26 czerwca 2020
Wyspa Mykines w archipelagu Wysp Owczych słynie z wielkiej kolonii maskonurów

Wyspy Owcze i maskonury

Co sprawia, że turyści tak licznie odwiedzają archipelag? Z pewnością przyciągają ich surowe krajobrazy Północy, tworzące spektakularne tło dla lokalnej architektury, choć nie tylko. Coraz więcej literatury na temat Wysp Owczych w języku polskim, wspominając choćby „81:1 Opowieści z Wysp Owczych” Macieja Wasielewskiego i Marcina Michalskiego, „Farerskie Kadry” Macieja Brencza czy serię książek Remigiusza Mroza vel Ove Løgmansbø, rozpala wyobraźnię czytelników, skłaniając ich do podróży, a przynajmniej - do jej planowania.

 

Z doświadczenia przewodnika turystycznego po Wyspach Owczych wiem, że wielkim magnesem są także maskonury, określane przez Farerów jako lundi. Swoim pociesznym wyglądem, ale też nietuzinkowymi umiejętnościami od lat wzbudzają ekscytację nie tylko ornitologów czy amatorów fotografii.

 

Warto więc przedstawić wybrane miejsca na archipelagu, gdzie najłatwiej o spotkanie z „Papugami Północy”, jak zwykło się je określać. Rekomendacje najlepszych miejsc na Wyspach Owczych, znanych z obserwacji maskonurów

 

NA WYSPY OWCZE OD KWIETNIA DO SIERPNIA

 

Maskonury przylatują na Wyspy Owcze pod koniec kwietnia i pozostają na archipelagu aż do końca sierpnia. Gniazdują na trawiastych klifach, w bezpośredniej bliskości oceanu. To właśnie tam zdobywają pożywienie. Dlatego nie szukajcie ich w głębi lądu.

 

Miejscem, gdzie spotkać je najłatwiej, jest wyspa Mykines, a dokładniej – jej zachodni kraniec, tuż przed mostkiem na wysepkę Mykineshólmur. Nawet jeżeli uda się Wam tam dotrzeć, nie możecie być pewni spotkania z maskonurami. Często zdarza się bowiem, że cała tutejsza kolonia, licząca niekiedy 10 tysięcy osobników, znika, uganiając się za ławicami ryb na oceanie. I choć z roku na rok maskonurów jest tu coraz mniej, to Mykines pozostaje miejscem, gdzie o spotkanie z lundi  jest najłatwiej.

 

Kolejnym punktem na Owczej mapie, w którym możecie natknąć się na te piękne ptaki, jest klif przy wodospadzie Múlafossur w Gásadalur na wyspie Vágar. Jeżeli nie widzicie ich na skałach, warto rozejrzeć się po tafli oceanu. Często dryfują, szykując się do zejścia pod wodę w poszukiwaniu pożywienia.

 

 

Ważnym miejscem na „maskonurzym” szlaku jest także Gjógv na Eysturoy, a zwłaszcza klif w północno zachodniej części osady. Wiele frajdy dostarczą obserwacje maskonurów, pikujących ostro w dół z wysokiego klifu. Mimo pękatej postury i niewspółmiernie małych skrzydeł, to doskonali lotnicy – świetnie radzą sobie w przestworzach.

 

Jeżeli w żadnym z powyższych miejsc na maskonury nie traficie, pozostaje rejs na wyspę Nólsoy i wędrówka się na jej południowy kraniec. Powodzenia!

 

Tekst: ŁUKASZ ŁACH

Fot. ŁUKASZ ŁACH

26 marca 2024
Urząd statystyczny Wysp Owczych – Hagstova Føroya – opublikował dane demograficzne dotyczące archipelagu. W świetle statystyk, na dzień 1 lutego 2024 r. cała farerska populacja liczyła 54 569 osób. Licząc
20 marca 2024
Jeśli ktoś z Państwa lubi baśnie, klechdy a nade wszystko legendy o tajemniczych mieszkańcach Północy, to spieszymy z informacją, że 20 marca 2024 roku oficjalnie zadebiutowała książka "Nordyckie opowieści", poświęcona
29 lutego 2024
Poczta narodowa Wysp Owczych - Posta - nie mogła pominąć tak doniosłego wydarzenia, jakim było otwarcie w grudniu 2023 roku czwartego tunelu podmorskiego na archipelagu - Sandoyartunnilin. Połączył on wyspy

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981