24 maja 2023
Fot. Posta

Posta: debiut kryptoznaczków

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. Posta

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Posta – narodowa poczta Wysp Owczych – ogłosiła datę debiutu historycznej kolekcji: pierwszych w krajach nordyckich kryptoznaczków NFT. Cyfryzacja i nowe technologie otworzyły nowy rozdział także w filatelistyce, która dla Farerów jest źródłem poważnych dochodów.  Kolekcja „Stamps of Maybe” złożona jest z czterech nowatorskich znaczków.

 

Emitowane od 1975 roku przez farerską Postę, opatrzone nazwą „Føroyar” znaczki cieszą się uznaniem filatelistów na całym świecie. Co ciekawe, są jednym z najważniejszych produktów eksportowych Wysp Owczych. Posta zachęca do ich kolekcjonowania poprzez subskrypcję, dostępną w dedykowanym serwisie filatelistycznym www.stamps.fo. Wykorzystując tę popularność, Farerzy uczynili kolejny krok – krok na miarę XXI wieku. Jest nim wprowadzenie do obiegu kryptoznaczków NFT, wykorzystujących technologię blockchain. Warto dodać, że podobną atrakcję dla e-filatelistów zaplanowała w tym roku także Poczta Polska.

 

Klaser w chmurze

Nowa generacja znaczków pocztowych ma dwojaką postać: tradycyjnego znaczka, w fizycznej postaci, i jego cyfrowego lustra. Cyfrowe znaczki NFT (Non-Fungible Token) posiadają unikatowy certyfikat własności – token, rejestrowany w blockchainie. Blockchain to zdecentralizowana technologia przesyłania danych i przechowywania ich w chmurze. Polega na łączeniu danych w bloki, które są tworzone w porządku chronologicznym w nierozerwalny łańcuch. Dzięki temu niemożliwa jest ich zmiana, kopiowanie czy jakakolwiek inna ingerencja. Blockchain znajduje zastosowanie przede wszystkim w kryptowalutach, ale może być użyty w innych dziedzinach, w których wymagane są wiarygodność i bezpieczeństwo.

 

W tym przypadku rozwiązanie to zastosowano w filatelistyce. Każdy z kryptoznaczków jest jednoegzemplarzowym unikatem i posiada bezpieczny kod QR, czyli SQR. Po zeskanowaniu kodu następuje łączenie ze Internetem, wyświetlenie indywidualnego kodu znaczka i rejestracja w szyfrowanych zasobach danych (blockchain). O ile fizyczny znaczek można nakleić na list i po prostu wysłać, do jego cyfrowego odpowiednika mamy cały czas dostęp. Co więcej, można go sprzedać i śledzić dalsze losy. Tym samym istnieje możliwość tworzenia wirtualnych klaserów, w których filateliści ery cyfrowej mogą kolekcjonować kryptoznaczki pochodzące od różnych emitentów i wymieniać się nimi. Identycznie jak w realu.

 

Stamps of Maybe

Pierwszą kolekcję, złożoną z czterech kryptoznaczków i nazwaną „Stamps of Maybe” (związek z angielskim określeniem Wysp Owczych z czasów wojny w kontekście zmiennej, farerskiej pogody – Land of Maybe), zaprojektował Heiðrik á Heygum – jeden z najciekawszych współczesnych twórców.

 

Kryptoznaczki Wiosna i Lato (fot. Posta)

 

Każdy z nich reprezentuje jedną z pór roku, której przypisano symbol pogodowy. Unikatowość farerskiej serii polega na powiązaniu każdego znaczka ze stanem danego składnika pogody w czasie rzeczywistym. Aktywując w chmurze znaczek „Wiosna” z symbolem wiatru, jego wygląd zmieni się w zależności od aktualnej prędkości wiatru zmierzonej na wyspach (pięć przedziałów prędkości, każdy ma inną barwną charakterystykę). Na identycznej zasadzie znaczek „Lato” z symbolem płomienia będzie powiązany z aktualną temperaturą powietrza, „Jesień” z symbolem liścia pokaże stan wilgotności powietrza, a „Zima” z kropelką – wielkość opadu. Dodatkowe zróżnicowanie barwne uczyni znaczki jeszcze bardziej oryginalnymi – można się spodziewać, że w przyszłości najcenniejsze będą te z najrzadziej spotykanymi wartościami danego składnika pogody.

 

Kryptoznaczki Jesień i Zima (fot. Posta)

 

Oficjalna premiera

Oficjalny początek sprzedaży znaczków z serii „Stamps of Maybe” zaplanowano na 2 czerwca 2023 roku, na godz. 10.00. Ilość znaczków jest limitowana i obejmuje zaledwie 7 500 egzemplarzy każdego z czterech wzorów, co ma im zapewnić wartość kolekcjonerską.

 

Strona, na której można zasadzić się na te unikaty, dostępna jest pod adresem: www.stampsofmaybe.fo

 

Źródło: Posta, inf. wł.

 

 

08 kwietnia 2024
Farerska telekomunikacja przyspiesza: 15 kwietnia 2024 roku na Wyspach Owczych zostanie uruchomiona sieć 5G, czyli piąte wcielenie standardu łączności komórkowej. Jak zapewniają Farerzy, będzie to jedna z najlepszych tego typu
03 kwietnia 2024
Dla wszystkich miłośników turystyki kulinarnej odwiedzających Wyspy Owcze nie lada ułatwieniem może być portal Menu.fo. Znajdziemy tu obszerny katalog farerskich lokali gastronomicznych wraz z menu, cenami, godzinami otwarcia i innymi
26 marca 2024
Urząd statystyczny Wysp Owczych – Hagstova Føroya – opublikował dane demograficzne dotyczące archipelagu. W świetle statystyk, na dzień 1 lutego 2024 r. cała farerska populacja liczyła 54 569 osób. Licząc