5 listopada 2020 r. rozpoczął się główny etap prac terenowych przy budowie kolejnego tunelu drogowego na Wyspach Owczych. Kontrolowany, inauguracyjny wybuch rozbrzmiał w osadzie Húsavík na wyspie Sandoy. Tunel połączy zamieszkany przez 68 osób Húsavík z osadą Dalur, gdzie zameldowane są 34 osoby.
Inwestycję finansuje rząd Wysp Owczych. Koszt budowy to 75-85 milionów koron. Prace potrwają do 2023 roku. Tym razem nie będzie to przeprawa pod oceanem, a tunel mający zastąpić krętą górską drogę, na której okresowym zagrożeniem są potężne wichury i oblodzenie.
Długość Dalstunnilin pod okolicznymi wzniesieniami wyniesie 2500 metrów. W ramach inwestycji zostanie wybudowana dwupasmowa droga. Ale od czegoś trzeba zacząć. Symbolicznej inauguracji prac dokonała 85-letnia Vilhelmina Larsen, mieszkanka Dalur, odpalając ładunek wybuchowy, który skruszył pierwszą warstwę skał. W imprezie wzięło udział około 60 osób.
Tunel będzie gotowy za trzy lata. Finał prac zbiegnie się z planowanym w tym samym roku otwarciem podoceanicznego tunelu łączącego wyspę Sandoy ze Streymoy i okolicami stołecznego Tórshavn. Dzięki obu tunelom, czas przejazdu z Tórshavn do Dalur skróci się kilkukrotnie – obecnie trzeba korzystać z połączenia promowego.
Zaawansowane są prace nad dwiema kolejnymi inwestycjami: już niebawem Farerzy będą mogli jeździć podwodnym tunelem między Streymoy i Eysturoy oraz nową przeprawą pod górami na szlaku Trongisvágur – Hvalba (wyspa Suðuroy). Jak dotąd farerscy drogowcy wydrążyli 20 tuneli, w tym dwa podmorskie. Tylko na samej wyspie Kalsoy jest ich aż pięć, co ukazuje poniższy filmik, zarejestrowany przez członka naszego zespołu, Macieja Brencza:
Wszystko wskazuje na to, że świdry, materiały wybuchowe i buldożery nie raz jeszcze dadzą o sobie znać. W ambitnych planach na najbliższą dekadę są choćby brawurowy pomysł budowy tunelu łączącego pod oceanem wyspy Sandoy i Suðuroy, a także kilka realizacji o zasięgu lokalnym. Najwięcej szans na rychłą budowę daje się projektom „Gjáartunnilin” – tunelu łączącego Funningur i Gjógv, oraz „Tjørnuvíkstunnilin”, czyli górskiego przekopu na okresowo niebezpiecznym szlaku Haldórsvík – Tjørnuvík.
Jeśli choć część tych planów uda się zrealizować, Wyspy Owcze umocnią swoją pozycję w czołówce obszarów o największym udziale odcinków podziemnych w sieci dróg publicznych.
Fot. Ólavur Jóannesarson Hansen
W y d a w c a :
KONTAKT Z NAMI
PCIT TRAMP
Iwaszkiewicza 67/8
70-786 Szczecin
Tel. +48 91 432 08 37
www.wyspy-owcze.pl
www.zewpolnocy.pl
Numer konta:
35 1140 2017 0000 4502 1307 1981