07 września 2021
Samolot Dash 8 Q400 obsługuje loty na Wyspy Owcze

Z Widerøe na Wyspy Owcze

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Dash 8 Q400 (Wideroe.no)

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

3 września 2021 roku norweskie linie lotnicze Widerøe zainaugurowały połączenie z Wyspami Owczymi. Po raz pierwszy w historii tego przewoźnika w siatce połączeń znalazł się farerski archipelag. Na trasie Bergen (BGO) – Vágar  (FAE) turbośmigłowiec Widerøe będzie latał dwa, a następnie trzy razy w tygodniu.

 

Widerøe stał się tym samym trzecim przewoźnikiem obecnym na farerskim niebie.  Przez szereg lat monopolistą na wszystkich kierunkach były narodowe linie lotnicze Wysp Owczych – Atlantic Airways. W 2017 roku pojawiła się konkurencja – linie SAS, które z sukcesem uruchomiły połączenie Kopenhaga – Vágar. Dalszy, dynamiczny wzrost przewozów lotniczych na Wyspy Owcze zastopowała pandemia.

 

Dash nad archipelagiem

Typem, który został wybrany do obsługi farerskiego kierunku, jest Bombardier Dash  8 Q400. To największy z turbośmigłowców we flocie Widerøe, zabierający na pokład 78 pasażerów.  Norwegowie dysponują 10 samolotami w tej wersji. Wszystkie dashe, niezależnie od typu, wyróżnia możliwość wykonywania operacji start-lądowanie na lotniskach o krótkim pasie, które w Norwegii – z uwagi na warunki terenowe – są standardem. Podobnie jest na Vágar.

 

Z Bergen na Wyspy Owcze można polecieć w poniedziałki i piątki, a od połowy października także w soboty lub niedziele.  Ceny na loty z Norwegii zaczynają się od 799 NOK  w jedną stronę i od 1013 NOK  na kierunku przeciwnym – z Vágar do Bergen.  Lot pomiędzy Norwegią a Wyspami Owczymi trwa 1 godzinę 45 minut.

 

Dzięki dobremu skomunikowaniu Bergen z lotniskami w Polsce, nowa trasa - wraz z już istniejącym połączeniem obsługiwanym przez Atlantic Airways - może okazać się interesującą alternatywą dla planujących odwiedziny Wysp Owczych turystów. Tym bardziej, że w okolicach Bergen nie brakuje atrakcji, jak chociażby popularna całodzienna wycieczka Norway in Nutshell.

 

Sitaka połączeń Wideroe

 

Skrzydlaty dominator

Barwy zieleni na poszyciu norweskich maszyn idealnie harmonizują z pejzażem Wysp Owczych. Archipelag znalazł się wśród ponad 40 kierunków obsługiwanych przez Widerøe – największego przewoźnika regionalnego  Skandynawii. Przed zapaścią w lotnictwie związaną z koronawirusem, Norwegowie przewozili około 2,8 miliona pasażerów rocznie.  

 

Co ciekawe, lotniskiem węzłowym Widerøe nie jest żaden z portów lotniczych Oslo, a zlokalizowany w sąsiedztwie stolicy Fiordów Norwegii port Bergen–Flesland (BGO). Inne kluczowe lotniska znajdują się w Trondheim, Bodø, Oslo i Tromsø.

 

Turbośmigłowce Widerøe są świetnie znane Norwegom i traktowane przez nich jak powietrzne autobusy. Stanowią niekiedy jedyny środek transportu – zwłaszcza w odległych, północnych zakątkach kraju. Z tego powodu Widerøe, jako jedna z nielicznych firm lotniczych, a być może nawet jedyna w Europie, wprowadziła specjalne stacjonarne kursy dla osób, które mają obawy przed lataniem.  Kurs kończy się w... samolocie, co można traktować jako rodzaj praktycznego egzaminu.

 

Więcej o rozkładzie rejsów i cenach biletów na Wyspy Owcze: www.wideroe.no

 

08 kwietnia 2024
Farerska telekomunikacja przyspiesza: 15 kwietnia 2024 roku na Wyspach Owczych zostanie uruchomiona sieć 5G, czyli piąte wcielenie standardu łączności komórkowej. Jak zapewniają Farerzy, będzie to jedna z najlepszych tego typu
03 kwietnia 2024
Dla wszystkich miłośników turystyki kulinarnej odwiedzających Wyspy Owcze nie lada ułatwieniem może być portal Menu.fo. Znajdziemy tu obszerny katalog farerskich lokali gastronomicznych wraz z menu, cenami, godzinami otwarcia i innymi
26 marca 2024
Urząd statystyczny Wysp Owczych – Hagstova Føroya – opublikował dane demograficzne dotyczące archipelagu. W świetle statystyk, na dzień 1 lutego 2024 r. cała farerska populacja liczyła 54 569 osób. Licząc