16 maja 2024
Kristian Blak (fot. Marcin Michalski)

Yggdrasil: 40 lat concerto grotto

Pełne mistyki i niezwykłego piękna koncerty muzyczne w morskich jaskiniach to ważny element kultury Wysp Owczych. Publiczność i muzycy z instrumentami wpływają do grot zalewanych wodami Atlantyku, by stać się częścią niezwykłej artystycznej przygody. W tym roku mija 40 lat od pierwszego concerto grotto w wykonaniu legendarnej grupy Yggdrasil.

 

Z okazji jubileuszu farerski ansambl kierowany wtedy i dziś przez Kristiana Blaka zagra ponownie w jaskini Líðargjógv na wyspie Sandoy. „W 1984 roku siedmiu muzyków z zespołu Yggdrasil wykonało suitę Kristiana Blaka w Líðargjógv na Sandoy. Ideą tego projektu było odtwarzanie muzyki wraz z dźwiękami natury. Koncert został zarejestrowany i wydany na płycie w tym samym roku” – czytamy na stronie festiwalu Summartónar, w ramach którego odbędzie się tegoroczny występ. „Nadszedł czas, aby Yggdrasil mogli ponownie doświadczyć klimatu Líðargjógv, gdzie 40 lat temu wszystko się zaczęło”.

 

W kolejnych latach od premiery, na Wyspach Owczych organizowanych było wiele koncertów przyrodniczych w różnych miejscach archipelagu. Choćby w słynnym wąwozie w osadzie Gjógv, jego skromniejszej wersji w Elduvíku, w jaskini Bláfelsskúti na Sandoy, a zwłaszcza w jaskiniach wysp Nólsoy i Hestur, z monumentalną, jaskinią Klæmintsgjógv na czele – uznawaną za największą jaskinię morską na świecie.

 

 

 

FARERSKI GRoTOGRAJ

Zespół Yggdrasil powołał w 1981 roku Kristian Blak - inicjator podziemno-morskich koncertów, muzyk, kompozytor, dyrektor artystyczny, jeden z kluczowych twórców współczesnej farerskiej kultury. Od początku istnienia brzmienie grupy kształtowali także muzycy z innych krajów, a kompozycje Yggdrasil porównywano do pogody na Wyspach Owczych – zmiennej, fantasmagorycznej, momentami burzliwej, a przede wszystkim nieprzewidywalnej. Zespół czerpie z różnych stylów muzycznych, z przewagą jazzu i folku.

 

Jubileuszowy koncert zaplanowano na 8 czerwca 2024 roku. Jaskinia Líðargjógv jest osiągalna także od strony lądu i opcjonalnie pojawia się możliwość spaceru z przewodnikiem z interioru wyspy Sandoy. „Wszystkim kupującym bilety zalecamy ubrać się stosownie do panujących warunków. Oznacza to posiadanie odpowiedniego obuwia i przygotowanie się na każdą pogodę” – uwrażliwiają organizatorzy festiwalu Summartónar.

 

 

Strona festiwalu : www.summartonar.fo

Strona Kristiana Blaka: www.kristianblak.com

 

 

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Fot. Marcin Michalski

02 lipca 2024
Wprawdzie sauna kojarzona jest przede wszystkim z Finlandią, a fińskie Tampere uchodzi za jej światową stolicę, ale to Wyspy Owcze zainaugurowały działalność pierwszej pływającej sauny na środku Atlantyku. Przez kłęby
17 czerwca 2024
W dniach 12-14 czerwca 2024 roku duńska para królewska – Frederik X i królowa Mary – zamierzała odwiedzić Wyspy Owcze. Wizytę miała poprzedzić emisja przez farerską Postę znaczka i innych
10 czerwca 2024
Jak podał portal farerskiego radia i telewizji KVF, w niedzielę 9 czerwca 2024 roku w godzinach wieczornych, po niemal miesięcznej akcji strajkowej, która sparaliżowała Wyspy Owcze, strona związkowa zawarła porozumienie

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981