PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
14 listopada 2022
11 listopada 2022 r. do sklepów sieci krajowego monopolu Rúsdrekkasøla Landsins na Wyspach Owczych trafiły pierwsze litry nowego trunku, który wedle jego twórców – trzech entuzjastów browarnictwa z Sandavágur na
14 listopada 2022
31 października 2022 r. na Wyspach Owczych odbyły się wybory farerskich reprezentantów do duńskiego parlamentu – Folketingu. Bieżąca kadencja jednoizbowego Folketingu została skrócona – ostatnia elekcja odbyła się w 2019
12 listopada 2022
O Klubie Miłośników Wysp Owczych Faroe.pl słyszeli chyba wszyscy, którzy rozważali podróż na owczy archipelag. Jednym z przewodników Klubu jest Tomasz Macherzyński. O specyfice pracy przewodnika w tym niezwykłym miejscu,

Fot. Claudio Schwarz

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

Kinga Eysturland

Z racji geograficznej izolacji, mieszkańcy Wysp Owczych skazani są na korzystanie z usług pocztowych i kurierskich, zwłaszcza w przypadku zamawiania towarów niedostępnych na archipelagu. Zdecydowanie najpopularniejszą firmą realizującą tego typu usługi jest farerska poczta, czyli Posta. Jednak przed wysłaniem paczki na Wyspy Owcze, warto zapoznać się z długą listą rzeczy zakazanych, których przesyłanie jest surowo zabronione i może wiązać się z nieprzyjemnościami oraz dodatkowymi kosztami.

 

Należy pamiętać, że Wyspy Owcze nie należą do Unii Europejskiej i stanowią odrębną strefę celną, a każda przesyłka trafiająca na archipelag podlega kontroli celnej oraz kontroli bezpieczeństwa. W przypadku zawartości przekraczającej wartość 300 DKK (wliczając w to koszt wysyłki), adresat zostanie obciążony dodatkowymi opłatami celnymi, naliczonymi przez Urząd Celny.

 

Z tego powodu każda przesyłka trafiająca na Wyspy Owcze musi zawierać rachunek lub fakturę, świadczące o wartości przesyłanych rzeczy. W przypadku braku takiego dokumentu, Posta kontaktuje się z adresatem z prośbą przedłożenia rachunku. Fakturę lub rachunek można wysłać do Posty mailowo, jednak należy uczynić to w okresie nie późniejszym niż 14 dni od daty wystawienia zawiadomienia. W razie braku zastrzeżeń ze strony celników, przesyłka zostanie dostarczona do adresata następnego dnia.

 

Tego nie pakuj

Jeżeli przesyłka zawiera przedmioty zakazane, najpewniej zostaną one zarekwirowane przez służby celne, a następnie zniszczone. Do dość oczywistych towarów zabronionych zaliczają się materiały wybuchowe, takie jak chociażby zapalniczki, race, petardy czy naboje. Nawet łuski po nabojach mogą zostać zarekwirowane przez celników. Na Wyspy Owcze nie należy wysyłać gazów sprężonych, w postaci np. butli lub zapalniczek gazowych, a nawet dezodorantów w sprayu. Zabronione są również wszelkie substancje łatwopalne – benzyna, lakiery (w tym do paznokci), perfumy czy farby, a także zapałki. Do przesyłek nie wolno wkładać środków, które stanowią zagrożenie epidemiologiczne, jak chociażby rośliny, ziemia, warzywa, owoce czy surowe mięso i ryby. Pod tę kategorię podchodzą też m.in. leki. Tak więc wszelkie tabletki wysyłane z zagranicy na archipelag, zostaną z całą pewnością zatrzymane.

 

Surströmming

 

Tylko nie surströmming!

Lista substancji zakazanych obejmuje także rzeczy radioaktywne oraz żrące. Inne przedmioty uważane za niebezpieczne to silne magnesy, baterie (w tym litowe), powerbanki, broń w każdej postaci (nawet zabawkowej) oraz… szwedzkie fermentowane śledzie surströmming. Ich zapach jest trudny do zniesienia, a co gorsza - do neutralizacji. Nie uchowa się też alkohol, nawet w formie prezentu.

 

Warto wziąć sobie do serca powyższy spis, aby uniknąć frustracji, nadprogramowych wydatków oraz nie nastręczać problemów adresatowi. Może się bowiem zdarzyć, że niewinna przesyłka, która w teorii ma sprawić radość naszym krewnym lub znajomym na archipelagu, przeistoczy się w dziką batalię z farerską służbą celną.

 

 

Uwaga: przesyłki!

Fot. Claudio Schwarz
05 października 2022