07 września 2021
Samolot Dash 8 Q400 obsługuje loty na Wyspy Owcze

Z Widerøe na Wyspy Owcze

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Dash 8 Q400 (Wideroe.no)

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

3 września 2021 roku norweskie linie lotnicze Widerøe zainaugurowały połączenie z Wyspami Owczymi. Po raz pierwszy w historii tego przewoźnika w siatce połączeń znalazł się farerski archipelag. Na trasie Bergen (BGO) – Vágar  (FAE) turbośmigłowiec Widerøe będzie latał dwa, a następnie trzy razy w tygodniu.

 

Widerøe stał się tym samym trzecim przewoźnikiem obecnym na farerskim niebie.  Przez szereg lat monopolistą na wszystkich kierunkach były narodowe linie lotnicze Wysp Owczych – Atlantic Airways. W 2017 roku pojawiła się konkurencja – linie SAS, które z sukcesem uruchomiły połączenie Kopenhaga – Vágar. Dalszy, dynamiczny wzrost przewozów lotniczych na Wyspy Owcze zastopowała pandemia.

 

Dash nad archipelagiem

Typem, który został wybrany do obsługi farerskiego kierunku, jest Bombardier Dash  8 Q400. To największy z turbośmigłowców we flocie Widerøe, zabierający na pokład 78 pasażerów.  Norwegowie dysponują 10 samolotami w tej wersji. Wszystkie dashe, niezależnie od typu, wyróżnia możliwość wykonywania operacji start-lądowanie na lotniskach o krótkim pasie, które w Norwegii – z uwagi na warunki terenowe – są standardem. Podobnie jest na Vágar.

 

Z Bergen na Wyspy Owcze można polecieć w poniedziałki i piątki, a od połowy października także w soboty lub niedziele.  Ceny na loty z Norwegii zaczynają się od 799 NOK  w jedną stronę i od 1013 NOK  na kierunku przeciwnym – z Vágar do Bergen.  Lot pomiędzy Norwegią a Wyspami Owczymi trwa 1 godzinę 45 minut.

 

Dzięki dobremu skomunikowaniu Bergen z lotniskami w Polsce, nowa trasa - wraz z już istniejącym połączeniem obsługiwanym przez Atlantic Airways - może okazać się interesującą alternatywą dla planujących odwiedziny Wysp Owczych turystów. Tym bardziej, że w okolicach Bergen nie brakuje atrakcji, jak chociażby popularna całodzienna wycieczka Norway in Nutshell.

 

Sitaka połączeń Wideroe

 

Skrzydlaty dominator

Barwy zieleni na poszyciu norweskich maszyn idealnie harmonizują z pejzażem Wysp Owczych. Archipelag znalazł się wśród ponad 40 kierunków obsługiwanych przez Widerøe – największego przewoźnika regionalnego  Skandynawii. Przed zapaścią w lotnictwie związaną z koronawirusem, Norwegowie przewozili około 2,8 miliona pasażerów rocznie.  

 

Co ciekawe, lotniskiem węzłowym Widerøe nie jest żaden z portów lotniczych Oslo, a zlokalizowany w sąsiedztwie stolicy Fiordów Norwegii port Bergen–Flesland (BGO). Inne kluczowe lotniska znajdują się w Trondheim, Bodø, Oslo i Tromsø.

 

Turbośmigłowce Widerøe są świetnie znane Norwegom i traktowane przez nich jak powietrzne autobusy. Stanowią niekiedy jedyny środek transportu – zwłaszcza w odległych, północnych zakątkach kraju. Z tego powodu Widerøe, jako jedna z nielicznych firm lotniczych, a być może nawet jedyna w Europie, wprowadziła specjalne stacjonarne kursy dla osób, które mają obawy przed lataniem.  Kurs kończy się w... samolocie, co można traktować jako rodzaj praktycznego egzaminu.

 

Więcej o rozkładzie rejsów i cenach biletów na Wyspy Owcze: www.wideroe.no

 

15 listopada 2023
Adwent i Boże Narodzenie za pasem, więc bożonarodzeniowy nastrój będzie udzielał się również Farerom. Oto kilka elementów typowych dla okresu przedświątecznego na Wyspach Owczych, jakich można się spodziewać, jeśli traficie
11 października 2023
12 października 2023 roku ponownie staną naprzeciw siebie drużyny Wysp Owczych i Polski w rozgrywanym po raz pierwszy w historii polsko-farerskich kontaktów sportowych piłkarskim dwumeczu w ramach eliminacji do turnieju
11 października 2023
Poczta narodowa Wysp Owczych – Posta – ma powody do dumy. W połowie sierpnia 2023 roku został wydany 1000. znaczek opatrzony napisem Føroyar, który niebawem trafił do filatelistów na całym