14 listopada 2022
Fot. Folketinget

Wyborczy dublet wyspiarzy

31 października 2022 r. na Wyspach Owczych odbyły się wybory farerskich reprezentantów do duńskiego parlamentu – Folketingu. Bieżąca kadencja jednoizbowego Folketingu została skrócona – ostatnia elekcja odbyła się w 2019 roku.

 

Powodem przyspieszenia wyborów były kontrowersje związane z wybiciem w Danii całej populacji norek, co uderzyło w tamtejszych farmerów i sektor futrzarski. Dania jest, czy raczej była, największym w Europie producentem skór zwierząt futerkowych, w tym głównie norek. Decyzję związaną z epidemią koronawirusa podjął w 2020 r. rząd pod wodzą premier Mette Frederiksen.

 

Z Wysp Owczych do Kopenhagi

Siedzibą Folketingu jest zamek Christiansborg w Kopenhadze. Zgodnie z prawem, zasiada w nim 179 posłów, z czego 175 reprezentantów to Duńczycy, zaś dodatkowa czwórka składa się z par reprezentantów Grenlandii i Wysp Owczych. Wybory w obu autonomiach odbywają dzień wcześniej niż w Danii.

 

Folketing - sala obrad (fot. Christoffer Regild / Folketinget)

 

Tym razem Farerzy zadecydowali, że do Kopenhagi pojadą polityczny wyjadacz – Sjúrður Skaale z Javnaðarflokkurin, oraz nowa twarz farerskiej sceny politycznej – Anna Falkenberg z Sambandsflokkurin. Skaale dostał łącznie 3 804 głosy, podczas gdy Falkenberg uplasowała się na drugim miejscu z 2 973 głosami. Łącznie do walki o fotele w Folketingu stanęło 60 farerskich polityków z sześciu partii. Frekwencja wyborcza wyniosła 71,3%, co oznacza wzrost względem wyborów w roku 2019. Do urn poszło łącznie 38 393 uprawnionych do głosowania obywateli.

 

Løgting też krócej

Już parę tygodni później premier farerskiego rządu Bárður á Steig Nielsen zarządził przedterminowe wybory do parlamentu Wysp Owczych – 33-miejscowego Løgtingu, spowodowane upadkiem koalicji rządzącej. Do politycznych zawirowań doprowadziło odwołanie ministra ds. polityki zagranicznej i kultury – Janisa av Rany. Powodem dymisji była jego wypowiedź z 8 listopada 2022 r. – av Rana otwarcie odmówił poparcia dla lidera duńskiej partii konserwatywnej Sørena Pape Poulsena z racji jego orientacji seksualnej.

 

Nowe wybory do Løgtingu odbędą się 8 grudnia 2022 r. Przy wybieraniu odpowiedniej daty, premier Bárður á Steig Nielsen brał pod uwagę mistrzostwa świata w piłce nożnej, które będą się odbywały od 20 listopada do 18 grudnia 2022 r. w Katarze. Znając farerskie zamiłowanie do futbolu, niektórzy kibice zapewne przedłożyliby chęć kibicowania nad obywatelski obowiązek. Tymczasem kampania wyborcza trwa – już niedługo przekonamy się, czy farerski rząd czekają znaczące przetasowania polityczne.

 

 

Kinga Eysturland

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

Fot. Folketinget

02 lipca 2024
Wprawdzie sauna kojarzona jest przede wszystkim z Finlandią, a fińskie Tampere uchodzi za jej światową stolicę, ale to Wyspy Owcze zainaugurowały działalność pierwszej pływającej sauny na środku Atlantyku. Przez kłęby
17 czerwca 2024
W dniach 12-14 czerwca 2024 roku duńska para królewska – Frederik X i królowa Mary – zamierzała odwiedzić Wyspy Owcze. Wizytę miała poprzedzić emisja przez farerską Postę znaczka i innych
10 czerwca 2024
Jak podał portal farerskiego radia i telewizji KVF, w niedzielę 9 czerwca 2024 roku w godzinach wieczornych, po niemal miesięcznej akcji strajkowej, która sparaliżowała Wyspy Owcze, strona związkowa zawarła porozumienie

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981