20 maja 2021
Ludność Wysp Owczych 2024

Czesław Słania i Posta

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. Marcin Jakubowski

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Poczta Wysp Owczych – Posta – w kwietniowym wydaniu przeznaczonego dla subskrybentów filatelistycznego kwartalnika  „Posta Stamps” dużo miejsca poświęciła Czesławowi Słani. Okazją ku temu jest zbliżająca się 100. rocznica urodzin naszego genialnego rodaka, który wyrytował pierwsze farerskie znaczki.

 

Czesław Słania urodził się w Czeladzi  22 października 1921 r. W roku 1956 wyemigrował do Szwecji, gdzie w kolejnych latach rozwinął swój unikalny talent rytowniczy. O pozycji, jaką tam osiągnął, świadczy fakt, że w roku 1972 stał się nadwornym rytownikiem króla Szwecji. Podobny tytuł otrzymał w sąsiedniej Danii. Wprawdzie o jego artystyczne względy zabiegały poczty narodowe z całego świata – Słania wyrytował znaczki dla 32 krajów – gros jego prac przypadło na Skandynawię. Spod jego ręki wyszły m.in. znaczki dla całej „duńskiej trójki”: Danii, Grenlandii i Wysp Owczych.

 

Zmarły w roku 2005 mistrz jest nie tylko uważany za najwybitniejszego współczesnego rytownika (artyście i jego działalności w Skandynawii zostały m.in. poświęcone artykuły w Magazynie Skandynawskim „Zew Północy” nr 26 i 27, a także osobny podrozdział w naszej publikacji „Wyspy Owcze. Przewodnik turystyczno – kulturowy”), ale i rekordzistę w swoim fachu. Jego nazwisko firmuje ponad tysiąc znaczków, co jest do dziś niepobitym, odnotowanym w Księdze Rekordów Guinnessa osiągnięciem.

 

Czesław Słania wyrytował 100 znaczków dla Posty - poczty Wysp Owczych

 

Farerska setka

Z owego tysiąca dziesiątą część stanowią znaczki przygotowane dla Poczty Wysp Owczych. Gdy w połowie lat 70. XX w. farerscy pocztowcy osiągnęli upragnioną niezależność i czyniono przygotowania do emisji pierwszych znaczków, opracowanie inicjalnej serii powierzono właśnie Czesławowi Słani.

 

Pierwsze trzy walory filatelistyczne opatrzone napisem „Føroyar”  weszły do obiegu w 1975 r. Słania przedstawił na nich mapę Wysp Owczych autorstwa Lucasa Debesa z 1673 r., będącą pierwszym znanym szkicem archipelagu.  Znaczki wydano w trzech wersjach kolorystycznych, nadając im nominały 5, 9 i 90 kr.

 

Kolejne prace pojawiały się regularnie – co rok, a później co dwa, trzy lata. Wśród następnych serii znajdziemy m.in. znaczki z motywami florystycznymi, krajobrazowymi, z wybitnymi postaciami kultury i polityki, z motywami architektonicznymi czy scenami rodzajowymi. Setnym i zarazem ostatnim walorem filatelistycznym Posty autorstwa Czesława Słani był wyrytowany dwa lata przed śmiercią blok, ukazujący tradycyjny taniec korowodowy – slaið ring.

 

Trzy razy Słania

Z okazji setnych urodzin wybitnego artysty, poczty Danii, Grenlandii i Wysp Owczych wyemitują okolicznościowe bloki. Każdy z nich będzie ukazywał Czesława Słanię na tle typowej dla danego kraju scenerii. W przypadku Posty tłem będzie Klaksvík – drugie pod względem wielkości miasto Wysp Owczych. Autorem wszystkich projektów i ich wykonawcą jest Martin Mörck – wybitny norweski rytownik.

 

W 2021 r. farerska poczta wyda okolicznościowy blok poświęcony Czesławowi Słani

 

Określono już datę farerskiej emisji – 12 sierpnia 2021 r., oraz nominalną wartość bloku – 39 kr. Oprócz tego będzie można zamówić kolekcjonerski zestaw filatelistyczny, złożony z trzech „słaniowych” bloków – duńskiego, grenlandzkiego i farerskiego, oraz ukazującej Czesława Słanię grafiki. Cenę zestawu określono na 225 kr.

 

Znaczki – filar eksportu

 Znaczki Czesława Słani można kupić na stronach farerskiej poczty – www.stamps.fo. Co ciekawe, znajdziemy tam osobną zakładkę poświęconą wybitemu Polakowi. Oprócz nich, kolekcjonerzy mogą zamówić subskrypcję farerskich nowości filatelistycznych – dodatkową atrakcją jest przesyłany w ramach abonamentu kwartalnik „Posta Stamps”.

 

Aby zaabonować znaczki, wystarczy założyć na stronie www.stamps.fo konto i zarejestrować kartę kredytową, z której automatycznie będzie pobierana opłata subskrypcyjna. Warto przy tym dodać, że subskrypcja znaczków z Wysp Owczych cieszy się wielką popularnością wśród filatelistów z całego świata, a płynące z tego źródła dochody stanowią jeden z filarów farerskiego eksportu.

 

 

26 marca 2024
Urząd statystyczny Wysp Owczych – Hagstova Føroya – opublikował dane demograficzne dotyczące archipelagu. W świetle statystyk, na dzień 1 lutego 2024 r. cała farerska populacja liczyła 54 569 osób. Licząc
20 marca 2024
Jeśli ktoś z Państwa lubi baśnie, klechdy a nade wszystko legendy o tajemniczych mieszkańcach Północy, to spieszymy z informacją, że 20 marca 2024 roku oficjalnie zadebiutowała książka "Nordyckie opowieści", poświęcona
29 lutego 2024
Poczta narodowa Wysp Owczych - Posta - nie mogła pominąć tak doniosłego wydarzenia, jakim było otwarcie w grudniu 2023 roku czwartego tunelu podmorskiego na archipelagu - Sandoyartunnilin. Połączył on wyspy