PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
31 grudnia 2022
W najnowszym, 41. wydaniu Magazynu Skandynawskiego "Zew Północy" w stałym dziale farerskim ukazał się artykuł Marcina Michalskiego, poświęcony piwnej rewolucji, która ogarnęła nasz atlantycki archipelag. Na tej skalistej, niesprzyjającej rolnictwu
30 grudnia 2022
Każdy Nowy Rok witany jest przez mieszkańców Wysp Owczych z prawdziwą pompą. Nawet w czasie epidemii Covid-19 wyspiarze nie obniżali swoich noworocznych standardów, by tradycji mogło stać się zadość. Sylwesterowa
05 grudnia 2022
5 grudnia 2022 roku ogłoszono wyniki 18. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. Profesjonaliści i amatorzy walczyli o laury w kategoriach: Ludzie, Krajobraz, Zwierzęta oraz Fotoreportaż. Sześcioosobowe jury wyłoniło

Fot. Kuba Witek

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

Kinga Eysturland

W marcu 2021 r. miała miejsce premiera nowego filmu Kuby Witka pt. „Together in Isolation”, będącego opowieścią o czasie pandemii na Wyspach Owczych. To już druga produkcja polskiego filmowca, poświęcona archipelagowi i jego mieszkańcom.

 

Kuba Witek – reżyser i dokumentalista, od lat zawodowo związany z Północą – swój pierwszy film pt. „Faroe Way. Sztuka przetrwania na Wyspach Owczych” zaprezentował jesienią 2019 r. Produkcja cieszyła się dużą popularnością na pokazach, a na YouTube ma już ponad sto tysięcy wyświetleń.

 

Motywacją do kolejnego reżyserskiego spotkania z Farerami i ich ojczyzną był lockdown w marcu 2020 r. Kuba Witek przebywał wówczas na Wyspach Owczych, skąd miał udać się na Grenlandię, w celu realizacji kolejnego projektu filmowego. Niestety, w wyniku gwałtownie rosnącej skali pandemii i towarzyszących jej ograniczeń, Polak utknął na archipelagu. Nie był to jednak czas stracony – filmowiec chwycił za kamerę, dokumentując zdarzenia, portretując ludzi, uwieczniając emocje. Na efekty jego autorskiego przedsięwzięcia trzeba było czekać prawie rok, jednak ta rama czasowa pozwala widzowi ocenić początki epidemii z perspektywy wiosny 2021, powrócić to zeszłorocznych obaw i emocji, a także nabrać dystansu do kształtującej się nowej rzeczywistości.

 

Witek zaprosił do projektu aż szesnastu rozmówców z różnych środowisk społecznych i zawodowych, co daje wiarygodny i przekrojowy obraz tego, w jaki sposób mała wyspiarska społeczność podjęła walkę z wirusem na różnych płaszczyznach. Jedną z nich stała się izolacja. Inaczej wyglądało życie z Covidem-19 w Tórshavn, inaczej na peryferyjnej wyspie Skúvoy. Widz natrafi na wypowiedzi protestanckiej pastorki, muzyka country, członka farerskiego rządu oraz naukowców. Każdy z rozmówców wnosi swój kawałek rzeczywistości do tego filmowego tortu, który jest nie tylko cennym zapisem o charakterze dokumentalnym, ale i ucztą dla oka. Szczególnie przyjemnie ogląda się spektakularne ujęcia z drona, stanowiące udany przerywnik między wywiadami. Na ekranie obserwujemy też wszystkie farerskie pory roku – od zimowych, surowych krajobrazów, po kipiące zielenią lato, kiedy mrok na wyspach w praktyce nie zapada.

 

 

Dokument porusza swoim uniwersalizmem, a już sam tytuł – „Razem w izolacji” – równie dobrze może dotyczyć innych miejsc, innych społeczności. W podobnej sytuacji znaleźli się bowiem i mieszkańcy bieszczadzkiej wioski, i ludzie z przedmieść Nowego Jorku. Choć właśnie tu, na okruchach lądu rozsianych na środku Atlantyku, najmocniej wybrzmiewa filmowe przesłanie: stając w obliczu zagrożenia, jedyną szansą przetrwania jest współdziałanie i współodpowiedzialność.

 

„Together In Isolation” miało już swoją premierę telewizyjną na farerskim kanale KVF. Film zebrał pozytywne recenzje i jest dostępny zarówno na stronie farerskiego nadawcy, jak i na YouTube.

 

Więcej o reżyserze i jego twórczości: www.kubawitek.com

 

Film "Razem w izolacji"

W marcu 2021 r. miała miejsce premiera filmu o czasie pandemii na Wyspach Owczych
23 marca 2021