24 maja 2023
Fot. Posta

Posta: debiut kryptoznaczków

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. Posta

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Posta – narodowa poczta Wysp Owczych – ogłosiła datę debiutu historycznej kolekcji: pierwszych w krajach nordyckich kryptoznaczków NFT. Cyfryzacja i nowe technologie otworzyły nowy rozdział także w filatelistyce, która dla Farerów jest źródłem poważnych dochodów.  Kolekcja „Stamps of Maybe” złożona jest z czterech nowatorskich znaczków.

 

Emitowane od 1975 roku przez farerską Postę, opatrzone nazwą „Føroyar” znaczki cieszą się uznaniem filatelistów na całym świecie. Co ciekawe, są jednym z najważniejszych produktów eksportowych Wysp Owczych. Posta zachęca do ich kolekcjonowania poprzez subskrypcję, dostępną w dedykowanym serwisie filatelistycznym www.stamps.fo. Wykorzystując tę popularność, Farerzy uczynili kolejny krok – krok na miarę XXI wieku. Jest nim wprowadzenie do obiegu kryptoznaczków NFT, wykorzystujących technologię blockchain. Warto dodać, że podobną atrakcję dla e-filatelistów zaplanowała w tym roku także Poczta Polska.

 

Klaser w chmurze

Nowa generacja znaczków pocztowych ma dwojaką postać: tradycyjnego znaczka, w fizycznej postaci, i jego cyfrowego lustra. Cyfrowe znaczki NFT (Non-Fungible Token) posiadają unikatowy certyfikat własności – token, rejestrowany w blockchainie. Blockchain to zdecentralizowana technologia przesyłania danych i przechowywania ich w chmurze. Polega na łączeniu danych w bloki, które są tworzone w porządku chronologicznym w nierozerwalny łańcuch. Dzięki temu niemożliwa jest ich zmiana, kopiowanie czy jakakolwiek inna ingerencja. Blockchain znajduje zastosowanie przede wszystkim w kryptowalutach, ale może być użyty w innych dziedzinach, w których wymagane są wiarygodność i bezpieczeństwo.

 

W tym przypadku rozwiązanie to zastosowano w filatelistyce. Każdy z kryptoznaczków jest jednoegzemplarzowym unikatem i posiada bezpieczny kod QR, czyli SQR. Po zeskanowaniu kodu następuje łączenie ze Internetem, wyświetlenie indywidualnego kodu znaczka i rejestracja w szyfrowanych zasobach danych (blockchain). O ile fizyczny znaczek można nakleić na list i po prostu wysłać, do jego cyfrowego odpowiednika mamy cały czas dostęp. Co więcej, można go sprzedać i śledzić dalsze losy. Tym samym istnieje możliwość tworzenia wirtualnych klaserów, w których filateliści ery cyfrowej mogą kolekcjonować kryptoznaczki pochodzące od różnych emitentów i wymieniać się nimi. Identycznie jak w realu.

 

Stamps of Maybe

Pierwszą kolekcję, złożoną z czterech kryptoznaczków i nazwaną „Stamps of Maybe” (związek z angielskim określeniem Wysp Owczych z czasów wojny w kontekście zmiennej, farerskiej pogody – Land of Maybe), zaprojektował Heiðrik á Heygum – jeden z najciekawszych współczesnych twórców.

 

Kryptoznaczki Wiosna i Lato (fot. Posta)

 

Każdy z nich reprezentuje jedną z pór roku, której przypisano symbol pogodowy. Unikatowość farerskiej serii polega na powiązaniu każdego znaczka ze stanem danego składnika pogody w czasie rzeczywistym. Aktywując w chmurze znaczek „Wiosna” z symbolem wiatru, jego wygląd zmieni się w zależności od aktualnej prędkości wiatru zmierzonej na wyspach (pięć przedziałów prędkości, każdy ma inną barwną charakterystykę). Na identycznej zasadzie znaczek „Lato” z symbolem płomienia będzie powiązany z aktualną temperaturą powietrza, „Jesień” z symbolem liścia pokaże stan wilgotności powietrza, a „Zima” z kropelką – wielkość opadu. Dodatkowe zróżnicowanie barwne uczyni znaczki jeszcze bardziej oryginalnymi – można się spodziewać, że w przyszłości najcenniejsze będą te z najrzadziej spotykanymi wartościami danego składnika pogody.

 

Kryptoznaczki Jesień i Zima (fot. Posta)

 

Oficjalna premiera

Oficjalny początek sprzedaży znaczków z serii „Stamps of Maybe” zaplanowano na 2 czerwca 2023 roku, na godz. 10.00. Ilość znaczków jest limitowana i obejmuje zaledwie 7 500 egzemplarzy każdego z czterech wzorów, co ma im zapewnić wartość kolekcjonerską.

 

Strona, na której można zasadzić się na te unikaty, dostępna jest pod adresem: www.stampsofmaybe.fo

 

Źródło: Posta, inf. wł.

 

 

20 października 2024
Podczas Arctic Circle Assembly 2024 w Reykjavíku (17-19 października 2024), będącego największym międzynarodowym forum poświęconym Arktyce, które co roku przyciąga ponad 2 000 uczestników z około 60 krajów, został oficjalny
11 września 2024
Piwna rewolucja zawitała na Wyspy Owcze blisko dwie dekady po duńskiej poprzedniczce. Oprócz dużego jak na farerskie warunki browaru Föroya Bjór, założonego jeszcze w 1888 r. w Klaksvíku, dziś działają
05 września 2024
Można ich zobaczyć na piłkarskich meczach, koncertach, na różnych wydarzeniach. Czerwone kurtki widać z daleka, gdy spieszą z pomocą komuś, kto na ulicy stracił przytomność. Pomagają tym, którzy bez opieki