30 października 2020
Nagrodę Rady Nordyckiej przyznano Jensowi-Kjeldowi za wkład w badaniach środowiskach przyrodniczego Wysp Owczych

Jens-Kjeld Jensen laureatem

Pisarz, publicysta i wielki entuzjasta natury – Jens-Kjeld Jensen, został zauważony i doceniony przez kapitułę Rady Nordyckiej za badania nad różnorodnością biologiczną Wysp Owczych oraz jej popularyzację. 27 października 2020 r. przyrodnik otrzymał Nagrodę Ochrony Środowiska 2020 – jedną z pięciu nagród, przyznawanych co roku przez Radę Nordycką.

 

W uzasadnieniu przyznanego Jensowi-Kjeldowi Jensenowi  wyróżnienia wymieniono jego zasługi oraz określono go mianem wzorowego przykładu tego, jak wiele może osiągnąć prawdziwie zaangażowana jednostka.

 

Wirtualnie i realnie

Jens-Kjeld Jensen otrzymał nagrodę podczas wirtualnej ceremonii, która odbyła się we wtorkowy wieczór, 27 października 2020 r. Uroczyste wręczenie nagród pierwotnie zaplanowano na Islandii, jednak wydarzenie przeniesiono do sieci z powodu epidemii Covid-19. Nagrodę Ochrony Środowiska w formie wirtualnej przyrodnik odebrał od grenlandzkich działaczy klimatycznych – Kiry Lennert Olsen oraz Nuiana Hardenbera.

 

Laureat przyjął wyróżnienie z uśmiechem i typowo nordycką skromnością. W trzyminutowym przemówieniu, wygłoszonym w języku duńskim, podziękował żonie – Maricie Gulklett, która od lat sprawuje pieczę nad jego stroną internetową – www.jenskjeld.info. Podziękował także narodowi farerskiemu za ciepłe przyjęcie oraz nieocenione wsparcie w realizacji różnych projektów przyrodniczych. Natomiast fizyczne przekazanie nagrody nastąpiło w Domu Nordyckim w Tórshavn – stolicy Wysp Owczych.

 

Fragmenty wirtualnej ceremonii przyznania nagrody Rady Nordyckiej Jensowi-Kjeldowi Jensenowi:

 

 

Laureat z Nólsoy

Jens-Kjeld Jensen jest Duńczykiem, od 45 lat mieszkającym na Wyspach Owczych. Posiada tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Wysp Owczych, jest autorem pięciu książek i ponad 500 artykułów, z których 200 to artykuły naukowe i popularnonaukowe na temat biosfery archipelagu. O jego wkładzie w rozwój wiedzy o tutejszym środowisku naturalnym świadczy udział w odkryciu i opisie blisko 350 nowych gatunków reprezentujących florę i faunę Wysp Owczych. Nagroda Rady Nordyckiej jest zwieńczeniem ponad 40-letniej pracy Jensa-Kjelda, który swoją pracownię przyrodniczą urządził na wyspie Nólsoy.

 

Pracownia Jensa-Kjelda Jensena jest otwarta dla gości, którzy mogą zobaczyć tu bogaty zbiór taksydermii

 

Nagrody Rady Nordyckiej

Co roku Rada Nordycka przyznaje pięć nagród z zakresu literatury, filmu, muzyki, ochrony środowiska oraz nagrodę literacką dla dzieci i młodzieży. Zwycięzcy otrzymują statuetki „Nordlys”  („Zorza Polarna”) oraz 350 tys. DKK.

 

Nagrodę środowiskową przyznano po raz 26. Tegorocznym, wiodącym kryterium przyznania tego wyróżnienia było podjęcie działań, mających na celu ochronę różnorodności biologicznej, która jest fundamentem istnienia ludzkości. Nagroda dla Jensa-Kjelda Jensena pokazuje, że indywidualne działania, systematyczna praca i motywacja są dla ochrony środowiska równie kluczowe, jak podejście zinstytucjonalizowane.

 

Pracownia Jensa-Kjelda znajduje się na wyspie Nolsoy ( Wyspy Owcze )

 

Wyprawy z Jensem-Kjeldem

Laureatowi składamy serdeczne gratulacje i życzymy wielu lat owocnej pracy. Więcej informacji na temat Jensa-Kjelda Jensena znaleźć będzie można w naszym przewodniku w rozdziale o wyspie Nólsoy, gdzie znajduje się jego pracownia.

 

Wśród jego przyrodniczych pasji szczególne miejsce zajmują badania awifauny. Jens-Kjeld jest wybitnym ornitologiem i autorytetem w tej dziedzinie na Wyspach Owczych. Od lat dzieli się swoją wiedzą z turystami, prowadząc wycieczki do zamieszkujących Nólsoy ptasich kolonii, w tym do największej na świecie kolonii nawałników burzowych. W swojej pracowni  Jens-Kjeld Jensen posiada największą kolekcję taksydermii na Wyspach Owczych.

 

Źródło:  www.norden.org

 

 

Kinga Eysturland

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

Fot. Kristian Vang / Norden.org

08 kwietnia 2024
Farerska telekomunikacja przyspiesza: 15 kwietnia 2024 roku na Wyspach Owczych zostanie uruchomiona sieć 5G, czyli piąte wcielenie standardu łączności komórkowej. Jak zapewniają Farerzy, będzie to jedna z najlepszych tego typu
03 kwietnia 2024
Dla wszystkich miłośników turystyki kulinarnej odwiedzających Wyspy Owcze nie lada ułatwieniem może być portal Menu.fo. Znajdziemy tu obszerny katalog farerskich lokali gastronomicznych wraz z menu, cenami, godzinami otwarcia i innymi
26 marca 2024
Urząd statystyczny Wysp Owczych – Hagstova Føroya – opublikował dane demograficzne dotyczące archipelagu. W świetle statystyk, na dzień 1 lutego 2024 r. cała farerska populacja liczyła 54 569 osób. Licząc

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981