01 sierpnia 2023
Kalsoy, miejsce śmierci Jamesa Bonda (fot. Marcin Michalski)

Opłaty na Kalsoy i Mykines

W sezonie turystycznym 2023 na Wyspach Owczych doszło do kilku zmian. Najważniejsze z nich to wprowadzenie opłaty za trekking „do grobu Jamesa Bonda” na wyspie Kalsoy oraz zmiana zasad zwiedzania słynnej wyspy Mykines.

 

Na wyspie Kalsoy od lipca 2023 r. trzeba zapłacić za wędrówkę z osady Trøllanes na przylądek Kallur. Szlak słynie ze spektakularnej scenerii i finiszuje nieopodal latarni morskiej i monumentalnej góry Borgarin. To na tym krańcu Wysp Owczych wykonano słynne zdjęcie na okładkę amerykańskiego wydania magazynu „National Geographic”. To także tu kręcono kluczowe sceny przygód Jamesa Bonda w „No Time To Die”. Jakkolwiek do dziś głównymi rezydentami tych okolic pozostają owce i ptaki – od niedawna turystów obowiązuje opłata 200 DKK od osoby za wstęp na szlak. Bilet kupuje się w Trøllanes.

 

Mykines: 400 DKK

Rozwiązania w duchu zrównoważonej turystyki wprowadza także społeczność wyspy Mykines. Wstęp na wyspę maskonurów i głuptaków kosztuje aktualnie 400 DKK i obejmuje opiekę przewodnika, natomiast w cenę nie jest wliczony transport na wyspę promem lub helikopterem. Rezerwacji dokonywać należy na stronie www.hiking.fo natomiast rejsy można zarezerwować na www.mykines.fo. W przypadku braku rezerwacji i płatności w dniu przyjazdu na wyspę, cena za bilet wstępu wzrasta do 500 DKK. Zwolnione z opłaty są dzieci i młodzież poniżej 15. roku życia. Na chwilę obecną opłaty za wstęp na wyspę obowiązują do 31 sierpnia 2023.

 

 

Uwaga: maskonur

Aby chronić dziką przyrodę i uszanować spokój licznych ptasich kolonii, z osady Mykines na szlak wychodzić można w godzinach 10.00-17.00 – od 2023 roku wyłącznie w zorganizowanej grupie turystów, prowadzonej przez lokalnego przewodnika. W porównaniu z rokiem poprzednim, wydłużono trasę trekkingu w kierunku Mykineshólmur. Obecnie szlak kończy się w miejscu o nazwie Rógvukollur, skąd przy dobrej pogodzie doskonale widać kolonię głuptaków i zachodni kraniec archipelagu z latarnią morską, a przede wszystkim bardzo liczne gromady maskonurów. Na krańcu szlaku zainstalowano darmową lunetę widokową.

 

Mykines (fot. Google Earth)

 

Jak czytamy w wytycznych dla turystów: „Spacerując w miejscach, w których maskonury budują swoje nory w ziemi, uważaj, gdzie stąpasz. Należy zawsze trzymać się ścieżki i nie zatrzymywać się na szlaku, aby jak najmniej przeszkadzać ptakom. Małe maskonury wylęgają się z jaj w lipcu, ale przez kilka pierwszych tygodni nie opuszczają swojej nory – robią to zwykle dopiero w połowie sierpnia. Jeśli zobaczysz maskonura niosącego w dziobie ryby, prawdopodobnie jest w drodze, aby nakarmić swoje młode. Jeśli siedzi przed tobą przez dłuższy czas – prawdopodobnie blokujesz mu dostęp do gniazda. Prosimy – odsuń się. Prosimy także o ciszę i pozostawanie zawsze minimum dwa metry od ptaków. Całkowicie zabrania się sięgania do gniazd i dotykania lub chwytania maskonurów, a także robienia zdjęć w ich gniazdach”. Dodajmy, że wraz końcem sierpnia gniazda maskonurów pustoszeją – ptaki wracają na ocean, gdzie będą przebywały aż do kwietnia.

 

Mykines: wędrówka ku Rógvukollur (fot. Marcin Michalski)

 

Jest gdzie wędrować

Warto zaznaczyć, że mimo wprowadzania kolejnych opłat, wiele szlaków trekkingowych na Wyspach Owczych wciąż dostępnych jest za darmo. Wydana przez Visit Faroe Islands (farerska izba turystyki) broszura „Hiking in the Faroe Islands” proponuje 20 przykładowych bezpłatnych tras o różnym stopniu trudności i różnej długości. Bywalcy farerskich szlaków wiedzą, że ekscytujących tras jest bez liku, a na wielu z nich trudno uświadczyć jakichkolwiek turystów.

 

 

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Fot. Marcin Michlski

11 września 2024
Piwna rewolucja zawitała na Wyspy Owcze blisko dwie dekady po duńskiej poprzedniczce. Oprócz dużego jak na farerskie warunki browaru Föroya Bjór, założonego jeszcze w 1888 r. w Klaksvíku, dziś działają
05 września 2024
Można ich zobaczyć na piłkarskich meczach, koncertach, na różnych wydarzeniach. Czerwone kurtki widać z daleka, gdy spieszą z pomocą komuś, kto na ulicy stracił przytomność. Pomagają tym, którzy bez opieki
13 sierpnia 2024
Mały kraj, duże możliwości. Tak można podsumować targowo-konferencyjną aktywność Wysp Owczych. Wiosną odbyła się w Klaksvíku Atlantic Fair – Międzynarodowa Wystawa Morska (www.fair.fo), organizowana przez Farerów co dwa lata. Wydarzenie

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981