19 stycznia 2022
Piłka ręczna jes bardzo popularna na Wyspach Owczych

Piłka ręczna: farerskie sukcesy

Farerska piłka ręczna przeżywa miłe i historyczne chwile. Wciąż istnieją szanse, że reprezentacja szczypiornistów zakwalifikuje się do mistrzostw świata, które odbędą się w 2023 roku w Polsce i w Szwecji. Farerzy przebrnęli właśnie pierwszą rundę eliminacji. Wielki sukces świętowały także kobiety.

 

W pierwszej fazie kwalifikacji do mistrzostw świata 2023 reprezentacja Wysp Owczych w piłce ręcznej mężczyzn ograła po pełnym dramaturgii meczu 27:26 Włochów oraz 26:19 Łotwę i – pomimo porażki 26:31 z Luksemburgiem – zajęła pierwsze miejsce w grupie eliminacyjnej, awansując do drugiego etapu. Na tym poziomie do rywalizacji dołączą silniejsze europejskie reprezentacje, a mecze zaplanowano na marzec 2022 roku.

 

Stranieri nadają ton

Areną pierwszego etapu kwalifikacji była hala Høllin á Hálsi w Tórshavn. Frekwencja na każdym z meczów Farerów wynosiła niemal pół tysiąca widzów.

 

Najskuteczniejszymi zawodnikami reprezentacji Wysp Owczych okazali się Hákun West av Teigum, na co dzień szczypiornista duńskiego Skanderborga (16 goli) oraz Tróndur Mikkelsen z Vikinga Stavanger (15 goli).

 

Awans farerskiej kadry jest tym cenniejszy, że zespół musiał radzić sobie w osłabionym składzie – nieobecny był kluczowy zawodnik zespołu, Elias Ellefsen á Skipagøtu, na co dzień gracz szwedzkiego Sävehof.


Hoyvík podbija Europę

Historyczny sukces odniosły piłkarki ręczne klubu H71 Hoyvík, które awansowały do ćwierćfinału EHF European Cup Women. W tegorocznej edycji europejskich pucharów Farerki wyeliminowały już WHC-Cair-Skopje z Macedonii, SPONO Eagles ze Szwajcarii, a ostatnio silną serbską drużynę ŽRK Naisa Niš.

 

 

Po zwycięstwie 39:38 w Serbii, w rewanżu na archipelagu szczypiornistki H71 wygrały 30:26, a bohaterką meczu została bramkarka Rúna Jógvansdóttir Larsen, która obroniła aż 14 rzutów rywalek. W ćwierćfinale przeciwniczkami drużyny z aglomeracji Tórshavn będzie renomowana Galiczanka Lwów.

 

Vestmanna – uniwersum szczypiorniaka

 

W farerskiej ekstraklasie piłki ręcznej mężczyzn mistrzostwa kraju bronią w tym roku zawodnicy VÍF z miejscowości Vestmanna. Osada ta, położona na zachodnim wybrzeżu wyspy Streymoy, posiada bardzo bogate i wciąż żywe tradycje w szczypiorniaku. Co ciekawe, w Vestmannie nie istnieje drużyna piłkarska, co jak na skalę miejscowości jest na Wyspach Owczych ewenementem. Vestmannę zamieszkuję prawie 1300 osób, co daje jej 7. miejsce w statystyce populacji wszystkich miast i osad Wysp Owczych.

Szczypiorniści VÍF Vestmanna 24 razy w historii świętowali tytuł mistrzów Wysp Owczych. Ich klubowe koleżanki były mistrzyniami sześć razy, po raz ostatni w 2018 roku, ale w bieżących rozgrywkach próżno szukać ich w ligowej tabeli. Zespół seniorek VÍF zniknął z ligowej rywalizacji.

 

Jak podają osoby śledzące sytuację w klubie, przyczyną są urlopy macierzyńskie, a także wyjazdy na studia za granicę i transfery do innych klubów. „Kilka zawodniczek, które nadal grają, odeszło głównie do klubu EB Eiði, ale myślę, że to stan tymczasowy. Można się spodziewać, że za kilka lat, a może szybciej, kobieca drużyna VÍF odrodzi się” – mówi osoba wspierająca sekcję. Nadzieją żeńskiego szczypiorniaka jest jak zawsze młodzież – VÍF to aktualny mistrz archipelagu w rywalizacji dziewcząt do lat 12.   

 

Szczypiorniak w sercu premiera

Ze środowiskiem piłki ręcznej w Vestmannie związany jest aktualny premier Wysp Owczych, Bárður á Steig Nielsen. Premier nadal mieszka w Vestmannie, a dawniej był bramkarzem drużyny VÍF i odnosił z nią sukcesy – sześć tytułów mistrza Wysp Owczych, trzy krajowe puchary, grał także w meczach, gdy VÍF sensacyjnie wyeliminował w międzynarodowym Pucharze Zdobywców Pucharów renomowaną drużynę Dinamo Bukareszt. Ma za sobą także występy w reprezentacji narodowej.

 

„Klub VÍF odegrał i odgrywa bardzo ważną rolę w moim życiu, jest także niezwykle ważną instytucją dla całej społeczności Vestmanny” – mówił premier Bárður á Steig Nielsen w wywiadzie dla portalu International Handball Federation. „Vestmanna żyje i oddycha piłką ręczną. VÍF odgrywa historyczną rolę w farerskim szczypiorniaku, zarówno męskim, jak i kobiecym. Zacząłem trenować w VÍF, gdy miałem dziewięć czy dziesięć lat, pamiętam jeszcze czasy, gdy w Vestmannie nie było nowoczesnej hali sportowej – wybudowano ją dopiero w 1986 roku” – dzieli się wspomnieniami premier archipelagu, nadal pozostający społecznym działaczem klubu.

 

Piłkę ręczną trenuje w klubach systematycznie 5% populacji Wysp Owczych (2600 zarejestrowanych zawodników i zawodniczek). Dzięki wsparciu sponsorów, dużemu zainteresowaniu kibiców i profesjonalizacji szkolenia, farerska piłka ręczna stale się rozwija, czego efektem było choćby mistrzostwo Europy męskiej reprezentacji do lat 17 w roku 2019.

 

Źródło: https://www.ihf.info/media-center/news/goalkeeper-prime-minister-faroe-islands-bardur-steig-nielsen

 

 

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Fot.  Marcin Michalski

16 maja 2024
Pełne mistyki i niezwykłego piękna koncerty muzyczne w morskich jaskiniach to ważny element kultury Wysp Owczych. Publiczność i muzycy z instrumentami wpływają do grot zalewanych wodami Atlantyku, by stać się
13 maja 2024
Druga połowa kwietnia i początek maja to czas, gdy w ptasim świecie Wysp Owczych sporo się dzieje. Przede wszystkim po wielomiesięcznym pobycie na morzu wracają ulubieńcy turystów - maskonury, sposobiąc
01 maja 2024
30 kwietnia 2024 roku w Tórshavn miało miejsce historyczne spotkanie dotyczące bezpieczeństwa na naszym kontynencie. Wyspy Owcze po raz pierwszy gościły szczyt nordyckiego trzonu NATO, i po raz pierwszy w

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981