PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
31 grudnia 2022
W najnowszym, 41. wydaniu Magazynu Skandynawskiego "Zew Północy" w stałym dziale farerskim ukazał się artykuł Marcina Michalskiego, poświęcony piwnej rewolucji, która ogarnęła nasz atlantycki archipelag. Na tej skalistej, niesprzyjającej rolnictwu
30 grudnia 2022
Każdy Nowy Rok witany jest przez mieszkańców Wysp Owczych z prawdziwą pompą. Nawet w czasie epidemii Covid-19 wyspiarze nie obniżali swoich noworocznych standardów, by tradycji mogło stać się zadość. Sylwesterowa
05 grudnia 2022
5 grudnia 2022 roku ogłoszono wyniki 18. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. Profesjonaliści i amatorzy walczyli o laury w kategoriach: Ludzie, Krajobraz, Zwierzęta oraz Fotoreportaż. Sześcioosobowe jury wyłoniło

Fot. Folketinget

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

Kinga Eysturland

31 października 2022 r. na Wyspach Owczych odbyły się wybory farerskich reprezentantów do duńskiego parlamentu – Folketingu. Bieżąca kadencja jednoizbowego Folketingu została skrócona – ostatnia elekcja odbyła się w 2019 roku.

 

Powodem przyspieszenia wyborów były kontrowersje związane z wybiciem w Danii całej populacji norek, co uderzyło w tamtejszych farmerów i sektor futrzarski. Dania jest, czy raczej była, największym w Europie producentem skór zwierząt futerkowych, w tym głównie norek. Decyzję związaną z epidemią koronawirusa podjął w 2020 r. rząd pod wodzą premier Mette Frederiksen.

 

Z Wysp Owczych do Kopenhagi

Siedzibą Folketingu jest zamek Christiansborg w Kopenhadze. Zgodnie z prawem, zasiada w nim 179 posłów, z czego 175 reprezentantów to Duńczycy, zaś dodatkowa czwórka składa się z par reprezentantów Grenlandii i Wysp Owczych. Wybory w obu autonomiach odbywają dzień wcześniej niż w Danii.

 

Folketing - sala obrad (fot. Christoffer Regild / Folketinget)

 

Tym razem Farerzy zadecydowali, że do Kopenhagi pojadą polityczny wyjadacz – Sjúrður Skaale z Javnaðarflokkurin, oraz nowa twarz farerskiej sceny politycznej – Anna Falkenberg z Sambandsflokkurin. Skaale dostał łącznie 3 804 głosy, podczas gdy Falkenberg uplasowała się na drugim miejscu z 2 973 głosami. Łącznie do walki o fotele w Folketingu stanęło 60 farerskich polityków z sześciu partii. Frekwencja wyborcza wyniosła 71,3%, co oznacza wzrost względem wyborów w roku 2019. Do urn poszło łącznie 38 393 uprawnionych do głosowania obywateli.

 

Løgting też krócej

Już parę tygodni później premier farerskiego rządu Bárður á Steig Nielsen zarządził przedterminowe wybory do parlamentu Wysp Owczych – 33-miejscowego Løgtingu, spowodowane upadkiem koalicji rządzącej. Do politycznych zawirowań doprowadziło odwołanie ministra ds. polityki zagranicznej i kultury – Janisa av Rany. Powodem dymisji była jego wypowiedź z 8 listopada 2022 r. – av Rana otwarcie odmówił poparcia dla lidera duńskiej partii konserwatywnej Sørena Pape Poulsena z racji jego orientacji seksualnej.

 

Nowe wybory do Løgtingu odbędą się 8 grudnia 2022 r. Przy wybieraniu odpowiedniej daty, premier Bárður á Steig Nielsen brał pod uwagę mistrzostwa świata w piłce nożnej, które będą się odbywały od 20 listopada do 18 grudnia 2022 r. w Katarze. Znając farerskie zamiłowanie do futbolu, niektórzy kibice zapewne przedłożyliby chęć kibicowania nad obywatelski obowiązek. Tymczasem kampania wyborcza trwa – już niedługo przekonamy się, czy farerski rząd czekają znaczące przetasowania polityczne.

 

 

Wyborczy dublet wyspiarzy

Fot. Folketinget
14 listopada 2022