29 lipca 2023
Potok w Tórshavn (fot. Marcin Michalski)

Potok w centrum Tórshavn

W piątek 21 lipca 2023 r. w Tórshavn przez niemal cały dzień świeciło słońce, dając fantastyczną oprawę dla otwartego tego dnia nowego elementu przestrzeni miejskiej. Jest nim symbolicznie odtworzony fragment potoku Havnará – w centrum miasta przybrał on właśnie formę sztucznego strumienia, urzekającego eleganckim rzemiosłem i detalami.

 

Potok Havnará do lat 60. XX wieku płynął przez śródmieście Tórshavn w otwartym korycie, później zakryto go betonem i asfaltem.

Nową odsłonę strumienia można podziwiać w okolicach miejskiego ratusza przy Vaglið i budynku farerskiego parlamentu. Instalacja ma ponad sto metrów długości, jej projekt przygotowała farerska pracownia architektoniczna Zeta Arkitektar.

 

„Sądząc po dotychczasowych reakcjach mieszkańców, ludzie są zachwyceni nowym „otwartym potokiem”, który wyraźnie przyczynia się do dodania centrum Tórshavn spokojnego, urokliwego akcentu. Poza tym zapewnia historyczne powiązanie z czasami, kiedy to Havnará rzeczywiście była otwartym potokiem płynącym dokładnie w tym samym miejscu. Tamten strumień był znakiem rozpoznawczym Starego Tórshavn” – czytamy w serwisie Local.fo.

 

Potok Havnará w centrum Tórshavn (fot. Marcin Michalski)

 

Nową sztuczną drogę wodną ułożono kaskadowo m.in. z naturalnego kamienia i oprawiono w zabytkową balustradę, nawiązującą do historycznej, ogradzającej dawny potok. Woda w instalacji krąży w układzie zamkniętym i jest odkażana, co jest dobrą informacją dla chętnych zażywania tu kąpieli dzieci. „Jednocześnie układ dysz służy do generowania naturalnego szumu, a dyskretne dzieła sztuki tworzą urzekający efekt po zmroku” – informują farerskie media.

 

Wykonawcą projektu jest farerska firma budowlana J&K Petersen Contractors. Na zdjęciu z dnia otwarcia w zespole wykonawczym stoi m.in. 79-letni Tróndur Patursson – znany i ceniony artysta, który jest autorem wielu oryginalnych dzieł w przestrzeniach publicznych Wysp Owczych i nie tylko (jego szklane ptaki ozdabiają choćby kopenhaskie lotnisko Kastrup).   

 

Potok Havnará w centrum Tórshavn (fot. Marcin Michalski)

 

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z wykonanej pracy i jej efektów” – skomentował burmistrz Tórshavn, Heðin Mortensen. „Mamy tu farerskie rzemiosło na najwyższym poziomie, wykonane sumiennie i z największą starannością. Już dziś wiemy, że będzie to niezwykle piękny zakątek naszej stolicy, emanujący przytulną, dobrą atmosferą. Cieszę się tym bardziej, że zrealizowaliśmy ten projekt przy niemal jednogłośnym porozumieniu w radzie miejskiej i przy finansowym wsparciu farerskiego parlamentu”.

Więcej zdjęć nowej realizacji w Tórshavn można obejrzeć TUTAJ

 

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Fot. Marcin Michalski

07 września 2023
Dziś, 7 września 2023 r., na Stadionie Narodowym w Warszawie w ramach eliminacji do Euro 2024 w Grupie E zostanie rozegrany mecz Polska – Wyspy Owcze. Będzie to pierwsza potyczka
31 sierpnia 2023
Miło nam poinformować o kolejnej publikacji autorstwa naszej redakcyjnej koleżanki - Kingi Eysturland. Tym razem jest to pozycja przeznaczona dla tych, którzy wyjeżdżają do pracy na Wyspach Owczych lub w
01 sierpnia 2023
W sezonie turystycznym 2023 na Wyspach Owczych doszło do kilku zmian. Najważniejsze z nich to wprowadzenie opłaty za trekking „do grobu Jamesa Bonda” na wyspie Kalsoy oraz zmiana zasad zwiedzania

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981