Piwna rewolucja zawitała na Wyspy Owcze blisko dwie dekady po duńskiej poprzedniczce. Oprócz dużego jak na farerskie warunki browaru Föroya Bjór, założonego jeszcze w 1888 r. w Klaksvíku, dziś działają tu trzy rzemieślnicze browary. Wraz z kraftową ofensywą pojawiły się imprezy popularyzujące piwną kulturę. W październiku 2024 r. w Tórshavn odbędzie się największe w historii archipelagu tego typu wydarzenie – Mikkeller Beer Celebration Faroe Islands.
Bazą imprezy będzie Siloen (Silo)
Można ich zobaczyć na piłkarskich meczach, koncertach, na różnych wydarzeniach. Czerwone kurtki widać z daleka, gdy spieszą z pomocą komuś, kto na ulicy stracił przytomność. Pomagają tym, którzy bez opieki innych nie są w stanie funkcjonować. Szkolą, doradzają, zawsze są pod ręką. Samarytanie farerskiego Czerwonego Krzyża właśnie świętują swoje 25-lecie. Ich jubileusz uczciła także Poczta Wysp Owczych, emitując czerwonokrzyską kolekcję.
Czerwony Krzyż jest dziełem Szwajcara Jeana Henri Dunanta, który powołał
Mały kraj, duże możliwości. Tak można podsumować targowo-konferencyjną aktywność Wysp Owczych. Wiosną odbyła się w Klaksvíku Atlantic Fair – Międzynarodowa Wystawa Morska (www.fair.fo), organizowana przez Farerów co dwa lata. Wydarzenie przyciągnęło 183 wystawców z 15 krajów oraz 3 600 uczestników. A przed nami kolejne, ciekawe wydarzenia.
W dniach od 12 do 15 września 2024 r. w Hotelu Hafnia w Tórshavn odbędzie się zorganizowana przez Agencję Rolną Búnaðarstovan (www.bst.fo) konferencja pod
Efektowny budynek i wspaniałe dzieło sztuki w jego wnętrzu podziwiać można w centrum Klaksvíku – drugiego pod względem wielkości miasta Wysp Owczych. Nowa siedziba klubu wioślarskiego Klaksvíkar Róðrarfelag imponuje architektonicznym kunsztem i elegancją. Realizacja ta jest nominowana do Nagrody Środowiskowej Rady Nordyckiej (Nordic Council Environment Prize) za rok 2024. O to prestiżowe wyróżnienie będzie się ubiegać wraz z ośmioma innymi kandydaturami z nordyckiego świata.
„Nowy budynek stworzony dla klubu wioślarskiego
Druga najmniejsza wyspa farerskiego archipelagu, na której oficjalnie nie jest zameldowana ani jedna osoba, jest wyjątkowo cenna pod względem przyrodniczym i kulturowym. Od 2015 r. Koltur przynależy do administracji Muzeum Narodowego Wysp Owczych, a od lipca 2024 r. nadzór nad majątkiem i dziedzictwem wyspy sprawować będzie dwóch nowych pracowników, wybranych z dwudziestki kandydatów.
Dotychczas funkcję zarządcy Koltur pełnił Bjørn Patursson, który zrezygnował ze stanowiska wiosną 2024 r. Tjóðsavnið – Muzeum