05 listopada 2020
Wydawany przez Postę kwartalnik otrzymują subskrybenci  zainteresowani farerskimi walorami filatelistycznymi

Posta: jesienne znaczki

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. Marcin Jakubowski

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Posta – Poczta Wysp Owczych – jest doskonale znana filatelistom z całego świata. Emitowane przez nią od 1975 r. znaczki cieszą się niesłabnącym powodzeniem, a dochody pochodzące z ich sprzedaży – głównie w formie subskrypcji – należą do wiodących w strukturze farerskiego eksportu. Do rąk subskrybentów trafiło niedawno jesienne wydanie poświęconego znaczkom kwartalnika „Posta Stamps”, oznaczone numerem 45.

 

W czasopiśmie Posta Stamps – wydzielonego pionu Poczty Wysp Owczych, wyspecjalizowanego w produkcji i dystrybucji znaczków, jego szefowa, Svanbjørg Manai, podkreśliła, że mimo odwołania wszystkich tegorocznych wystaw filatelistycznych, będących ważnym narzędziem w promocji, Posta Stamps obecnie pracuje w zwykłym trybie. W minionych miesiącach wysyłka zamówionych znaczków nie zawsze była możliwa z powodu związanych z pandemią ograniczeń, wprowadzonych przez poczty innych państw.

 

Wyspy Owcze: Znaczek Roku

Kwartalnik prezentuje szereg nowości, w tym kolekcję znaczków na Boże Narodzenie 2020 oraz okolicznościowe, świąteczne edycje. Wśród nich znajdują się „Year Pack 2020”, czyli zbiór wszystkich znaczków wydanych przez Postę w tym roku (cena: 491 DKK), i „Yearbook 2020” – ekskluzywny, 90-stronicowy album, zawierający obok kompletu znaczków z roku 2020 także bloki znaczkowe (520 DKK). Wszystkim prezentowanym walorom towarzyszą opisy i ilustracje.

 

Głosowanie na Znaczek Roku potrwa do początku grudnia 2020 r.

 

Ale bodaj najciekawszym tematem kwartalnika jest konkurs na Znaczek Roku. Subskrybenci i pozostałe osoby zainteresowane farerskimi znaczkami mogą wziąć udział w jego wyborze. W konkursowej puli znajdują się 22 propozycje, a głosować można do

1 grudnia 2020 r., wykorzystując załączony kupon lub w trybie on-line. Wyłonieni w drodze losowania zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody, w tym album „Yearbook 2020”.

 

80-lecie królowej Małgorzaty

Jedną z najmocniejszych kandydatur jest blok znaczkowy oznaczony numerem FO 929, wchodzący w skład zestawu walorów filatelistycznych, wydanych przez Pocztę Wysp Owczych z okazji 80. rocznicy urodzin królowej Danii Małgorzaty II, przypadającej 16 kwietnia 2020 r.

 

Motywem głównym w projekcie bloku jest obraz farerskiego malarza, Edwarda Fuglø

 

W skład tego kolekcjonerskiego zestawu wchodzą: wspomniany blok FO 929 (niestemplowany) o wymiarach 100 x 70 mm z wykorzystaniem techniki termodruku (nominał 50 DKK), blok z datą pierwszego dnia obiegu, czyli 16 kwietnia 2020 r., blok ze stemplem dziennym 16 kwietnia 2020 r., koperta FDC – ze znaczkiem i datą pierwszego dnia w obiegu, oraz karnet filatelistyczny w wersji czarno-białej, z unikalnym numerem, jakim sygnowany jest każdy egzemplarz. Wydrukowano ich tylko 1 500 szt. Wspólnym elementem widniejącym na wszystkich walorach jest znaczek przedstawiający obraz farerskiego malarza Edwarda Fuglø, będący oficjalnym prezentem Wysp Owczych dla Małgorzaty II z okazji 40-lecia wstąpienia na duński tron. Dzieło Fuglø  zostało uroczyście wręczone monarchini w roku 2012.

 

 

Bliższe informacje na temat konkursu, subskrypcji i poszczególnych walorów filatelistycznych dostępne są na stronie Posta Stamps: www.stamps.fo.

 

 

16 maja 2024
Pełne mistyki i niezwykłego piękna koncerty muzyczne w morskich jaskiniach to ważny element kultury Wysp Owczych. Publiczność i muzycy z instrumentami wpływają do grot zalewanych wodami Atlantyku, by stać się
13 maja 2024
Druga połowa kwietnia i początek maja to czas, gdy w ptasim świecie Wysp Owczych sporo się dzieje. Przede wszystkim po wielomiesięcznym pobycie na morzu wracają ulubieńcy turystów - maskonury, sposobiąc
01 maja 2024
30 kwietnia 2024 roku w Tórshavn miało miejsce historyczne spotkanie dotyczące bezpieczeństwa na naszym kontynencie. Wyspy Owcze po raz pierwszy gościły szczyt nordyckiego trzonu NATO, i po raz pierwszy w