mistyki i niezwykłego piękna koncerty muzyczne w morskich jaskiniach to ważny element kultury Wysp Owczych. Publiczność i muzycy z instrumentami wpływają do grot zalewanych wodami Atlantyku, by stać się
13 maja 2024
Druga połowa kwietnia i początek maja to czas, gdy w ptasim świecie Wysp Owczych sporo się dzieje. Przede wszystkim po wielomiesięcznym pobycie na morzu wracają ulubieńcy turystów - maskonury, sposobiąc
01 maja 2024
30 kwietnia 2024 roku w Tórshavn miało miejsce historyczne spotkanie dotyczące bezpieczeństwa na naszym kontynencie. Wyspy Owcze po raz pierwszy gościły szczyt nordyckiego trzonu NATO, i po raz pierwszy w