07 sierpnia 2021
Na Wyspach Owczych dzieci uczą się pływać łodzią wiosłową już w wieku szkolnym

Srebro Farera w Tokio!

Dwóch sportowców z Wysp Owczych wzięło udział w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Jeden z nich zdobył srebrny medal w piłce ręcznej, a drugi o ułamki sekund przegrał walkę o podium w wioślarstwie. Obaj dokonali tego w barwach reprezentacji Danii – Międzynarodowy Komitet Olimpijski wciąż nie godzi się na przyjęcie Wysp Owczych w poczet suwerennych państw-członków.

 

Uwaga farerskich kibiców sportu w trakcie igrzysk olimpijskich w Tokio skierowana była przede wszystkim na rywalizację w piłce ręcznej mężczyzn oraz na indywidualne popisy wioślarzy-skifistów. W szczypiorniaku członkiem 14-osobowej kadry Danii był pochodzący z Tórshavn Jóhan á Plógv Hansen, zaś w wyścigach wioślarskich wystartował Sverri Sandberg Nielsen z Miðvágur.

 

PECH ATLETY Z VÁGAR

O wielkim pechu może mówić ten drugi. 27-letni Sverri Sandberg Nielsen był jednym z faworytów finału wioślarskich jedynek – wcześniej wygrał swój wyścig eliminacyjny, zwyciężył w ćwierćfinale i zajął drugie miejsce w półfinale. W decydującym starcie okazał się zaledwie o 0,15 sekundy wolniejszy od brązowego medalisty Martina Damira z Chorwacji. Złoty medal zdobył Stefanos Ntouskos z Grecji, a srebro Norweg Kjetil Borch.

 

 

Sverri Sandberg Nielsen to mistrz Europy z 2020 roku – tytuł wywalczył na torze regatowym Malta w Poznaniu - zapis tego wyścigu można zobaczyć powyżej. Innym jego sukcesem był tytuł wicemistrza świata, który zdobył w 2019 roku na zawodach w Austrii. Urodził się na Wyspach Owczych i dorastał w Miðvágur na wyspie Vágar. Tuż przed osiągnięciem pełnoletności przeprowadził się do Bagsværd w Danii, gdzie rozpoczął treningi wyczynowego wioślarstwa (posiadając wcześniej doświadczenie w wyścigach tradycyjnych farerskich łodzi wiosłowych).

 

Na igrzyskach olimpijskich w Tokio reprezentował Danię, ale jego łódź była pomalowana w barwy flagi Wysp Owczych. „Bardzo się cieszę, że mam łódź w kolorach Wysp Owczych, bo reprezentuję także swój archipelag” – mówił duńskim mediom, cytowany przez Local.fo. „Musieliśmy przekonać działaczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, aby się na to zgodzili. Wiele dla mnie znaczy, by ludzie wiedzieli, że pochodzę z Wysp Owczych” – mówił wioślarz.

 

Farerski wioślarz Sverri Nielsen zajął czwarte miejsce na olimpiadzie w Tokio

 

Jego decydujący wyścig był pokazywany na żywo na dużych plenerowych ekranach w Tórshavn i rodzinnym Miðvágur. Warto dodać, że wioślarstwo to – obok piłki nożnej – niezwykle ważny dla Farerów sport, którego tradycje sięgają wikińskich czasów.

 

PIŁKARZE RĘCZNI DANII O KROK OD NIEBA

Duże emocje towarzyszyły Farerom także w olimpijskim turnieju piłkarzy ręcznych. Solidnym punktem reprezentacji Danii jest 27-letni skrzydłowy Jóhan á Plógv Hansen, dawny reprezentant Wysp Owczych, który w 2013 roku skorzystał z prawa do zmiany drużyny narodowej przez zawodników z terytoriów autonomicznych (Wyspy Owcze, Grenlandia). Po dwuletniej karencji otrzymał powołanie do duńskiej kadry.

 

Jóhan od czwartego roku życia grał w piłkę ręczną w klubie Kyndil Tórshavn. Tuż po ukończeniu szesnastego roku życia przeniósł się do Danii, by występować w Skanderborg Håndbold. Obecnie jest zawodnikiem niemieckiego TSV Hannover-Burgdorf.

 

 – Fani sportu na Wyspach kibicują Danii, a szczególnie Jóhanowi.  Absolutnie nikt nie ma mu za złe, że wybrał silniejszą reprezentację – mówi Michał Przybylski, piłkarz HB Tórshavn.

 

Męska drużyna piłki ręcznej Danii to absolutna światowa czołówka – złoci medaliści igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro 2016, a także mistrzowie świata z 2019 i 2021 roku. W Tokio Duńczycy wygrali rywalizację w swojej grupie, później ograli w ćwierćfinale Norwegów (31:25), w półfinale udowodnili wyższość nad Hiszpanią (27:23) i awansowali do finału.

 

 

Jóhan á Plógv Hansen wystąpił w czterech meczach w drodze do decydującego starcia, będąc najskuteczniejszym zawodnikiem drużyny Danii przeciwko Bahrajnowi (6 goli) i Szwecji (5). Rzucił także jednego, ale nadzwyczaj efektownego gola Hiszpanom, co podkreślił portal duńskiej telewizji TV2 (zdjęcie powyżej), i trzy kadrze Japonii.

 

W ścisłym finale, 7 sierpnia 2021, Duńczycy przegrali walkę o złoto z Francuzami 23:25. Jóhan, który grał z numerem 26, nie rzucił tym razem gola, ani nie odegrał poważniejszej roli w swoim zespole, ale na srebrny medal w pełni zasłużył. Wkrótce ma odwiedzić rodzinne Wyspy Owcze, gdzie chętnych do pogratulowania olimpijczykowi i mistrzowi świata na pewno nie zabraknie. Fragmenty finałowego meczu z udziałem Farera można zobaczyć na kanale Eurosportu.

 

Sverri Sandberg Nielsen i Jóhan á Plógv Hansen to nie pierwsi farerscy sportowcy, którzy wystąpili w barwach Danii na igrzyskach olimpijskich. O pozostałych można przeczytać w naszym przewodniku turystyczno-kulturowym.

 

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Mecz Dania-Francja (fot. Eurosport)

16 maja 2024
Pełne mistyki i niezwykłego piękna koncerty muzyczne w morskich jaskiniach to ważny element kultury Wysp Owczych. Publiczność i muzycy z instrumentami wpływają do grot zalewanych wodami Atlantyku, by stać się
13 maja 2024
Druga połowa kwietnia i początek maja to czas, gdy w ptasim świecie Wysp Owczych sporo się dzieje. Przede wszystkim po wielomiesięcznym pobycie na morzu wracają ulubieńcy turystów - maskonury, sposobiąc
01 maja 2024
30 kwietnia 2024 roku w Tórshavn miało miejsce historyczne spotkanie dotyczące bezpieczeństwa na naszym kontynencie. Wyspy Owcze po raz pierwszy gościły szczyt nordyckiego trzonu NATO, i po raz pierwszy w

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981