16 stycznia 2022
Vetrarjazz 2022

Vetrarjazz w Tórshavn

W kalendarzu kulturalnym Farerów jak zwykle nie brak licznych festiwali. Pierwszym poważnym wydarzeniem tego typu w 2022 roku będzie Vetrarjazz, który odbędzie się w kilku farerskich lokalizacjach w dniach 23-29 stycznia. W repertuarze pomyślano również o dzieciach.

 

Festiwal Vetrarjazz to inicjatywa stowarzyszenia miłośników jazzu z Tórshavn – Havnar Jazzfelag. Pierwszą edycję zorganizowano w 2009 roku. Program tegorocznego festiwalu rozplanowano na siedem styczniowych dni, w siedmiu miejscach w stolicy Wysp Owczych. Impreza zostanie zainaugurowana w niedzielę 23 stycznia o godzinie 15.00 w Domu Nordyckim koncertem Christina Dahl Trio i iKai. Tego samego dnia o godzinie 20.00 w lokalu Sirkus zagrają legendarni Yggdrasil.

 

Jazz w całym mieście

Wśród scen festiwalowych, oprócz wspomnianych Domu Nordyckiego i Sirkusa, mamy także klub muzyczno-rozrywkowy Reinsaríið, knajpę Blábar, salę koncertową Hátún w Szkole Muzycznej Tórshavn niedaleko Glasir, a także tak różne stylistycznie lokalizacje jak katedra Havnar Kirkja i centrum handlowe SMS. Organizatorzy przewidują biletowane występy w publiką – zachęcają jednocześnie, by śledzić rządowe wytyczne związane z pandemią Covid-19.

 

Program festiwalu jazzowego Vetrarjazz (2022)

 

Jazz dla dzieci i seniorów

Ciekawym akcentem festiwalu będzie występ projektu SWAY. To nowe farerskie trio a capella - zespół tworzą trzy utalentowane wokalistki młodego pokolenia: Marianna Winther Nagata, Dania O. Tausen i Katrina Olsen. Trio SWAY zaprasza rodziny na interaktywny spektakl, który poprzez popularne dziecięce piosenki wprowadzi najmłodszych widzów w świat jazzu. Przedstawienie odbędzie się w sobotę, 29 stycznia o 15.00 w Domu Nordyckim. Tego dnia w tej samej lokalizacji zagra również dla starszej publiki Tórshavnar Big Band.

 

O tym, co potrafią rozśpiewane Farerki ze SWAY, świadczy poniższe wykonanie słynnego przeboju trio The Andrews Sisters z czasów wojny pt. "Boogie Woogie Bugle Boy", zaprezentowane podczas poprzedniej edycji Vetrarjazz:

 

 

 

 

Jazz międzynarodowy

Inną nowością w programie imprezy i na jazzowej scenie archipelagu jest jazz-popowy zespół iKai. Nie zabraknie całej jazzującej czołówki muzyków z Wysp Owczych. W festiwalu udział wezmą również świetni jazzmani z Danii – Simon Toldam Trio, Colonoscobeat i I Think You Are Awesome, a także niemiecki kwintet ITsLarceny.

 

Szczegółowe informacje dotyczące artystów i programu festiwalu Vetrarjazz 2022 dostępne są pod adresami: www.facebook.com/vetrarjazz oraz www.jazz.fo.

 

 

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Fot. VETRARJAZZ

08 kwietnia 2024
Farerska telekomunikacja przyspiesza: 15 kwietnia 2024 roku na Wyspach Owczych zostanie uruchomiona sieć 5G, czyli piąte wcielenie standardu łączności komórkowej. Jak zapewniają Farerzy, będzie to jedna z najlepszych tego typu
03 kwietnia 2024
Dla wszystkich miłośników turystyki kulinarnej odwiedzających Wyspy Owcze nie lada ułatwieniem może być portal Menu.fo. Znajdziemy tu obszerny katalog farerskich lokali gastronomicznych wraz z menu, cenami, godzinami otwarcia i innymi
26 marca 2024
Urząd statystyczny Wysp Owczych – Hagstova Føroya – opublikował dane demograficzne dotyczące archipelagu. W świetle statystyk, na dzień 1 lutego 2024 r. cała farerska populacja liczyła 54 569 osób. Licząc

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981