PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
30 sierpnia 2022
30 sierpnia 2022 roku światło dzienne ujrzał nowy farerski portal internetowy: Eysturoyaportalurin (www.eyp.fo). Eysturoy to druga pod względem powierzchni i populacji (ok. 12 400 mieszkańców) farerska wyspa, nic więc dziwnego,
24 sierpnia 2022
23 sierpnia 2022 roku, godzina 13:55. Leżąc pod ciepłym kocem, zagłębiam się w lekturę książki, kiedy to atmosferę hygge zakłóca wibrująca komórka. Na wyświetlaczu pojawia się napis „Łukasz FO”. Spiritus
31 lipca 2022
Niezwykłe walory krajobrazowe i atmosfera osady Tjørnuvík na północnym krańcu wyspy Streymoy przyciągają coraz liczniejsze grono turystów. Lokalne władze podjęły niedawno działania, mające zadbać o komfort zarówno tych, którzy odwiedzają

Fot. ANNIE SPRATT

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

Kinga Eysturland

Instagram nieustannie rośnie w siłę. Platforma, która zaczynała jako stricte fotograficzna, już dawno przestała pełnić rolę pamiątkowego albumu. Zdjęcia wciąż stanowią trzon Instagrama, jednak równie istotną rolę co obraz zaczęły odgrywać towarzyszące im teksty. Tym samym platforma przeszła transformację do pozycji mikrobloga, który wyznacza trendy, popularyzuje miejsca i zjawiska, a także przysparza sporej popularności twórcom. Farerzy nie pozostają obojętni względem Instagrama, a liczba farerskich użytkowników portalu systematycznie rośnie. Oto pięć najciekawszych (naszym zdaniem!) profili związanych z Wyspami Owczymi.

 

#1 @rannvajoensen

@rannvajoensen

 

Rannvá Joensen z Hósvíku pierwsze zdjęcie na swoim profilu opublikowała 18 stycznia 2016 r. Jest to standardowe selfie z treningu biegowego, jakich na Instagramie zamieszczono setki tysięcy. Piękna Farerka dość szybko przerzuciła się jednak na zdjęcia plenerowe i krajobrazowe, wykorzystując przymioty wyspiarskiej przyrody. Klimatyczne sesje w połączeniu z chłodnymi filtrami przyniosły fantastyczne rezultaty i przysporzyły Rannvie popularności. Aktualnie profil dziewczyny śledzi prawie 65 000 osób, a Farerka coraz częściej nawiązuje współprace z markami. Jakiś czas temu Rannvá zaczęła umieszczać spektakularne ujęcia z drona, które robią ogromne wrażenie. Warto zajrzeć na jej profil, chociażby dla widoków Wysp Owczych z lotu ptaka.

 

#2 @saviouRsmifsud

 

Saviour Mifsud to rodowity Maltańczyk mieszkający na Wyspach Owczych od 2006 r. Jego profil istnieje od listopada 2015 r. Dziś Saviour może pochwalić się prawie 40-tysięczną publicznością, a jego Instagramowe królestwo zawiera ponad 2 000 zdjęć. Wśród nich dominują surowe krajobrazy, ukazujące nieokiełznaną farerską naturę na przestrzeni wszystkich pór roku. Saviour regularnie współpracuje z farerskimi mediami, a jego zdjęcia zdobią niejeden folder turystyczny. Dodatkowo prowadzi profil @roamthefaroeislands, na którym publikuje najpiękniejsze farerskie zdjęcia z innych kont.

 

#3 @alessiomesiano

 

Alessio Mesiano to 39-letni Włoch, pochodzący z Mediolanu. W pracy zawodowej łączy fotografię z architekturą. Wyspy Owcze odwiedził po raz pierwszy w 2008 r. i przepadł, zatracając się bez reszty w farerskich widokach. Od 13 lat regularnie przyjeżdża na archipelag, by na zdjęciach uwieczniać zachodzące na Wyspach Owczych zmiany. Alessio jest również autorem pięknego ilustrowanego albumu o archipelagu, a jego zdjęcia regularnie wykorzystuje farerska narodowa organizacja turystyczna Visit Faroe Islands. Włoch wydał również kalendarz na rok 2021 ze swoimi fotografiami (do kupienia na jego stronie www.alessiomesiano.com). Aktualnie Alessio Mesiano ma zaledwie ok. 2 500 obserwatorów, jednak jego talent bezsprzecznie zasługuje na uwagę szerszej publiczności.

 

#4 @faroephoto

 

Kolejne konto, które czeka na odkrycie przez większą publikę. Prowadzone przez Ólavura Frederiksena z Tórshavn, stanowi mieszaninę farerskich widoków, flory i fauny oraz codzienności. Starannie wykonane i obrobione zdjęcia niewątpliwie cieszą oko poprzez swoje walory estetyczne. Jednocześnie wiele fotografii ma wartość reportersko-historyczną, ocalając od zapomnienia ważne wydarzenia społeczne na Wyspach Owczych. Ólavur jest również autorem ilustrowanych albumów o archipelagu, na które można natknąć się w każdej farerskiej księgarni oraz w Internecie. Zdjęcia Frederiksena często goszczą również w lokalnych mediach – zarówno drukowanych jak i wirtualnych.

 

#5 @mattberthou

 

36-letni Francuz to wielki miłośnik Północy, a także autor pięciu innych profili dedykowanych zdjęciom z Wysp Owczych, Islandii, Norwegii i Szkocji. Na profilu Matta znajdziemy mieszankę zdjęć z różnych krajów nordyckich, ze zdecydowaną przewagą farerskich krajobrazów. Pocztówkowe widoki, niekiedy geometryczne i nieoczywiste ujęcia zapewniły Mattowi miejsce w nordyckiej fotograficznej czołówce. Jego profil śledzi obecnie niecałe 93 000 użytkowników Instagrama, a zdjęcia Matta regularnie trafiają na największe Instagramowe profile przyrodniczo-podróżnicze.

 

NASZE PROFILE

 

Zachwyciwszy się zdjęciami farerskiej czołówki, warto zajrzeć na profile członków naszego zespołu, którzy na Instagramie także nie próżnują:

 

Maciej Brencz: @farerskie.kadry

Łukasz Łach: @faroe.pl

Kinga Eysturland: @the_eysturlands

Marcin Michalski: @marcin.michalski.1650

 

 

TOP 5 farerskiego Instagrama

Owce z... Wysp Owczych (fot. Annie Spratt)
15 lutego 2021