04 listopada 2020
Na Wyspach Owczych energia pozyskiwana z wiatru pokrywa 10% zapotrzebowania

Ku "zielonej energii"

Na Wyspach Owczych zapotrzebowanie na energię elektryczną w ciągu ostatniego ćwierćwiecza zwiększyło się ponad dwukrotnie - wynika ze statystyk farerskiego operatora energetycznego SEV. Obrał on ambitny cel - w roku 2030 prąd płynący w farerskiej sieci będzie pochodził w 100% ze źródeł odnawialnych. Obecnie blisko 2/3 farerskiej energii elektrycznej nadal źródło swe znajduje w paliwach kopalnych - w jednej z czterech konwencjonalnych elektrowni napędzanych silnikami Diesla.

 

Wyspy Owcze dość wcześnie zaczęły eksperymentować z „zieloną energią”. Już w 1921 roku w pobliżu osady Vágur na Suðuroy uruchomiono pierwszą hydroelektrownię. Dziesięć lat później kolejna siłownia napędzana energią spływającej ze wzgórz wody powstała w okolicach Klaksvíku. W 2015 roku swe źródło w sile wody miało ponad 40% farerskiej energii elektrycznej.

 

Proukcja energii na Wyspach Owczych w ciągu ostatnich trzech dekad uległa podwojeniu

 

Okiełznać wiatr

Siłę wszędobylskiego na archipelagu wiatru postanowiono wykorzystać na początku ostatniej dekady XX wieku, gdy na południu Eysturoy postawiono próbną turbinę. Po kilku latach uzupełniono ją o kolejne, uruchamiając tym samym pierwszą farerską farmę wiatrową. Jedenaście lat później na opłotkach Tórshavn (Húsahagi) rozpoczęto eksploatację kolejnych „wiatraków”. Od października 2020 roku na Wyspach działa trzecia, ulokowana na wyspie Suðuroy farma. Z energii wiatru pochodzi obecnie ponad 10% produkowanych na Wyspach Owczych kilowatogodzin.

 

Problem energetyki wiatrowej na Wyspach Owczych są... zbyt duże prędkości wiatru, co wymaga wzmocnionych konstrukcji turbin

 

Warto przy tym dodać, że instalowane na archipelagu turbiny muszą posiadać wzmocnioną konstrukcję. O tym, co może zdziałać farerski wiatr, energetycy z SEV przekonali się w 2012 roku, gdy wichura powaliła wiatrak na południu Eysturoy (Neshagi).

 

Innowacyjne Wyspy Owcze

Intrygująco przedstawia się realizowany obecnie we fiordzie Vestmannasund projekt pozyskiwania energii z… morskich fal. Zaprojektowany przez firmą Minesto system DG100 składa się z dryfujących w morskiej toni turbin (swym kształtem przypominających torpedy) podwieszonych pod ostro wygiętym na obu końcach skrzydłem.

 

 

Wstępne próby systemu wypadły pomyślnie. Nadano nawet imię pierwszej z turbin - Havfrúgvin (pol. Syrena) - nawiązujące do tradycyjnego nazewnictwa farerskich łodzi i statków.

 

 

Tekst: MACIEJ BRENCZ

 

Fot. Maciej Brencz

27 lipca 2024
To na Wyspach Owczych, a nie w Nowej Zelandii znajduje się największa jaskinia morska świata. Międzynarodowy zespół specjalistów zeskanował laserowo w 3D jaskinię Klæmintsgjógv na wyspie Hestur. To właśnie ona
23 lipca 2024
Troje sportowców z Wysp Owczych wystąpi na XXXIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się w Paryżu od 26 lipca do 11 sierpnia 2024 roku. Dla Farerów to rekordowy wynik, choć
02 lipca 2024
Wprawdzie sauna kojarzona jest przede wszystkim z Finlandią, a fińskie Tampere uchodzi za jej światową stolicę, ale to Wyspy Owcze zainaugurowały działalność pierwszej pływającej sauny na środku Atlantyku. Przez kłęby

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981