21 grudnia 2020
Podmorskie rondo w Eysturoyartunnilin jest pierwszym tego typu obiektem na świecie

Rondo pod oceanem otwarte!

Historyczny weekend na Wyspach Owczych! W sobotę 19 grudnia 2020 r. otwarto dla ruchu drogowego trzeci na archipelagu tunel pod oceanem. Eysturoyartunnilin jest wyjątkowy w skali świata – posiada bowiem podwodne rondo! Dzięki temu o Wyspach Owczych jest głośno w wielu światowych mediach, z BBC News, Fox News, The Guardian i CNN Travel na czele.

 

Podziemne ronda nie są nowością – przykłady znajdziemy choćby w Norwegii, ale rondo farerskie znalazło się – jako pierwsze – pod morskim dnem. Trzy odnogi tunelu mają w sumie niemal 12 km długości i łączą przedmieścia Tórshavn (Hvítanes) na wyspie Streymoy z położonymi na przeciwległych brzegach fiordu Skálafjørður miejscowościami Runavík i Strendur, znajdującymi się na południu wyspy Eysturoy. Inwestycja ta wiele zmieni na Wyspach Owczych - zostaną bowiem bezpośrednio skomunikowane dwa najgęściej zaludnione obszary na archipelagu.

 

AKWAMARYNOWA MEDUZA

Odnogi spina rondo pod dnem Skálafjørður, które dorobiło się już przydomku „meduza”.

 

„To nawiązanie do dekoracyjnej instalacji artystycznej otaczającej rondo - około 187 m pod powierzchnią morza. Jest to 80-metrowy projekt autorstwa wybitnego artysty z Wysp Owczych, 76-letniego Tróndura Paturssona. Na projekt składa się przede wszystkim duży pierścień naturalnej wielkości postaci ludzkich z kolorowymi efektami świetlnymi” – informuje farerski serwis Local.fo.

 

Z kole brytyjski The Guardian zauważa:  „Projekt infrastrukturalny łączący dwie największe wyspy, który stał się już hitem w mediach społecznościowych, jeszcze przed otwarciem spotkał się z ogromnym zainteresowaniem zagranicznych gości”. I jeszcze: „Rondo w tunelu pod północnym Atlantykiem wygląda jak gigantyczna meduza, oświetlona akwamarynowym światłem i otoczona naturalnej wielkości tańczącymi postaciami” – opisuje redakcja.

 

Innymi ciekawostkami artystycznymi wewnątrz tunelu są iluminacje świetlne z barw tworzących flagę Wysp Owczych (autorstwa pracowni architektonicznej EYA) oraz krajobraz dźwiękowy, którym możemy się delektować, nastawiając w trakcie przejazdu fale radiowe FM 97.0. Tunelowy „soundscape” skomponował uznany farerski muzyk, Jens L. Thomsen.

 

Dzieło wspólnotowe

Warto zwrócić uwagę na silny akcent narodowy i kulturowy w artystycznej oprawie, jakiej nie zabrakło w tym śmiałym, inżynierskim projekcie. „Okalająca rondo instalacja Tródura Paturssona symbolizuje między innymi ludzi idących z ciemności w stronę światła. Ma pokazywać, że ​​każdy człowiek w swoim życiu powinien spożytkować na coś umiejętności, które posiada. Dzieło symbolizuje również taniec łańcuchowy z Wysp Owczych, w którym ludzie trzymają się za ręce, a kiedy Farerowie to robią – pracując razem – są w stanie zrobić więcej wspólnie niż indywidualnie” – interpretuje Teitur Samuelsen, dyrektor generalny P/F Eystur- og Sandoyartunlar, rządowej spółki, zawiadującej budową dwóch podoceanicznych przepraw. Drugą jest znajdująca się w toku budowa Sandoyartunnilin.

 

Duch narodowej wspólnoty, towarzyszący tej inwestycji, jest także odczuwalny w dwugodzinnej transmisji z otwarcia tunelu, jaką przeprowadziła farerska telewizja.

 

 

BŁYSKAWICZNA PODRÓŻ I... PIERWSZE MANDATY

Eysturoyartunnilin wybudowano w niespełna cztery lata, a realizacja pochłonęła około miliarda koron duńskich. Dzięki temu od teraz przejazd z Tórshavn na południe Eysturoy zajmie nieco ponad kwadrans – wcześniej trzeba było jechać ponad godzinę.

 

Jak informuje Maciej Brencz, autora bloga FarerskieKadry.pl: „Farerski operator podmorskich przepraw publikuje na swojej stronie www.tunnil.fo specjalny kalkulator (roknari), za pomocą którego porównać możemy czas i koszty przejazdu poprzez i z pominięciem tunelu. I tak z Klaksvíku do Tórshavn podróż potrwa odpowiednio 41 minut (poprzez nowy tunel) i 68 minut (starą trasą wzdłuż wybrzeża Streymoy). Mimo 75 DKK opłaty za przejazd przez tunel, nowa trasa okazuje się nadal z ekonomicznego (i ekologicznego - spalone paliwo) punktu widzenia lepszym rozwiązaniem. To szacunki dla Farerów, którzy wykupią wcześniej roczny „tunelowy” abonament - turyści za przejazd nową przeprawą zapłacą aż 175 DKK” – wyjaśnia Maciej Brencz.

Od Sabiny Poulsen, Polki mieszkającej na Wyspach Owczych, dowiadujemy się: „W dniu otwarcia przez tunel przejechało 14 700 aut. Zostały wypisane pierwsze mandaty – dostali je rowerzyści, którzy chcieli przejechać przez tunel”. Frekwencja szacowana przez specjalistów zakłada, że dziennie z przeprawy korzystać będzie 5 000-6 000 samochodów.

 

 

Za trzy lata Sandoyartunnilin

Podobne, a kto wie – może nawet większe – emocje staną się udziałem Farerów w roku 2023, kiedy zostanie otwarty czwarty tunel podmorski – Sandoyartunnilin. Połączy on południe Streymoy (Gamlarætt) z wyspą Sandoy (Skopun), kładąc kres izolacji tej wyspy, na którą dziś trzeba płynąć promem. Z 10 785 m - tyle bowiem będzie liczył tunel - farerskie ekipy zdołały już wywiercić 6 671 m. Pod wodą praca wre – w minionym tygodniu budowa posunęła się o 77 metrów.

 

Więcej zdjęć i innych materiałów związanych z otwarciem Eysturoyartunnilin:

 

https://www.facebook.com/eysturoyartunnilin

https://www.facebook.com/kristian.storhamar/videos/1564786703718140

https://www.facebook.com/eyaforoyar/

 

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Fot. FaroePhoto.com

29 lutego 2024
Poczta narodowa Wysp Owczych - Posta - nie mogła pominąć tak doniosłego wydarzenia, jakim było otwarcie w grudniu 2023 roku czwartego tunelu podmorskiego na archipelagu - Sandoyartunnilin. Połączył on wyspy
20 lutego 2024
Początek roku 2024 przyniósł ciekawe wieści od farerskiego armatora Smyril Line, znanego głównie z obsługi unikalnej, bo pełnooceanicznej linii promowej, prowadzącej z Danii na Wyspy Owcze i Islandię. Tym razem
11 lutego 2024
Jednym z kluczowych działów farerskiej gospodarki jest hodowla łososia. Największym producentem tego specjału na Wyspach Owczych jest Bakkafrost z siedzibą w Glyvrar na wyspie Eysturoy. Cały proces technologiczny – od

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981