04 maja 2022
Nagrobek agenta 007 - Jamesa Bonda - na Kalsoy (Wyspy Owcze) Fot. YouTube

Pomnik Bonda na Kalsoy

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. YouTube

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Wyspiarze potrafią zadbać o promocję swojej małej ojczyzny, czego dowiedli w kilku spektakularnych kampaniach. Trudno zatem, by nie wykorzystali wyjątkowej okazji, jaką był fakt pojawienia się Kalsoy w najnowszym „Bondzie”. W marcu 2022 r. na wyspie ustawiono kamienną stelę, która uwieczniła pobyt 007 na Wyspach Owczych, stając się kolejną atrakcją archipelagu.

 

Sezon wyjazdów na Północ właśnie się rozpoczyna, a ów specyficzny pomnik, postawiony ku pamięci agenta wszech czasów, zapewne przyciągnie na Wyspy Owcze nie tylko miłośników bondowskiej serii.

 

„No Time To Die” był 25. filmem z agentem 007. W tej roli wystąpił Daniel Craig. Jedną z lokalizacji, którą do filmu wybrała ekipa realizatorska, była Kalsoy. Tą ją reżyser – Cary Joji Fukunaga – obsadził w roli Safin`s Island, fikcyjnej wyspy położonej na zachodnim Pacyfiku, gdzieś pomiędzy Rosją a Japonią. I właśnie tu 007 ginie.  Czy ostatecznie? O tym zapewne zdecydują wyniki finansowe produkcji i perspektywy kontynuowania serii.

 

W każdym razie ostatnim miejscem, gdzie pojawił się jeszcze jako żywy agent Jej Królewskiej Mości, jest przylądek Kallur na północnym krańcu Kalsoy. To zjawiskowy zakątek archipelagu – nic dziwnego, że zwróciła nań uwagę ekipa odpowiedzialna na wyszukanie odpowiednich plenerów.

 

Agent 007 James Bond ma na Wyspach Owczych swój nagrobek. Znajduje się on na wyspie Kalsoy.

 

Na wykonanej przez kamieniarską firmę Føroya Grótvirki ze Skopun (wyspa Sandoy) steli umieszczono cytat z końcowych scen filmu. Wypowiada go „M”, filmowy szef MI6, grany przez Ralpha Fiennesa: „The proper function of man is to live. Not to exist”, czyli „Właściwą funkcją (zadaniem) człowieka jest żyć. Nie egzystować”. Inskrypcję uzupełniły daty: 1962–2021, wyznaczające okres, w którym powstawały kolejne „Bondy”.

 

 

„No Time To Die” miał premierę we wrześniu 2021 r. Sceny na Kalsoy kręcono przez kilka dni jesienią 2019 r., a bazą filmowców była najdalej na północ położona osada wyspy – Trøllanes. Obsypana nagrodami produkcja (Oscar za tytułowy utwór muzyczny, dwie oscarowe nominacje – za efekty specjalne i dźwięk, nie licząc innych nagród i wyróżnień) w połączeniu z hollywoodzką sławą otaczająca postać Jamesa Bonda dają przekonanie graniczące z pewnością, że tegoroczne wakacje mogą przynieść rekordowe wyniki frekwencji na Kalsoy.

 

O tym, jak na wyspę dotrzeć i gdzie szukać bondowskiej steli napiszemy więcej w drugiej odsłonie naszej publikacji „Wyspy Owcze. Przewodnik turystyczno-kulturowy”.

 

 

16 maja 2024
Pełne mistyki i niezwykłego piękna koncerty muzyczne w morskich jaskiniach to ważny element kultury Wysp Owczych. Publiczność i muzycy z instrumentami wpływają do grot zalewanych wodami Atlantyku, by stać się
13 maja 2024
Druga połowa kwietnia i początek maja to czas, gdy w ptasim świecie Wysp Owczych sporo się dzieje. Przede wszystkim po wielomiesięcznym pobycie na morzu wracają ulubieńcy turystów - maskonury, sposobiąc
01 maja 2024
30 kwietnia 2024 roku w Tórshavn miało miejsce historyczne spotkanie dotyczące bezpieczeństwa na naszym kontynencie. Wyspy Owcze po raz pierwszy gościły szczyt nordyckiego trzonu NATO, i po raz pierwszy w