PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
27 lipca 2021
W dniach 12-15 sierpnia 2021 r. w Chicago odbędzie się wielkie filatelistyczne wydarzenie pod hasłem Great American Stamp Show. Weźmie w nim udział Posta – Poczta Wysp Owczych, a jednym
05 lipca 2021
Poczta narodowa Wysp Owczych jest emitentem poszukiwanych na filatelistycznym rynku walorów opatrzonych nazwą „Føroyar”. O tym, jak są one cenione świadczy fakt, że przychody pochodzące ze sprzedaży znaczków stanowią obok
28 czerwca 2021
Język farerski, choć egzotyczny, kryje w sobie wiele smaczków i ciekawych zwrotów.  Niekiedy są one trudne do przetłumaczenia, bywają wysoko kontekstowe. Oto 10 przydatnych zwrotów, które warto poznać przed bliskim

Fot. Sprotin

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Mieszkańcy Wysp Owczych to ludzie o wielu talentach i często fascynujących biografiach. Zauważyła to Eva Nielsen, tworząc jedyny w swoim rodzaju anglojęzyczny przewodnik. Jego tytuł to "The Faroes(e)". Dla wszystkich, których oprócz podziwiania krajobrazów i miejsc interesują Farerzy - kim są, jak żyją i co osiągnęli.

 

„Niewiele miejsc na świecie ma aż tylu muzyków, pisarzy i artystów, jeśli weźmiemy pod uwagę liczebność populacji. Farerzy są mocno przywiązani do swoich tradycji, co bywa podstawą dla ich różnych inicjatyw międzynarodowych. Społeczeństwo farerskie kształtowało się w surowych, trudnych warunkach, w których mieszkańcom Wysp Owczych udało się przetrwać przez wieki, dzięki imponującej kreatywności i innowacyjnym umiejętnościom” – twierdzi autorka.

 

Eva Nielsen proponuje czytelnikom intrygujący, nietypowy bedeker – taki, który podsuwa inspiracje, ale też skłania do stawiania pytań, na które sami zapragniemy poszukać odpowiedzi.

 

Czy prawdą jest, że Moskwa zamawia cotygodniową dostawę farerskich homarów dla Władimira Putina? Jak powstawały włóczkowe wrotki projektantek z Guðrun & Guðrun? Który farerski poeta jest zarazem uznanym architektem, autorem świetnych realizacji mieszkaniowych w Tórshavn? I które kwartały stolicy Wysp Owczych były zamieszkiwane bardziej przez klasę pracującą, a które przez bohemę?

 

Autorce zdarza się ominąć turystyczne „must see”, żeby skorzystać z farerskiej gościnności, spotkać się z ludźmi, poznać ich. Na peryferyjnej wyspie Fugloy Eva łapie autostop, choć to przecież tylko 5 km drogi łączącej dwie jedyne osady. Z Fugloy przywozi zdjęcie wnętrza szkoły – przez pewien czas zamkniętej z powodu braku uczniów.

 

Na okładce i na kartach książki wiele jest fotoportretów Farerów i Farerek. Czasem autorka przedstawia ich dokładniej, a czasem zostawia to nam. Obok kompozytorów muzyki i artystów – położne i chirurg-dawny muzyk. Obok pisarzy i ludzi kultury – szyper promu pasażerskiego, farmerzy, budowniczy łodzi. Dowiadujemy się, kto wykonuje cudowne naczynia dla restauracji Koks, nagrodzonej dwoma prestiżowymi gwiazdkami Michelin. Poznajemy też wizjonerskiego szefa Koksu (taki młody!) oraz inne osoby stojące za rozkwitem branży restauracyjnej na Wyspach Owczych. Poznajemy ludzi, którzy kultywują stare farerskie tradycje oraz tych, którzy w swoich działaniach kierują się troską o przyszłość.

 

Pojawia się miniaturowy passus o wymarłym języku norn. Posługiwali się nim mieszkańcy Szetlandów i Orkadów, do czasów, gdy w XV w. zostali zajęci przez Szkocję. Najbliższym krewnym języka norn był język farerski. Dziś w norn nie mówi nikt. Język Wysp Owczych można poznawać choćby w Pekinie – z pomocą wydanego niedawno słownika farersko-chińskiego.

 

Witajcie w kraju, gdzie lokalny zespół muzyczny sprzedał 10 tysięcy płyt dla 46-tysięcznego społeczeństwa (obecnie liczy ono już ponad 52 tysiące obywateli). Gdzie z powodu złej pogody jedna z wysp pozostawała odcięta od reszty archipelagu przez 68 dni. Gdzie prowadzi się zaawansowane badania nad genealogią i kodami genetycznymi całej populacji.

 

„Wizyta na Wyspach Owczych nie tylko cieszy oczy, ale zachwyca wszystkie zmysły” – przekonuje Eva Nielsen w "The Faroes(e)". Przewodnik po życiorysach i miejscach, przewodnik-saga – to brzmi jak genialny pomysł na cykl.

 

Książkę opublikowało wydawnictwo Sprotin: www.sprotin.fo/products/922/the-faroese

 

The Faroes(e): saga-bedeker

Płynąc promem z Danii na Wyspy Owcze mamy możliwość spróbowania m.in. suszonej ryby
25 maja 2020