PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
30 sierpnia 2022
30 sierpnia 2022 roku światło dzienne ujrzał nowy farerski portal internetowy: Eysturoyaportalurin (www.eyp.fo). Eysturoy to druga pod względem powierzchni i populacji (ok. 12 400 mieszkańców) farerska wyspa, nic więc dziwnego,
24 sierpnia 2022
23 sierpnia 2022 roku, godzina 13:55. Leżąc pod ciepłym kocem, zagłębiam się w lekturę książki, kiedy to atmosferę hygge zakłóca wibrująca komórka. Na wyświetlaczu pojawia się napis „Łukasz FO”. Spiritus
31 lipca 2022
Niezwykłe walory krajobrazowe i atmosfera osady Tjørnuvík na północnym krańcu wyspy Streymoy przyciągają coraz liczniejsze grono turystów. Lokalne władze podjęły niedawno działania, mające zadbać o komfort zarówno tych, którzy odwiedzają

Fot. Kuba Witek

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

Kinga Eysturland

W marcu 2021 r. miała miejsce premiera nowego filmu Kuby Witka pt. „Together in Isolation”, będącego opowieścią o czasie pandemii na Wyspach Owczych. To już druga produkcja polskiego filmowca, poświęcona archipelagowi i jego mieszkańcom.

 

Kuba Witek – reżyser i dokumentalista, od lat zawodowo związany z Północą – swój pierwszy film pt. „Faroe Way. Sztuka przetrwania na Wyspach Owczych” zaprezentował jesienią 2019 r. Produkcja cieszyła się dużą popularnością na pokazach, a na YouTube ma już ponad sto tysięcy wyświetleń.

 

Motywacją do kolejnego reżyserskiego spotkania z Farerami i ich ojczyzną był lockdown w marcu 2020 r. Kuba Witek przebywał wówczas na Wyspach Owczych, skąd miał udać się na Grenlandię, w celu realizacji kolejnego projektu filmowego. Niestety, w wyniku gwałtownie rosnącej skali pandemii i towarzyszących jej ograniczeń, Polak utknął na archipelagu. Nie był to jednak czas stracony – filmowiec chwycił za kamerę, dokumentując zdarzenia, portretując ludzi, uwieczniając emocje. Na efekty jego autorskiego przedsięwzięcia trzeba było czekać prawie rok, jednak ta rama czasowa pozwala widzowi ocenić początki epidemii z perspektywy wiosny 2021, powrócić to zeszłorocznych obaw i emocji, a także nabrać dystansu do kształtującej się nowej rzeczywistości.

 

Witek zaprosił do projektu aż szesnastu rozmówców z różnych środowisk społecznych i zawodowych, co daje wiarygodny i przekrojowy obraz tego, w jaki sposób mała wyspiarska społeczność podjęła walkę z wirusem na różnych płaszczyznach. Jedną z nich stała się izolacja. Inaczej wyglądało życie z Covidem-19 w Tórshavn, inaczej na peryferyjnej wyspie Skúvoy. Widz natrafi na wypowiedzi protestanckiej pastorki, muzyka country, członka farerskiego rządu oraz naukowców. Każdy z rozmówców wnosi swój kawałek rzeczywistości do tego filmowego tortu, który jest nie tylko cennym zapisem o charakterze dokumentalnym, ale i ucztą dla oka. Szczególnie przyjemnie ogląda się spektakularne ujęcia z drona, stanowiące udany przerywnik między wywiadami. Na ekranie obserwujemy też wszystkie farerskie pory roku – od zimowych, surowych krajobrazów, po kipiące zielenią lato, kiedy mrok na wyspach w praktyce nie zapada.

 

 

Dokument porusza swoim uniwersalizmem, a już sam tytuł – „Razem w izolacji” – równie dobrze może dotyczyć innych miejsc, innych społeczności. W podobnej sytuacji znaleźli się bowiem i mieszkańcy bieszczadzkiej wioski, i ludzie z przedmieść Nowego Jorku. Choć właśnie tu, na okruchach lądu rozsianych na środku Atlantyku, najmocniej wybrzmiewa filmowe przesłanie: stając w obliczu zagrożenia, jedyną szansą przetrwania jest współdziałanie i współodpowiedzialność.

 

„Together In Isolation” miało już swoją premierę telewizyjną na farerskim kanale KVF. Film zebrał pozytywne recenzje i jest dostępny zarówno na stronie farerskiego nadawcy, jak i na YouTube.

 

Więcej o reżyserze i jego twórczości: www.kubawitek.com

 

Film "Razem w izolacji"

W marcu 2021 r. miała miejsce premiera filmu o czasie pandemii na Wyspach Owczych
23 marca 2021