PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
09 maja 2021
W minioną sobotę - 8 maja 2021 r. - otwarto kolejny tunel drogowy na Wyspach Owczych. Nowa przeprawa łączy miejscowości Trongisvágur i Hvalba na wyspie Suðuroy, a jej budowa trwała
05 maja 2021
Początek maja przyniósł krzepiące wieści odnośnie ruchu lotniczego na Wyspach Owczych. Jedyny port lotniczy archipelagu, znajdujący się na wyspie Vágar, odnotował niemal 300-procentowy wzrost liczby odprawionych pasażerów. Chodzi o wzrost
28 kwietnia 2021
Jak wiele innych nowinek, także i rewolucja kraftowa w produkcji alkoholu dotarła na Wyspy Owcze ze sporym opóźnieniem. Jej pochód przez archipelag zaczął niedawno przyspieszać, a wszystko wskazuje na to,

Fot. Sprotin

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Mieszkańcy Wysp Owczych to ludzie o wielu talentach i często fascynujących biografiach. Zauważyła to Eva Nielsen, tworząc jedyny w swoim rodzaju anglojęzyczny przewodnik. Jego tytuł to "The Faroes(e)". Dla wszystkich, których oprócz podziwiania krajobrazów i miejsc interesują Farerzy - kim są, jak żyją i co osiągnęli.

 

„Niewiele miejsc na świecie ma aż tylu muzyków, pisarzy i artystów, jeśli weźmiemy pod uwagę liczebność populacji. Farerzy są mocno przywiązani do swoich tradycji, co bywa podstawą dla ich różnych inicjatyw międzynarodowych. Społeczeństwo farerskie kształtowało się w surowych, trudnych warunkach, w których mieszkańcom Wysp Owczych udało się przetrwać przez wieki, dzięki imponującej kreatywności i innowacyjnym umiejętnościom” – twierdzi autorka.

 

Eva Nielsen proponuje czytelnikom intrygujący, nietypowy bedeker – taki, który podsuwa inspiracje, ale też skłania do stawiania pytań, na które sami zapragniemy poszukać odpowiedzi.

 

Czy prawdą jest, że Moskwa zamawia cotygodniową dostawę farerskich homarów dla Władimira Putina? Jak powstawały włóczkowe wrotki projektantek z Guðrun & Guðrun? Który farerski poeta jest zarazem uznanym architektem, autorem świetnych realizacji mieszkaniowych w Tórshavn? I które kwartały stolicy Wysp Owczych były zamieszkiwane bardziej przez klasę pracującą, a które przez bohemę?

 

Autorce zdarza się ominąć turystyczne „must see”, żeby skorzystać z farerskiej gościnności, spotkać się z ludźmi, poznać ich. Na peryferyjnej wyspie Fugloy Eva łapie autostop, choć to przecież tylko 5 km drogi łączącej dwie jedyne osady. Z Fugloy przywozi zdjęcie wnętrza szkoły – przez pewien czas zamkniętej z powodu braku uczniów.

 

Na okładce i na kartach książki wiele jest fotoportretów Farerów i Farerek. Czasem autorka przedstawia ich dokładniej, a czasem zostawia to nam. Obok kompozytorów muzyki i artystów – położne i chirurg-dawny muzyk. Obok pisarzy i ludzi kultury – szyper promu pasażerskiego, farmerzy, budowniczy łodzi. Dowiadujemy się, kto wykonuje cudowne naczynia dla restauracji Koks, nagrodzonej dwoma prestiżowymi gwiazdkami Michelin. Poznajemy też wizjonerskiego szefa Koksu (taki młody!) oraz inne osoby stojące za rozkwitem branży restauracyjnej na Wyspach Owczych. Poznajemy ludzi, którzy kultywują stare farerskie tradycje oraz tych, którzy w swoich działaniach kierują się troską o przyszłość.

 

Pojawia się miniaturowy passus o wymarłym języku norn. Posługiwali się nim mieszkańcy Szetlandów i Orkadów, do czasów, gdy w XV w. zostali zajęci przez Szkocję. Najbliższym krewnym języka norn był język farerski. Dziś w norn nie mówi nikt. Język Wysp Owczych można poznawać choćby w Pekinie – z pomocą wydanego niedawno słownika farersko-chińskiego.

 

Witajcie w kraju, gdzie lokalny zespół muzyczny sprzedał 10 tysięcy płyt dla 46-tysięcznego społeczeństwa (obecnie liczy ono już ponad 52 tysiące obywateli). Gdzie z powodu złej pogody jedna z wysp pozostawała odcięta od reszty archipelagu przez 68 dni. Gdzie prowadzi się zaawansowane badania nad genealogią i kodami genetycznymi całej populacji.

 

„Wizyta na Wyspach Owczych nie tylko cieszy oczy, ale zachwyca wszystkie zmysły” – przekonuje Eva Nielsen w "The Faroes(e)". Przewodnik po życiorysach i miejscach, przewodnik-saga – to brzmi jak genialny pomysł na cykl.

 

Książkę opublikowało wydawnictwo Sprotin: www.sprotin.fo/products/922/the-faroese

 

The Faroes(e): saga-bedeker

Maskonur z Wysp Owczych (fot. Isak Sandin)
25 maja 2020