19 stycznia 2022
Piłka ręczna jes bardzo popularna na Wyspach Owczych

Piłka ręczna: farerskie sukcesy

Farerska piłka ręczna przeżywa miłe i historyczne chwile. Wciąż istnieją szanse, że reprezentacja szczypiornistów zakwalifikuje się do mistrzostw świata, które odbędą się w 2023 roku w Polsce i w Szwecji. Farerzy przebrnęli właśnie pierwszą rundę eliminacji. Wielki sukces świętowały także kobiety.

 

W pierwszej fazie kwalifikacji do mistrzostw świata 2023 reprezentacja Wysp Owczych w piłce ręcznej mężczyzn ograła po pełnym dramaturgii meczu 27:26 Włochów oraz 26:19 Łotwę i – pomimo porażki 26:31 z Luksemburgiem – zajęła pierwsze miejsce w grupie eliminacyjnej, awansując do drugiego etapu. Na tym poziomie do rywalizacji dołączą silniejsze europejskie reprezentacje, a mecze zaplanowano na marzec 2022 roku.

 

Stranieri nadają ton

Areną pierwszego etapu kwalifikacji była hala Høllin á Hálsi w Tórshavn. Frekwencja na każdym z meczów Farerów wynosiła niemal pół tysiąca widzów.

 

Najskuteczniejszymi zawodnikami reprezentacji Wysp Owczych okazali się Hákun West av Teigum, na co dzień szczypiornista duńskiego Skanderborga (16 goli) oraz Tróndur Mikkelsen z Vikinga Stavanger (15 goli).

 

Awans farerskiej kadry jest tym cenniejszy, że zespół musiał radzić sobie w osłabionym składzie – nieobecny był kluczowy zawodnik zespołu, Elias Ellefsen á Skipagøtu, na co dzień gracz szwedzkiego Sävehof.


Hoyvík podbija Europę

Historyczny sukces odniosły piłkarki ręczne klubu H71 Hoyvík, które awansowały do ćwierćfinału EHF European Cup Women. W tegorocznej edycji europejskich pucharów Farerki wyeliminowały już WHC-Cair-Skopje z Macedonii, SPONO Eagles ze Szwajcarii, a ostatnio silną serbską drużynę ŽRK Naisa Niš.

 

 

Po zwycięstwie 39:38 w Serbii, w rewanżu na archipelagu szczypiornistki H71 wygrały 30:26, a bohaterką meczu została bramkarka Rúna Jógvansdóttir Larsen, która obroniła aż 14 rzutów rywalek. W ćwierćfinale przeciwniczkami drużyny z aglomeracji Tórshavn będzie renomowana Galiczanka Lwów.

 

Vestmanna – uniwersum szczypiorniaka

 

W farerskiej ekstraklasie piłki ręcznej mężczyzn mistrzostwa kraju bronią w tym roku zawodnicy VÍF z miejscowości Vestmanna. Osada ta, położona na zachodnim wybrzeżu wyspy Streymoy, posiada bardzo bogate i wciąż żywe tradycje w szczypiorniaku. Co ciekawe, w Vestmannie nie istnieje drużyna piłkarska, co jak na skalę miejscowości jest na Wyspach Owczych ewenementem. Vestmannę zamieszkuję prawie 1300 osób, co daje jej 7. miejsce w statystyce populacji wszystkich miast i osad Wysp Owczych.

Szczypiorniści VÍF Vestmanna 24 razy w historii świętowali tytuł mistrzów Wysp Owczych. Ich klubowe koleżanki były mistrzyniami sześć razy, po raz ostatni w 2018 roku, ale w bieżących rozgrywkach próżno szukać ich w ligowej tabeli. Zespół seniorek VÍF zniknął z ligowej rywalizacji.

 

Jak podają osoby śledzące sytuację w klubie, przyczyną są urlopy macierzyńskie, a także wyjazdy na studia za granicę i transfery do innych klubów. „Kilka zawodniczek, które nadal grają, odeszło głównie do klubu EB Eiði, ale myślę, że to stan tymczasowy. Można się spodziewać, że za kilka lat, a może szybciej, kobieca drużyna VÍF odrodzi się” – mówi osoba wspierająca sekcję. Nadzieją żeńskiego szczypiorniaka jest jak zawsze młodzież – VÍF to aktualny mistrz archipelagu w rywalizacji dziewcząt do lat 12.   

 

Szczypiorniak w sercu premiera

Ze środowiskiem piłki ręcznej w Vestmannie związany jest aktualny premier Wysp Owczych, Bárður á Steig Nielsen. Premier nadal mieszka w Vestmannie, a dawniej był bramkarzem drużyny VÍF i odnosił z nią sukcesy – sześć tytułów mistrza Wysp Owczych, trzy krajowe puchary, grał także w meczach, gdy VÍF sensacyjnie wyeliminował w międzynarodowym Pucharze Zdobywców Pucharów renomowaną drużynę Dinamo Bukareszt. Ma za sobą także występy w reprezentacji narodowej.

 

„Klub VÍF odegrał i odgrywa bardzo ważną rolę w moim życiu, jest także niezwykle ważną instytucją dla całej społeczności Vestmanny” – mówił premier Bárður á Steig Nielsen w wywiadzie dla portalu International Handball Federation. „Vestmanna żyje i oddycha piłką ręczną. VÍF odgrywa historyczną rolę w farerskim szczypiorniaku, zarówno męskim, jak i kobiecym. Zacząłem trenować w VÍF, gdy miałem dziewięć czy dziesięć lat, pamiętam jeszcze czasy, gdy w Vestmannie nie było nowoczesnej hali sportowej – wybudowano ją dopiero w 1986 roku” – dzieli się wspomnieniami premier archipelagu, nadal pozostający społecznym działaczem klubu.

 

Piłkę ręczną trenuje w klubach systematycznie 5% populacji Wysp Owczych (2600 zarejestrowanych zawodników i zawodniczek). Dzięki wsparciu sponsorów, dużemu zainteresowaniu kibiców i profesjonalizacji szkolenia, farerska piłka ręczna stale się rozwija, czego efektem było choćby mistrzostwo Europy męskiej reprezentacji do lat 17 w roku 2019.

 

Źródło: https://www.ihf.info/media-center/news/goalkeeper-prime-minister-faroe-islands-bardur-steig-nielsen

 

 

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Fot.  Marcin Michalski

15 listopada 2023
Adwent i Boże Narodzenie za pasem, więc bożonarodzeniowy nastrój będzie udzielał się również Farerom. Oto kilka elementów typowych dla okresu przedświątecznego na Wyspach Owczych, jakich można się spodziewać, jeśli traficie
11 października 2023
12 października 2023 roku ponownie staną naprzeciw siebie drużyny Wysp Owczych i Polski w rozgrywanym po raz pierwszy w historii polsko-farerskich kontaktów sportowych piłkarskim dwumeczu w ramach eliminacji do turnieju
11 października 2023
Poczta narodowa Wysp Owczych – Posta – ma powody do dumy. W połowie sierpnia 2023 roku został wydany 1000. znaczek opatrzony napisem Føroyar, który niebawem trafił do filatelistów na całym

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981