05 listopada 2020
Wydawany przez Postę kwartalnik otrzymują subskrybenci  zainteresowani farerskimi walorami filatelistycznymi

Posta: jesienne znaczki

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. Marcin Jakubowski

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Posta – Poczta Wysp Owczych – jest doskonale znana filatelistom z całego świata. Emitowane przez nią od 1975 r. znaczki cieszą się niesłabnącym powodzeniem, a dochody pochodzące z ich sprzedaży – głównie w formie subskrypcji – należą do wiodących w strukturze farerskiego eksportu. Do rąk subskrybentów trafiło niedawno jesienne wydanie poświęconego znaczkom kwartalnika „Posta Stamps”, oznaczone numerem 45.

 

W czasopiśmie Posta Stamps – wydzielonego pionu Poczty Wysp Owczych, wyspecjalizowanego w produkcji i dystrybucji znaczków, jego szefowa, Svanbjørg Manai, podkreśliła, że mimo odwołania wszystkich tegorocznych wystaw filatelistycznych, będących ważnym narzędziem w promocji, Posta Stamps obecnie pracuje w zwykłym trybie. W minionych miesiącach wysyłka zamówionych znaczków nie zawsze była możliwa z powodu związanych z pandemią ograniczeń, wprowadzonych przez poczty innych państw.

 

Wyspy Owcze: Znaczek Roku

Kwartalnik prezentuje szereg nowości, w tym kolekcję znaczków na Boże Narodzenie 2020 oraz okolicznościowe, świąteczne edycje. Wśród nich znajdują się „Year Pack 2020”, czyli zbiór wszystkich znaczków wydanych przez Postę w tym roku (cena: 491 DKK), i „Yearbook 2020” – ekskluzywny, 90-stronicowy album, zawierający obok kompletu znaczków z roku 2020 także bloki znaczkowe (520 DKK). Wszystkim prezentowanym walorom towarzyszą opisy i ilustracje.

 

Głosowanie na Znaczek Roku potrwa do początku grudnia 2020 r.

 

Ale bodaj najciekawszym tematem kwartalnika jest konkurs na Znaczek Roku. Subskrybenci i pozostałe osoby zainteresowane farerskimi znaczkami mogą wziąć udział w jego wyborze. W konkursowej puli znajdują się 22 propozycje, a głosować można do

1 grudnia 2020 r., wykorzystując załączony kupon lub w trybie on-line. Wyłonieni w drodze losowania zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody, w tym album „Yearbook 2020”.

 

80-lecie królowej Małgorzaty

Jedną z najmocniejszych kandydatur jest blok znaczkowy oznaczony numerem FO 929, wchodzący w skład zestawu walorów filatelistycznych, wydanych przez Pocztę Wysp Owczych z okazji 80. rocznicy urodzin królowej Danii Małgorzaty II, przypadającej 16 kwietnia 2020 r.

 

Motywem głównym w projekcie bloku jest obraz farerskiego malarza, Edwarda Fuglø

 

W skład tego kolekcjonerskiego zestawu wchodzą: wspomniany blok FO 929 (niestemplowany) o wymiarach 100 x 70 mm z wykorzystaniem techniki termodruku (nominał 50 DKK), blok z datą pierwszego dnia obiegu, czyli 16 kwietnia 2020 r., blok ze stemplem dziennym 16 kwietnia 2020 r., koperta FDC – ze znaczkiem i datą pierwszego dnia w obiegu, oraz karnet filatelistyczny w wersji czarno-białej, z unikalnym numerem, jakim sygnowany jest każdy egzemplarz. Wydrukowano ich tylko 1 500 szt. Wspólnym elementem widniejącym na wszystkich walorach jest znaczek przedstawiający obraz farerskiego malarza Edwarda Fuglø, będący oficjalnym prezentem Wysp Owczych dla Małgorzaty II z okazji 40-lecia wstąpienia na duński tron. Dzieło Fuglø  zostało uroczyście wręczone monarchini w roku 2012.

 

 

Bliższe informacje na temat konkursu, subskrypcji i poszczególnych walorów filatelistycznych dostępne są na stronie Posta Stamps: www.stamps.fo.

 

 

15 listopada 2023
Adwent i Boże Narodzenie za pasem, więc bożonarodzeniowy nastrój będzie udzielał się również Farerom. Oto kilka elementów typowych dla okresu przedświątecznego na Wyspach Owczych, jakich można się spodziewać, jeśli traficie
11 października 2023
12 października 2023 roku ponownie staną naprzeciw siebie drużyny Wysp Owczych i Polski w rozgrywanym po raz pierwszy w historii polsko-farerskich kontaktów sportowych piłkarskim dwumeczu w ramach eliminacji do turnieju
11 października 2023
Poczta narodowa Wysp Owczych – Posta – ma powody do dumy. W połowie sierpnia 2023 roku został wydany 1000. znaczek opatrzony napisem Føroyar, który niebawem trafił do filatelistów na całym