06 lutego 2023
MS Bakkafrost (fot. Facebook Bakkafrost)

M/S "Bakkafossur": największy na świecie

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. Bakkafrost/FB

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

7 stycznia 2023 roku Bakkafrost – największa firma Wysp Owczych, będąca zarazem jednym z wiodących producentów łososia hodowlanego w skali globalnej – zrealizowała kolejną z serii znaczących inwestycji. Nowym nabytkiem, który ma usprawnić logistykę, jest M/S "Bakkafossur" – największy na świecie statek przeznaczony do przewozu żywych ryb.

 

Uroczystość powitania przybyłego ze stoczni Sefine w miejscowości Altinova (Turcja) statku z udziałem premiera Wysp Owczych odbyła się w siedzibie firmy w Glyvrar na wyspie Eysturoy. Mierzący 109 m długości i 22 m szerokości M/S "Bakkafossur" został wyposażony w cztery zbiorniki do przewozu ryb o łącznej pojemności 10 tys. m3 i może jednorazowo przewieźć około 1 tys. t żywych ryb. Do tej pory największymi tego typu statkami były pływające pod norweską banderą M/S "Gåsø Høvding" (83 m długości, 7,5 tys. m3 pojemności) oraz M/S "Ronja Storm" – ten ostatni jest wprawdzie o kilka metrów dłuższy od M/S "Bakkafossur", ale posiada mniejsze możliwości przewozowe.  

 

Morska farma łososi Bakkafrost (fot. Bakkafrost)

 

Statek wyróżnia szereg interesujących rozwiązań technicznych. Jednym z nich jest urządzenie służące do odsalania wody morskiej z wykorzystaniem odwróconej osmozy. W efekcie można uzyskać nawet 6 tys. t wody słodkiej dziennie. Bakkafrost w procesie technologicznym stosuje wodę słodką do płukania skrzeli łososi, co wpływa na poprawę ich kondycji zdrowotnej i umożliwia szybszy wzrost. Poza tym, M/S "Bakkafossur" zostanie wyposażony w system umożliwiający zwalczanie wszy łososiowych (Lepeophtheirus salmonis), których obecność jest jednym z wielu problemów towarzyszących hodowli. Ciekawostką jest wreszcie umieszczenie silników diesla na górnym pokładzie, dzięki czemu w razie możliwości zastosowania nowych rozwiązań w dziedzinie napędu ich wymiana nie będzie kłopotliwa.

 

Flagowy produkt Bakkafrost - łosoś w pełnej okazałości (fot. Bakkafrost)

 

M/S "Bakkafossur" może być wykorzystany nie tylko do transportu żywych ryb z morskich farm na Wyspach Owczych i w Szkocji (Bakkafrost przejęło jedno z tamtejszych przedsiębiorstw) do przetwórni w Glyvrar, ale i do ich hodowli na pokładzie. W sytuacji awaryjnej można go też zamienić w pływający beczkowóz, zdolny do produkcji wody pitnej.

 

Uaktualnienie luty 2024: zaprojektowany przez duńską pracownię projektową Knud D. Hansen M/S "Bakkafossur" otrzymał prestiżową nagrodę Work Boat Award 2023 jako najlepszy na świecie statek w swojej kategorii. 

 

Źródło: Bakkafrost

 

17 czerwca 2024
W dniach 12-14 czerwca 2024 roku duńska para królewska – Frederik X i królowa Mary – zamierzała odwiedzić Wyspy Owcze. Wizytę miała poprzedzić emisja przez farerską Postę znaczka i innych
10 czerwca 2024
Jak podał portal farerskiego radia i telewizji KVF, w niedzielę 9 czerwca 2024 roku w godzinach wieczornych, po niemal miesięcznej akcji strajkowej, która sparaliżowała Wyspy Owcze, strona związkowa zawarła porozumienie
02 czerwca 2024
Gdy w nocy z 13 na 14 maja 2024 roku na Wyspach Owczych rozpoczęła się akcja strajkowa, zapewne mało kto z obserwatorów z zewnątrz przypuszczał, jakie będą jej reperkusje. Tymczasem