14 listopada 2022
Fot. Folketinget

Wyborczy dublet wyspiarzy

31 października 2022 r. na Wyspach Owczych odbyły się wybory farerskich reprezentantów do duńskiego parlamentu – Folketingu. Bieżąca kadencja jednoizbowego Folketingu została skrócona – ostatnia elekcja odbyła się w 2019 roku.

 

Powodem przyspieszenia wyborów były kontrowersje związane z wybiciem w Danii całej populacji norek, co uderzyło w tamtejszych farmerów i sektor futrzarski. Dania jest, czy raczej była, największym w Europie producentem skór zwierząt futerkowych, w tym głównie norek. Decyzję związaną z epidemią koronawirusa podjął w 2020 r. rząd pod wodzą premier Mette Frederiksen.

 

Z Wysp Owczych do Kopenhagi

Siedzibą Folketingu jest zamek Christiansborg w Kopenhadze. Zgodnie z prawem, zasiada w nim 179 posłów, z czego 175 reprezentantów to Duńczycy, zaś dodatkowa czwórka składa się z par reprezentantów Grenlandii i Wysp Owczych. Wybory w obu autonomiach odbywają dzień wcześniej niż w Danii.

 

Folketing - sala obrad (fot. Christoffer Regild / Folketinget)

 

Tym razem Farerzy zadecydowali, że do Kopenhagi pojadą polityczny wyjadacz – Sjúrður Skaale z Javnaðarflokkurin, oraz nowa twarz farerskiej sceny politycznej – Anna Falkenberg z Sambandsflokkurin. Skaale dostał łącznie 3 804 głosy, podczas gdy Falkenberg uplasowała się na drugim miejscu z 2 973 głosami. Łącznie do walki o fotele w Folketingu stanęło 60 farerskich polityków z sześciu partii. Frekwencja wyborcza wyniosła 71,3%, co oznacza wzrost względem wyborów w roku 2019. Do urn poszło łącznie 38 393 uprawnionych do głosowania obywateli.

 

Løgting też krócej

Już parę tygodni później premier farerskiego rządu Bárður á Steig Nielsen zarządził przedterminowe wybory do parlamentu Wysp Owczych – 33-miejscowego Løgtingu, spowodowane upadkiem koalicji rządzącej. Do politycznych zawirowań doprowadziło odwołanie ministra ds. polityki zagranicznej i kultury – Janisa av Rany. Powodem dymisji była jego wypowiedź z 8 listopada 2022 r. – av Rana otwarcie odmówił poparcia dla lidera duńskiej partii konserwatywnej Sørena Pape Poulsena z racji jego orientacji seksualnej.

 

Nowe wybory do Løgtingu odbędą się 8 grudnia 2022 r. Przy wybieraniu odpowiedniej daty, premier Bárður á Steig Nielsen brał pod uwagę mistrzostwa świata w piłce nożnej, które będą się odbywały od 20 listopada do 18 grudnia 2022 r. w Katarze. Znając farerskie zamiłowanie do futbolu, niektórzy kibice zapewne przedłożyliby chęć kibicowania nad obywatelski obowiązek. Tymczasem kampania wyborcza trwa – już niedługo przekonamy się, czy farerski rząd czekają znaczące przetasowania polityczne.

 

 

Kinga Eysturland

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

Fot. Folketinget

15 listopada 2023
Adwent i Boże Narodzenie za pasem, więc bożonarodzeniowy nastrój będzie udzielał się również Farerom. Oto kilka elementów typowych dla okresu przedświątecznego na Wyspach Owczych, jakich można się spodziewać, jeśli traficie
11 października 2023
12 października 2023 roku ponownie staną naprzeciw siebie drużyny Wysp Owczych i Polski w rozgrywanym po raz pierwszy w historii polsko-farerskich kontaktów sportowych piłkarskim dwumeczu w ramach eliminacji do turnieju
11 października 2023
Poczta narodowa Wysp Owczych – Posta – ma powody do dumy. W połowie sierpnia 2023 roku został wydany 1000. znaczek opatrzony napisem Føroyar, który niebawem trafił do filatelistów na całym

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981