PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
31 grudnia 2022
W najnowszym, 41. wydaniu Magazynu Skandynawskiego "Zew Północy" w stałym dziale farerskim ukazał się artykuł Marcina Michalskiego, poświęcony piwnej rewolucji, która ogarnęła nasz atlantycki archipelag. Na tej skalistej, niesprzyjającej rolnictwu
30 grudnia 2022
Każdy Nowy Rok witany jest przez mieszkańców Wysp Owczych z prawdziwą pompą. Nawet w czasie epidemii Covid-19 wyspiarze nie obniżali swoich noworocznych standardów, by tradycji mogło stać się zadość. Sylwesterowa
05 grudnia 2022
5 grudnia 2022 roku ogłoszono wyniki 18. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. Profesjonaliści i amatorzy walczyli o laury w kategoriach: Ludzie, Krajobraz, Zwierzęta oraz Fotoreportaż. Sześcioosobowe jury wyłoniło

Fot. Marcin Michalski

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Wyspa Kalsoy to dla turystów jedno z czołowych farerskich „must see” – mroczne tunele, legendy, spektakularne widoki, echo Jamesa Bonda, ale i wiele więcej. Na Kalsoy dostaniemy się jedynie promem – obsługujący linię 56 niewielki statek „Sam” zabiera na pokład maksymalnie 16 samochodów osobowych (ale przy dwóch busach na pokładzie zmieści się już tylko 13 pojazdów). Rejs z Klaksvíku na Kalsoy trwa 20 minut.

Po dopłynięciu do kameralnego portu poniżej osady Syðradalur niezmotoryzowani turyści mogą skorzystać z lokalnego autobusu linii 506, który dowiezie ich do Trøllanes – najbardziej północnej osady na wyspie (rozkład jazdy: www.ssl.fo). W szczycie sezonu turystycznego 2021 w Syðradalur czekały na pasażerów dwa autobusy, uruchamiane zamiennie w zależności od aktualnej frekwencji. W wariancie skromniejszym linię obsługiwał 20-osobowy bus Iveco Daily, a przy większym zapotrzebowaniu, dysponujący 32 miejscami siedzącymi i kilkunastoma miejscami stojącymi autobus Iveco Crossway. Kursy linii 506 były ściśle skomunikowane z rejsami promu.

 

Wyspy Owcze - położenie wyspy Kalsoy

 

Kiosk z ciekawym asortymentem

W Trøllanes, oprócz obowiązkowej wędrówki na fascynujący przylądek Kallur, warto zajrzeć do położonego na południowym krańcu osady czarnego kontenera, przytroczonego łańcuchami do kamieni na wypadek sztormów. Zauważymy znajomy napis „kiosk” – to sklepik oferujący napoje, przekąski, słodycze i pamiątki, ale także lokalne wytwory kulinarne, m.in. wyśmienity dżem rabarbarowy, różne rodzaje owczego mięsa, ser od tutejszych krów i rabarbarowy syrop. Wszystko lokalnej produkcji i najwyższej jakości! Są też wyroby z tutejszej kuźni, płyty z farerską muzyką oraz pamiątki z bazaltu z wyspy Sandoy. Jak informuje właścicielka o imieniu Maud, o godzinę skróciły się godziny otwarcia kiosku. Teraz czynny jest on od 8:00 do 22:00, nie od 7:00, jak informowaliśmy w naszym przewodniku. Kontakt z właścicielką kiosku przez stronę facebookową „Kioskin á Trøllanesi”.

 

Kiosk w Trøllanes oferuje przekąski i pamiątki


Kawka i prysznic

Poprawiła się infrastruktura dla turystów w osadzie Syðradalur. Na przystani okresowo otwierana jest przyczepa z kawą i hot-dogami, zaś w sercu osady chętni mogą skorzystać z eleganckiej toalety, także z opcją prysznica. Gorąca kąpiel z widokiem na fiord kosztuje 20 koron za 15 minut. Drewniany budyneczek WC sąsiaduje z niewielkim naturalnym basenem dla dzieci – kamienną konstrukcją jakich sporo na archipelagu.

 

Turyści mają do dyspozycji nowy węzeł sanitarny w Syðradalur

 

Słodkości na rubieżach

W osadzie Mikladalur coraz prężniej działa kawiarnia Eðge – serwowane przez właścicieli smakołyki można obejrzeć na Instagramie, ale przede wszystkim warto się tam zjawić, by spróbować je, podziwiając wspaniałą panoramę na ocean i rzeźbę Kópakonan, czyli legendarną Kobietę-Fokę. W centrum osady, koło przystanku autobusowego, w czarnym budyneczku z trawiastym dachem, stoi całodobowy automat z napojami i słodkimi przekąskami.

 

Uwaga na limity!

Farerska spółka autobusowo-promowa SSL uczula podróżnych, że w sytuacjach nadkompletu chętnych, dodatkowe kursy promu „Sam” będą realizowane wyłącznie w przypadku, gdy nie kolidują one z „godzinami odpoczynkowymi” załogi. Stosowna informacja widnieje na pokładzie „Sama”, uzasadniona konkretnymi regulacjami prawa. Planując wyprawę na Kalsoy, warto mieć to na uwadze i zjawić się na prom z minimum godzinnym wyprzedzeniem – tak w Klaksvíku, jak i w Syðradalur. Pamiętajmy, że pierwszeństwo wjazdu na prom mają miejscowi, a wyspa cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów z różnych stron świata.

 

Jedynym sposobem dotarcia na Kalsoy jest droga morska


Więcej informacji na temat atrakcji wyspy Kalsoy w przewodniku dostępnym na stronie www.wyspy-owcze.pl

 

Co słychać na Kalsoy?

Wysepka Mykinesholmur jest najbardziej na zachód wysuniętym fragmentem Wysp Owczych
04 sierpnia 2021