07 sierpnia 2021
Na Wyspach Owczych dzieci uczą się pływać łodzią wiosłową już w wieku szkolnym

Srebro Farera w Tokio!

Dwóch sportowców z Wysp Owczych wzięło udział w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Jeden z nich zdobył srebrny medal w piłce ręcznej, a drugi o ułamki sekund przegrał walkę o podium w wioślarstwie. Obaj dokonali tego w barwach reprezentacji Danii – Międzynarodowy Komitet Olimpijski wciąż nie godzi się na przyjęcie Wysp Owczych w poczet suwerennych państw-członków.

 

Uwaga farerskich kibiców sportu w trakcie igrzysk olimpijskich w Tokio skierowana była przede wszystkim na rywalizację w piłce ręcznej mężczyzn oraz na indywidualne popisy wioślarzy-skifistów. W szczypiorniaku członkiem 14-osobowej kadry Danii był pochodzący z Tórshavn Jóhan á Plógv Hansen, zaś w wyścigach wioślarskich wystartował Sverri Sandberg Nielsen z Miðvágur.

 

PECH ATLETY Z VÁGAR

O wielkim pechu może mówić ten drugi. 27-letni Sverri Sandberg Nielsen był jednym z faworytów finału wioślarskich jedynek – wcześniej wygrał swój wyścig eliminacyjny, zwyciężył w ćwierćfinale i zajął drugie miejsce w półfinale. W decydującym starcie okazał się zaledwie o 0,15 sekundy wolniejszy od brązowego medalisty Martina Damira z Chorwacji. Złoty medal zdobył Stefanos Ntouskos z Grecji, a srebro Norweg Kjetil Borch.

 

 

Sverri Sandberg Nielsen to mistrz Europy z 2020 roku – tytuł wywalczył na torze regatowym Malta w Poznaniu - zapis tego wyścigu można zobaczyć powyżej. Innym jego sukcesem był tytuł wicemistrza świata, który zdobył w 2019 roku na zawodach w Austrii. Urodził się na Wyspach Owczych i dorastał w Miðvágur na wyspie Vágar. Tuż przed osiągnięciem pełnoletności przeprowadził się do Bagsværd w Danii, gdzie rozpoczął treningi wyczynowego wioślarstwa (posiadając wcześniej doświadczenie w wyścigach tradycyjnych farerskich łodzi wiosłowych).

 

Na igrzyskach olimpijskich w Tokio reprezentował Danię, ale jego łódź była pomalowana w barwy flagi Wysp Owczych. „Bardzo się cieszę, że mam łódź w kolorach Wysp Owczych, bo reprezentuję także swój archipelag” – mówił duńskim mediom, cytowany przez Local.fo. „Musieliśmy przekonać działaczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, aby się na to zgodzili. Wiele dla mnie znaczy, by ludzie wiedzieli, że pochodzę z Wysp Owczych” – mówił wioślarz.

 

Farerski wioślarz Sverri Nielsen zajął czwarte miejsce na olimpiadzie w Tokio

 

Jego decydujący wyścig był pokazywany na żywo na dużych plenerowych ekranach w Tórshavn i rodzinnym Miðvágur. Warto dodać, że wioślarstwo to – obok piłki nożnej – niezwykle ważny dla Farerów sport, którego tradycje sięgają wikińskich czasów.

 

PIŁKARZE RĘCZNI DANII O KROK OD NIEBA

Duże emocje towarzyszyły Farerom także w olimpijskim turnieju piłkarzy ręcznych. Solidnym punktem reprezentacji Danii jest 27-letni skrzydłowy Jóhan á Plógv Hansen, dawny reprezentant Wysp Owczych, który w 2013 roku skorzystał z prawa do zmiany drużyny narodowej przez zawodników z terytoriów autonomicznych (Wyspy Owcze, Grenlandia). Po dwuletniej karencji otrzymał powołanie do duńskiej kadry.

 

Jóhan od czwartego roku życia grał w piłkę ręczną w klubie Kyndil Tórshavn. Tuż po ukończeniu szesnastego roku życia przeniósł się do Danii, by występować w Skanderborg Håndbold. Obecnie jest zawodnikiem niemieckiego TSV Hannover-Burgdorf.

 

 – Fani sportu na Wyspach kibicują Danii, a szczególnie Jóhanowi.  Absolutnie nikt nie ma mu za złe, że wybrał silniejszą reprezentację – mówi Michał Przybylski, piłkarz HB Tórshavn.

 

Męska drużyna piłki ręcznej Danii to absolutna światowa czołówka – złoci medaliści igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro 2016, a także mistrzowie świata z 2019 i 2021 roku. W Tokio Duńczycy wygrali rywalizację w swojej grupie, później ograli w ćwierćfinale Norwegów (31:25), w półfinale udowodnili wyższość nad Hiszpanią (27:23) i awansowali do finału.

 

 

Jóhan á Plógv Hansen wystąpił w czterech meczach w drodze do decydującego starcia, będąc najskuteczniejszym zawodnikiem drużyny Danii przeciwko Bahrajnowi (6 goli) i Szwecji (5). Rzucił także jednego, ale nadzwyczaj efektownego gola Hiszpanom, co podkreślił portal duńskiej telewizji TV2 (zdjęcie powyżej), i trzy kadrze Japonii.

 

W ścisłym finale, 7 sierpnia 2021, Duńczycy przegrali walkę o złoto z Francuzami 23:25. Jóhan, który grał z numerem 26, nie rzucił tym razem gola, ani nie odegrał poważniejszej roli w swoim zespole, ale na srebrny medal w pełni zasłużył. Wkrótce ma odwiedzić rodzinne Wyspy Owcze, gdzie chętnych do pogratulowania olimpijczykowi i mistrzowi świata na pewno nie zabraknie. Fragmenty finałowego meczu z udziałem Farera można zobaczyć na kanale Eurosportu.

 

Sverri Sandberg Nielsen i Jóhan á Plógv Hansen to nie pierwsi farerscy sportowcy, którzy wystąpili w barwach Danii na igrzyskach olimpijskich. O pozostałych można przeczytać w naszym przewodniku turystyczno-kulturowym.

 

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Mecz Dania-Francja (fot. Eurosport)

15 listopada 2023
Adwent i Boże Narodzenie za pasem, więc bożonarodzeniowy nastrój będzie udzielał się również Farerom. Oto kilka elementów typowych dla okresu przedświątecznego na Wyspach Owczych, jakich można się spodziewać, jeśli traficie
11 października 2023
12 października 2023 roku ponownie staną naprzeciw siebie drużyny Wysp Owczych i Polski w rozgrywanym po raz pierwszy w historii polsko-farerskich kontaktów sportowych piłkarskim dwumeczu w ramach eliminacji do turnieju
11 października 2023
Poczta narodowa Wysp Owczych – Posta – ma powody do dumy. W połowie sierpnia 2023 roku został wydany 1000. znaczek opatrzony napisem Føroyar, który niebawem trafił do filatelistów na całym

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981