09 lutego 2022
Nagrodę Rady Nordyckiej przyznano Jensowi-Kjeldowi za wkład w badaniach środowiskach przyrodniczego Wysp Owczych

Strúkijarnið: żelazko z Tórshavn

Przechadzając się uliczkami Tinganes, nie sposób pominąć stojącego na rogu ulic Bakkahella i Rektaragøta czerwonego narożnego budynku – jednego z najchętniej fotografowanych w stolicy Wysp Owczych.

 

Mowa oczywiście o Strúkijarnið, czyli „żelazku”. Oprócz nazwy Strúkijarnið w obiegu przyjęła się też nazwa Tríkanturin, oznaczająca po prostu „trójkąt”. Budynek wyróżnia się nie tylko niecodziennym kształtem, lecz jest także jednym z pierwszych przykładów architektury betonowej na Wyspach Owczych.

 

FARERSKI FLATIRON

Żartobliwie mówi się, że Strúkijarnið to farerska odpowiedź na nowojorski budynek Flatiron, projektu Daniela Burnhama i Frederika Dinkelberga, wybudowany w Wielkim Jabłku w roku 1902. Ten jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Stanach Zjednoczonych ma wysokość blisko 90 metrów.  

 

Nowy Jork: Flatiron został zbudowany w 1902 (fot. Aleksas Stan)

 

Farerskie żelazko pojawiło się na mapie Tórshavn dużo później za sprawą stołecznego przedsiębiorcy Jacoba Danielsena. Przez wiele lat Jacob prowadził kiosk o nazwie „G” przy ulicy Váglið, zaś rozrastający się interes wymagał organizacji magazynu do przechowywania towarów. Dzięki rozległej siatce kontaktów, dowiedział się o możliwości kupna niewielkiej działki na pobliskim półwyspie Tinganes. Niestandardowy kształt posesji zniechęcał tych, którzy myśleli o budowie domu jednorodzinnego w tej okolicy. Jednakże Danielsen nie potrzebował willi a magazynu dla swoich towarów – ograniczenia budowlane związane z kształtem działki nie miały zatem dla niego większego znaczenia.

 

W BARWIE CZERWIENI

W 1942 roku Jacob Danielsen uzyskał zgodę na budowę, zaś „żelazko” ukończono już rok później – w 1943. Oficjalnie właścicielem budynku został Jógvan Danielsen – syn Jacoba. Przez parę lat Strúkijarnið pełnił założoną funkcję i był przechowalnią towarów dla „G”. Po śmierci Jacoba Danielsena w 1945 roku sklep zlikwidowano, zaś „żelazko” przestało być potrzebne. Niemniej jednak dogodna lokalizacja budynku sprawiła, że nieruchomością szybko zainteresowali się potencjalni nabywcy. Ostatecznie „trójkąt” został kupiony przez jednego z Farerów, a przestrzeń wewnątrz przerobiono na potrzeby mieszkalne.

 

Fot. Facebook - Gamlar Myndir Ur Havn

 

Pierwsi lokatorzy wprowadzili się na Bakkahella 2 w roku 1950. Budynek kilkukrotnie zmieniał kolor. Początkowo pozostawiono na surową betonową elewację i dopiero przed relokacją mieszkańców, „żelazko” pomalowano na biało, zaś podmurówkę na kolor bordowy.

 

Strúkijarnið / Tríkanturin - farerskie "żelazko"

 

Współcześnie „Trójkąt” ma odcień faluńskiej czerwieni, dzięki czemu dobrze komponuje się z ogólną zabudową Tinganes. Niestety Strúkijarnið / Tríkanturin jest obecnie pustostanem, który popada w ruinę. Opustoszałe wnętrza czekają na kreatywnego inwestora, który będzie miał pomysł na wykorzystanie potencjału tego niezwykłego budynku w sercu Tórshavn.

 

 

Kinga Eysturland

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

Fot. MARCIN JAKUBOWSKI

08 kwietnia 2024
Farerska telekomunikacja przyspiesza: 15 kwietnia 2024 roku na Wyspach Owczych zostanie uruchomiona sieć 5G, czyli piąte wcielenie standardu łączności komórkowej. Jak zapewniają Farerzy, będzie to jedna z najlepszych tego typu
03 kwietnia 2024
Dla wszystkich miłośników turystyki kulinarnej odwiedzających Wyspy Owcze nie lada ułatwieniem może być portal Menu.fo. Znajdziemy tu obszerny katalog farerskich lokali gastronomicznych wraz z menu, cenami, godzinami otwarcia i innymi
26 marca 2024
Urząd statystyczny Wysp Owczych – Hagstova Føroya – opublikował dane demograficzne dotyczące archipelagu. W świetle statystyk, na dzień 1 lutego 2024 r. cała farerska populacja liczyła 54 569 osób. Licząc

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981