25 maja 2020
Laureaci Nordic Council Prizes 2021

The Faroes(e): saga-bedeker

Mieszkańcy Wysp Owczych to ludzie o wielu talentach i często fascynujących biografiach. Zauważyła to Eva Nielsen, tworząc jedyny w swoim rodzaju anglojęzyczny przewodnik. Jego tytuł to "The Faroes(e)". Dla wszystkich, których oprócz podziwiania krajobrazów i miejsc interesują Farerzy - kim są, jak żyją i co osiągnęli.

 

„Niewiele miejsc na świecie ma aż tylu muzyków, pisarzy i artystów, jeśli weźmiemy pod uwagę liczebność populacji. Farerzy są mocno przywiązani do swoich tradycji, co bywa podstawą dla ich różnych inicjatyw międzynarodowych. Społeczeństwo farerskie kształtowało się w surowych, trudnych warunkach, w których mieszkańcom Wysp Owczych udało się przetrwać przez wieki, dzięki imponującej kreatywności i innowacyjnym umiejętnościom” – twierdzi autorka.

 

Eva Nielsen proponuje czytelnikom intrygujący, nietypowy bedeker – taki, który podsuwa inspiracje, ale też skłania do stawiania pytań, na które sami zapragniemy poszukać odpowiedzi.

 

Czy prawdą jest, że Moskwa zamawia cotygodniową dostawę farerskich homarów dla Władimira Putina? Jak powstawały włóczkowe wrotki projektantek z Guðrun & Guðrun? Który farerski poeta jest zarazem uznanym architektem, autorem świetnych realizacji mieszkaniowych w Tórshavn? I które kwartały stolicy Wysp Owczych były zamieszkiwane bardziej przez klasę pracującą, a które przez bohemę?

 

Autorce zdarza się ominąć turystyczne „must see”, żeby skorzystać z farerskiej gościnności, spotkać się z ludźmi, poznać ich. Na peryferyjnej wyspie Fugloy Eva łapie autostop, choć to przecież tylko 5 km drogi łączącej dwie jedyne osady. Z Fugloy przywozi zdjęcie wnętrza szkoły – przez pewien czas zamkniętej z powodu braku uczniów.

 

Na okładce i na kartach książki wiele jest fotoportretów Farerów i Farerek. Czasem autorka przedstawia ich dokładniej, a czasem zostawia to nam. Obok kompozytorów muzyki i artystów – położne i chirurg-dawny muzyk. Obok pisarzy i ludzi kultury – szyper promu pasażerskiego, farmerzy, budowniczy łodzi. Dowiadujemy się, kto wykonuje cudowne naczynia dla restauracji Koks, nagrodzonej dwoma prestiżowymi gwiazdkami Michelin. Poznajemy też wizjonerskiego szefa Koksu (taki młody!) oraz inne osoby stojące za rozkwitem branży restauracyjnej na Wyspach Owczych. Poznajemy ludzi, którzy kultywują stare farerskie tradycje oraz tych, którzy w swoich działaniach kierują się troską o przyszłość.

 

Pojawia się miniaturowy passus o wymarłym języku norn. Posługiwali się nim mieszkańcy Szetlandów i Orkadów, do czasów, gdy w XV w. zostali zajęci przez Szkocję. Najbliższym krewnym języka norn był język farerski. Dziś w norn nie mówi nikt. Język Wysp Owczych można poznawać choćby w Pekinie – z pomocą wydanego niedawno słownika farersko-chińskiego.

 

Witajcie w kraju, gdzie lokalny zespół muzyczny sprzedał 10 tysięcy płyt dla 46-tysięcznego społeczeństwa (obecnie liczy ono już ponad 52 tysiące obywateli). Gdzie z powodu złej pogody jedna z wysp pozostawała odcięta od reszty archipelagu przez 68 dni. Gdzie prowadzi się zaawansowane badania nad genealogią i kodami genetycznymi całej populacji.

 

„Wizyta na Wyspach Owczych nie tylko cieszy oczy, ale zachwyca wszystkie zmysły” – przekonuje Eva Nielsen w "The Faroes(e)". Przewodnik po życiorysach i miejscach, przewodnik-saga – to brzmi jak genialny pomysł na cykl.

 

Książkę opublikowało wydawnictwo Sprotin: www.sprotin.fo/products/922/the-faroese

 

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Fot. Sprotin

26 marca 2024
Urząd statystyczny Wysp Owczych – Hagstova Føroya – opublikował dane demograficzne dotyczące archipelagu. W świetle statystyk, na dzień 1 lutego 2024 r. cała farerska populacja liczyła 54 569 osób. Licząc
20 marca 2024
Jeśli ktoś z Państwa lubi baśnie, klechdy a nade wszystko legendy o tajemniczych mieszkańcach Północy, to spieszymy z informacją, że 20 marca 2024 roku oficjalnie zadebiutowała książka "Nordyckie opowieści", poświęcona
29 lutego 2024
Poczta narodowa Wysp Owczych - Posta - nie mogła pominąć tak doniosłego wydarzenia, jakim było otwarcie w grudniu 2023 roku czwartego tunelu podmorskiego na archipelagu - Sandoyartunnilin. Połączył on wyspy

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981