04 sierpnia 2021
Wysepka Mykinesholmur jest najbardziej na zachód wysuniętym fragmentem Wysp Owczych

Co słychać na Kalsoy?

Wyspa Kalsoy to dla turystów jedno z czołowych farerskich „must see” – mroczne tunele, legendy, spektakularne widoki, echo Jamesa Bonda, ale i wiele więcej. Na Kalsoy dostaniemy się jedynie promem – obsługujący linię 56 niewielki statek „Sam” zabiera na pokład maksymalnie 16 samochodów osobowych (ale przy dwóch busach na pokładzie zmieści się już tylko 13 pojazdów). Rejs z Klaksvíku na Kalsoy trwa 20 minut.

Po dopłynięciu do kameralnego portu poniżej osady Syðradalur niezmotoryzowani turyści mogą skorzystać z lokalnego autobusu linii 506, który dowiezie ich do Trøllanes – najbardziej północnej osady na wyspie (rozkład jazdy: www.ssl.fo). W szczycie sezonu turystycznego 2021 w Syðradalur czekały na pasażerów dwa autobusy, uruchamiane zamiennie w zależności od aktualnej frekwencji. W wariancie skromniejszym linię obsługiwał 20-osobowy bus Iveco Daily, a przy większym zapotrzebowaniu, dysponujący 32 miejscami siedzącymi i kilkunastoma miejscami stojącymi autobus Iveco Crossway. Kursy linii 506 były ściśle skomunikowane z rejsami promu.

 

Wyspy Owcze - położenie wyspy Kalsoy

 

Kiosk z ciekawym asortymentem

W Trøllanes, oprócz obowiązkowej wędrówki na fascynujący przylądek Kallur, warto zajrzeć do położonego na południowym krańcu osady czarnego kontenera, przytroczonego łańcuchami do kamieni na wypadek sztormów. Zauważymy znajomy napis „kiosk” – to sklepik oferujący napoje, przekąski, słodycze i pamiątki, ale także lokalne wytwory kulinarne, m.in. wyśmienity dżem rabarbarowy, różne rodzaje owczego mięsa, ser od tutejszych krów i rabarbarowy syrop. Wszystko lokalnej produkcji i najwyższej jakości! Są też wyroby z tutejszej kuźni, płyty z farerską muzyką oraz pamiątki z bazaltu z wyspy Sandoy. Jak informuje właścicielka o imieniu Maud, o godzinę skróciły się godziny otwarcia kiosku. Teraz czynny jest on od 8:00 do 22:00, nie od 7:00, jak informowaliśmy w naszym przewodniku. Kontakt z właścicielką kiosku przez stronę facebookową „Kioskin á Trøllanesi”.

 

Kiosk w Trøllanes oferuje przekąski i pamiątki


Kawka i prysznic

Poprawiła się infrastruktura dla turystów w osadzie Syðradalur. Na przystani okresowo otwierana jest przyczepa z kawą i hot-dogami, zaś w sercu osady chętni mogą skorzystać z eleganckiej toalety, także z opcją prysznica. Gorąca kąpiel z widokiem na fiord kosztuje 20 koron za 15 minut. Drewniany budyneczek WC sąsiaduje z niewielkim naturalnym basenem dla dzieci – kamienną konstrukcją jakich sporo na archipelagu.

 

Turyści mają do dyspozycji nowy węzeł sanitarny w Syðradalur

 

Słodkości na rubieżach

W osadzie Mikladalur coraz prężniej działa kawiarnia Eðge – serwowane przez właścicieli smakołyki można obejrzeć na Instagramie, ale przede wszystkim warto się tam zjawić, by spróbować je, podziwiając wspaniałą panoramę na ocean i rzeźbę Kópakonan, czyli legendarną Kobietę-Fokę. W centrum osady, koło przystanku autobusowego, w czarnym budyneczku z trawiastym dachem, stoi całodobowy automat z napojami i słodkimi przekąskami.

 

Uwaga na limity!

Farerska spółka autobusowo-promowa SSL uczula podróżnych, że w sytuacjach nadkompletu chętnych, dodatkowe kursy promu „Sam” będą realizowane wyłącznie w przypadku, gdy nie kolidują one z „godzinami odpoczynkowymi” załogi. Stosowna informacja widnieje na pokładzie „Sama”, uzasadniona konkretnymi regulacjami prawa. Planując wyprawę na Kalsoy, warto mieć to na uwadze i zjawić się na prom z minimum godzinnym wyprzedzeniem – tak w Klaksvíku, jak i w Syðradalur. Pamiętajmy, że pierwszeństwo wjazdu na prom mają miejscowi, a wyspa cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów z różnych stron świata.

 

Jedynym sposobem dotarcia na Kalsoy jest droga morska


Więcej informacji na temat atrakcji wyspy Kalsoy w przewodniku dostępnym na stronie www.wyspy-owcze.pl

 

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Fot. Marcin Michalski

16 maja 2024
Pełne mistyki i niezwykłego piękna koncerty muzyczne w morskich jaskiniach to ważny element kultury Wysp Owczych. Publiczność i muzycy z instrumentami wpływają do grot zalewanych wodami Atlantyku, by stać się
13 maja 2024
Druga połowa kwietnia i początek maja to czas, gdy w ptasim świecie Wysp Owczych sporo się dzieje. Przede wszystkim po wielomiesięcznym pobycie na morzu wracają ulubieńcy turystów - maskonury, sposobiąc
01 maja 2024
30 kwietnia 2024 roku w Tórshavn miało miejsce historyczne spotkanie dotyczące bezpieczeństwa na naszym kontynencie. Wyspy Owcze po raz pierwszy gościły szczyt nordyckiego trzonu NATO, i po raz pierwszy w

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981