05 października 2022
Fot. Claudio Schwarz

Uwaga: przesyłki!

Z racji geograficznej izolacji, mieszkańcy Wysp Owczych skazani są na korzystanie z usług pocztowych i kurierskich, zwłaszcza w przypadku zamawiania towarów niedostępnych na archipelagu. Zdecydowanie najpopularniejszą firmą realizującą tego typu usługi jest farerska poczta, czyli Posta. Jednak przed wysłaniem paczki na Wyspy Owcze, warto zapoznać się z długą listą rzeczy zakazanych, których przesyłanie jest surowo zabronione i może wiązać się z nieprzyjemnościami oraz dodatkowymi kosztami.

 

Należy pamiętać, że Wyspy Owcze nie należą do Unii Europejskiej i stanowią odrębną strefę celną, a każda przesyłka trafiająca na archipelag podlega kontroli celnej oraz kontroli bezpieczeństwa. W przypadku zawartości przekraczającej wartość 300 DKK (wliczając w to koszt wysyłki), adresat zostanie obciążony dodatkowymi opłatami celnymi, naliczonymi przez Urząd Celny.

 

Z tego powodu każda przesyłka trafiająca na Wyspy Owcze musi zawierać rachunek lub fakturę, świadczące o wartości przesyłanych rzeczy. W przypadku braku takiego dokumentu, Posta kontaktuje się z adresatem z prośbą przedłożenia rachunku. Fakturę lub rachunek można wysłać do Posty mailowo, jednak należy uczynić to w okresie nie późniejszym niż 14 dni od daty wystawienia zawiadomienia. W razie braku zastrzeżeń ze strony celników, przesyłka zostanie dostarczona do adresata następnego dnia.

 

Tego nie pakuj

Jeżeli przesyłka zawiera przedmioty zakazane, najpewniej zostaną one zarekwirowane przez służby celne, a następnie zniszczone. Do dość oczywistych towarów zabronionych zaliczają się materiały wybuchowe, takie jak chociażby zapalniczki, race, petardy czy naboje. Nawet łuski po nabojach mogą zostać zarekwirowane przez celników. Na Wyspy Owcze nie należy wysyłać gazów sprężonych, w postaci np. butli lub zapalniczek gazowych, a nawet dezodorantów w sprayu. Zabronione są również wszelkie substancje łatwopalne – benzyna, lakiery (w tym do paznokci), perfumy czy farby, a także zapałki. Do przesyłek nie wolno wkładać środków, które stanowią zagrożenie epidemiologiczne, jak chociażby rośliny, ziemia, warzywa, owoce czy surowe mięso i ryby. Pod tę kategorię podchodzą też m.in. leki. Tak więc wszelkie tabletki wysyłane z zagranicy na archipelag, zostaną z całą pewnością zatrzymane.

 

Surströmming

 

Tylko nie surströmming!

Lista substancji zakazanych obejmuje także rzeczy radioaktywne oraz żrące. Inne przedmioty uważane za niebezpieczne to silne magnesy, baterie (w tym litowe), powerbanki, broń w każdej postaci (nawet zabawkowej) oraz… szwedzkie fermentowane śledzie surströmming. Ich zapach jest trudny do zniesienia, a co gorsza - do neutralizacji. Nie uchowa się też alkohol, nawet w formie prezentu.

 

Warto wziąć sobie do serca powyższy spis, aby uniknąć frustracji, nadprogramowych wydatków oraz nie nastręczać problemów adresatowi. Może się bowiem zdarzyć, że niewinna przesyłka, która w teorii ma sprawić radość naszym krewnym lub znajomym na archipelagu, przeistoczy się w dziką batalię z farerską służbą celną.

 

 

Kinga Eysturland

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

Fot. Claudio Schwarz

16 maja 2024
Pełne mistyki i niezwykłego piękna koncerty muzyczne w morskich jaskiniach to ważny element kultury Wysp Owczych. Publiczność i muzycy z instrumentami wpływają do grot zalewanych wodami Atlantyku, by stać się
13 maja 2024
Druga połowa kwietnia i początek maja to czas, gdy w ptasim świecie Wysp Owczych sporo się dzieje. Przede wszystkim po wielomiesięcznym pobycie na morzu wracają ulubieńcy turystów - maskonury, sposobiąc
01 maja 2024
30 kwietnia 2024 roku w Tórshavn miało miejsce historyczne spotkanie dotyczące bezpieczeństwa na naszym kontynencie. Wyspy Owcze po raz pierwszy gościły szczyt nordyckiego trzonu NATO, i po raz pierwszy w

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981