13 sierpnia 2024
Owce z... Wysp Owczych

Targi: morze, owce, turystyka

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. Dylan Shaw

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Mały kraj, duże możliwości. Tak można podsumować targowo-konferencyjną aktywność Wysp Owczych. Wiosną odbyła się w Klaksvíku Atlantic Fair – Międzynarodowa Wystawa Morska (www.fair.fo), organizowana przez Farerów co dwa lata. Wydarzenie przyciągnęło 183 wystawców z 15 krajów oraz 3 600 uczestników. A przed nami kolejne, ciekawe wydarzenia.

 

W dniach od 12 do 15 września 2024 r. w Hotelu Hafnia w Tórshavn odbędzie się zorganizowana przez Agencję Rolną Búnaðarstovan (www.bst.fo) konferencja pod hasłem The North Atlantic Native Sheep and Wool, poświęcona hodowli owiec ras północnoatlantyckich oraz pozyskiwaniu i przetwarzaniu wełny. 

 

Wełna I TOŻSAMOŚĆ

Wrześniowe spotkanie w Tórshavn jest najważniejszym wydarzeniem poświęconym rodzimym rasom owiec z regionu północnoatlantyckiego. To już 12. edycja The North Atlantic Native Sheep and Wool i jednocześnie druga, gdy honory gospodarza pełnią Wyspy Owcze. Inicjatorką konferencji jest Karin Flatøy Svarstad – edukatorka i pasjonatka owiec i wełny z Norwegii, która od lat angażuje się w promocję dziedzictwa związanego z rodzimymi rasami owiec.

 

W wydarzeniu organizowanym przez Búnaðarstovan weźmie udział około 100 delegatów oraz 12 prelegentów m.in. z Islandii, Norwegii, wyspy Man, USA, Kanady oraz z Wysp Owczych. Konferencja stanowi platformę wymiany wiedzy i doświadczeń hodowców, rzemieślników, naukowców oraz pasjonatów, których łączy wspólny cel – ochrona i promocja rodzimych ras owiec oraz różne formy wykorzystania wełny. Szczególną uwagę zwraca się na ten pierwszy element – rasy z regionu północnoatlantyckiego są unikalne dzięki przystosowaniu do trudnych warunków środowiskowych, panujących w tej części świata. Wśród nich znajdują się rasy pochodzące z Islandii, Wysp Owczych, Grenlandii, Norwegii, Szetlandów, Orkadów, Hebryd Zewnętrznych i wyspy Man.

 

Konferencja North Atlantic Native Sheep and Wool to także doskonała okazja do zgłębiania kulturowego i historycznego znaczenia hodowli owiec w regionie. Wywiera ona ogromny wpływ na życie, tradycje i kulturę lokalnych społeczności. Dość wspomnieć, że najstarszym zabytkiem farerskiego piśmiennictwa jest „List Owczy” z 1298 r., regulujący hodowlę owiec na archipelagu. 

 

 

 

Vestnorden 2024

Krótko po „owczarskiej”  konferencji w Tórshavn spotka się czołówka północnoatlantyckiej branży turystycznej. W dniach 24-25 września 2024 r. odbędzie się tam kolejna edycja targów Vestnorden (www.vestnorden.com), poświęconych ofercie turystycznej Grenlandii, Islandii i Wysp Owczych.

 

Historia tej imprezy sięga roku 1986. Targi odbywają się pod auspicjami North Atlantic Tourism Association (NATA), stowarzyszenia promującego walory turystyczne trzech wspomnianych podmiotów (www.northatlantic-islands.com). Vestnorden to coroczne wydarzenie w formule B2B, będące najważniejszą imprezą tego typu w regionie północnoatlantyckim. Targi odbywają co dwa lata na Islandii i co cztery lata na Wyspach Owczych i Grenlandii. Każdej edycji towarzyszą study tour skupione na ofercie kraju-gospodarza.

 

Warto podkreślić, że mimo rozwoju elektronicznych form kontaktu spotkania w tzw. realu w przypadku branży turystycznej mają kluczowe znaczenie – nie dziwi zatem duże zainteresowanie biur turystycznych z całego świata tym wydarzeniem. Tym bardziej, że turystyka klimatyczna zaczyna być coraz wyraźniejszym trendem, a Północ chłodu ma pod dostatkiem.

 

 

11 września 2024
Piwna rewolucja zawitała na Wyspy Owcze blisko dwie dekady po duńskiej poprzedniczce. Oprócz dużego jak na farerskie warunki browaru Föroya Bjór, założonego jeszcze w 1888 r. w Klaksvíku, dziś działają
05 września 2024
Można ich zobaczyć na piłkarskich meczach, koncertach, na różnych wydarzeniach. Czerwone kurtki widać z daleka, gdy spieszą z pomocą komuś, kto na ulicy stracił przytomność. Pomagają tym, którzy bez opieki
13 sierpnia 2024
Mały kraj, duże możliwości. Tak można podsumować targowo-konferencyjną aktywność Wysp Owczych. Wiosną odbyła się w Klaksvíku Atlantic Fair – Międzynarodowa Wystawa Morska (www.fair.fo), organizowana przez Farerów co dwa lata. Wydarzenie