Fot. Wyspy-Owcze.pl
W y d a w c a :
KONTAKT Z NAMI
PCIT TRAMP
Iwaszkiewicza 67/8
70-786 Szczecin
Tel. +48 91 432 08 37
www.wyspy-owcze.pl
www.zewpolnocy.pl
Numer konta:
35 1140 2017 0000 4502 1307 1981
Nakład I wydania naszego przewodnika turystyczno-kulturowego po Wyspach Owczych, który ujrzał światło dzienne w kwietniu 2021 roku, został wyczerpany. Dziękujemy wszystkim przyjaciołom tego projektu wydawniczego, którzy przyczynili się do jego powstania, dziękujemy partnerom i patronom, ale przede wszystkim dziękujemy czytelnikom. Z myślą o nich przygotowujemy nowe, poszerzone wydanie, które ukaże się w 2022 roku.
Książka powstawała w trudnym, pandemicznym okresie. Wirus pokrzyżował nie tylko nasze plany, zmuszając do wydłużenia pracy nad publikacją, ale i zdemolował farerski sektor turystyczny, doprowadził do znaczących zmian w komunikacji i zwyczajnie utrudnił życie tym, którzy nie zważając na wymazy i sanitarne procedury pragnęli odwiedzić ten niezwykły archipelag.
O dynamicznie zmieniającej się sytuacji świadczy fakt, że Farerów najpierw okrzyknięto prymusami w walce z Covidem, z najlepiej przetestowanym społeczeństwem w Europie, a pewnie i na świecie, z minimalną liczbą ciężkich przypadków i zerowym kontem zgonów. Ale wkrótce sytuacja się odmieniła - poziom zakażeń wzrósł na tyle znacząco, że Wyspy Owcze trafiły do czołówki europejskiego rankingu zachorowań.
Schyłek lata 2021 roku przyniósł kolejną odmianę. Na tyle istotną, że wyspiarze podjęli decyzję o całkowitym zniesieniu sanitarnych ograniczeń dla turystów. Powiało optymizmem, w dodatku odnotowano wzrost ruchu lotniczego. Ba - na farerskim niebie pojawił się trzeci obok Atlantic Airways i SAS lotniczy przewoźnik - norweskie linie Widerøe. Ale przyszła jesień, a wraz z nią kolejny zwrot, który zakończył się wprowadzeniem paszportów covidowych, jakich dotąd tu nie było.
Z tego powodu dział z praktycznymi informacjami dotyczącymi procedur wjazdowych zdezaktualizował się najszybciej. Na szczęście tę niedogodność niwelują zamieszczone w książce adresy www i kody QR, dzięki którym w każdej chwili można sięgnąć po aktualne wytyczne dla przybyszów.
Dziesiątki zamieszczonych kodów QR mają także inny walor - przenoszą czytelnika do świata multimediów, stanowiących uzupełnienie tekstu. Dzięki nim, może on wysłuchać farerskiego hymnu, podziwiać zjawiskowe pejzaże z ptasiej perspektywy, przeczytać dodatkowe publikacje w formie PDF, poznać czołówkę tamtejszej sceny muzycznej czy nauczyć się podstaw języka farerskiego.
To nie świadczenie socjalne, a liczba zamieszczonych w przewodniku ilustracji. Choć zastosowany w książce papier ekologiczny nie oddaje w pełni ich walorów, niemniej zdjęcia - naszym zdaniem - świetnie oddają to, co archipelag i jego gospodarze mają do zaoferowania turystom. Odnośnie papieru - wielkim atutem użytego eko-materiału jest znikoma, jak na tę objętość, waga książki, co ma znaczenie zwłaszcza podczas wędrówek.
Z powodu wspomnianej dynamiki zdarzeń w planowanej na rok 2022 II edycji dokonamy szeregu zmian i uzupełnień. Przede wszystkim blok książki poszerzymy o kolejny arkusz drukarski. Przybędzie zatem stron - będzie ich dokładnie 400. Znajdą się na nich opisy nowych miejsc i turystycznych propozycji, które pojawiły się w drugiej połowie roku 2021 lub są planowane na rok 2022. Jednym z przykładów jest wprowadzenie nowej sekcji, poświęconej lotom na Wyspy Owcze z Norwegii samolotem linii Widerøe, który obsługuje tę trasę od września.
Jeśli planujesz, drogi Czytelniku, wyjazd na Wyspy Owcze lub chciałbyś po prostu bliżej poznać ten archipelag, możesz już dziś zgłosić chęć zakupu książki. Wystarczy, że klikniesz zakładkę Zamów i zostawisz nam swój adres e-mail. Zarezerwujemy dla Ciebie egzemplarz i prześlemy pocztą elektroniczną powiadomienie o dostępności przewodnika.
Serdecznie zapraszamy!