PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
31 grudnia 2022
W najnowszym, 41. wydaniu Magazynu Skandynawskiego "Zew Północy" w stałym dziale farerskim ukazał się artykuł Marcina Michalskiego, poświęcony piwnej rewolucji, która ogarnęła nasz atlantycki archipelag. Na tej skalistej, niesprzyjającej rolnictwu
30 grudnia 2022
Każdy Nowy Rok witany jest przez mieszkańców Wysp Owczych z prawdziwą pompą. Nawet w czasie epidemii Covid-19 wyspiarze nie obniżali swoich noworocznych standardów, by tradycji mogło stać się zadość. Sylwesterowa
05 grudnia 2022
5 grudnia 2022 roku ogłoszono wyniki 18. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. Profesjonaliści i amatorzy walczyli o laury w kategoriach: Ludzie, Krajobraz, Zwierzęta oraz Fotoreportaż. Sześcioosobowe jury wyłoniło

Fot. VETRARJAZZ

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

W kalendarzu kulturalnym Farerów jak zwykle nie brak licznych festiwali. Pierwszym poważnym wydarzeniem tego typu w 2022 roku będzie Vetrarjazz, który odbędzie się w kilku farerskich lokalizacjach w dniach 23-29 stycznia. W repertuarze pomyślano również o dzieciach.

 

Festiwal Vetrarjazz to inicjatywa stowarzyszenia miłośników jazzu z Tórshavn – Havnar Jazzfelag. Pierwszą edycję zorganizowano w 2009 roku. Program tegorocznego festiwalu rozplanowano na siedem styczniowych dni, w siedmiu miejscach w stolicy Wysp Owczych. Impreza zostanie zainaugurowana w niedzielę 23 stycznia o godzinie 15.00 w Domu Nordyckim koncertem Christina Dahl Trio i iKai. Tego samego dnia o godzinie 20.00 w lokalu Sirkus zagrają legendarni Yggdrasil.

 

Jazz w całym mieście

Wśród scen festiwalowych, oprócz wspomnianych Domu Nordyckiego i Sirkusa, mamy także klub muzyczno-rozrywkowy Reinsaríið, knajpę Blábar, salę koncertową Hátún w Szkole Muzycznej Tórshavn niedaleko Glasir, a także tak różne stylistycznie lokalizacje jak katedra Havnar Kirkja i centrum handlowe SMS. Organizatorzy przewidują biletowane występy w publiką – zachęcają jednocześnie, by śledzić rządowe wytyczne związane z pandemią Covid-19.

 

Program festiwalu jazzowego Vetrarjazz (2022)

 

Jazz dla dzieci i seniorów

Ciekawym akcentem festiwalu będzie występ projektu SWAY. To nowe farerskie trio a capella - zespół tworzą trzy utalentowane wokalistki młodego pokolenia: Marianna Winther Nagata, Dania O. Tausen i Katrina Olsen. Trio SWAY zaprasza rodziny na interaktywny spektakl, który poprzez popularne dziecięce piosenki wprowadzi najmłodszych widzów w świat jazzu. Przedstawienie odbędzie się w sobotę, 29 stycznia o 15.00 w Domu Nordyckim. Tego dnia w tej samej lokalizacji zagra również dla starszej publiki Tórshavnar Big Band.

 

O tym, co potrafią rozśpiewane Farerki ze SWAY, świadczy poniższe wykonanie słynnego przeboju trio The Andrews Sisters z czasów wojny pt. "Boogie Woogie Bugle Boy", zaprezentowane podczas poprzedniej edycji Vetrarjazz:

 

 

 

 

Jazz międzynarodowy

Inną nowością w programie imprezy i na jazzowej scenie archipelagu jest jazz-popowy zespół iKai. Nie zabraknie całej jazzującej czołówki muzyków z Wysp Owczych. W festiwalu udział wezmą również świetni jazzmani z Danii – Simon Toldam Trio, Colonoscobeat i I Think You Are Awesome, a także niemiecki kwintet ITsLarceny.

 

Szczegółowe informacje dotyczące artystów i programu festiwalu Vetrarjazz 2022 dostępne są pod adresami: www.facebook.com/vetrarjazz oraz www.jazz.fo.

 

 

Vetrarjazz w Tórshavn

Vetrarjazz 2022
16 stycznia 2022