W y d a w c a :
KONTAKT Z NAMI
PCIT TRAMP
Iwaszkiewicza 67/8
70-786 Szczecin
Tel. +48 91 432 08 37
www.wyspy-owcze.pl
www.zewpolnocy.pl
Numer konta:
35 1140 2017 0000 4502 1307 1981
Z wielką satysfakcją informujemy, że 27 maja 2022 r. podczas uroczystości rozdania Nagród Magellana, towarzyszącej Targom Książki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, nasza publikacja „Wyspy Owcze. Przewodnik turystyczno-kulturowy” otrzymała nagrodę główną – Nagrodę Magellana – w kategorii „Najlepszy przewodnik tekstowy”.
Nagrodę odebrała reprezentacja naszej ekipy w składzie: Kinga Eysturland, Marcin Michalski, Marcin Ploch (projekt graficzny i skład) i Marcin Jakubowski. Z przyczyn zawodowych zabrakło naszych dwóch kolegów: Macieja Brencza i Łukasza Łach, którzy wspierali nas zdalnie.
Raz jeszcze dziękujemy wszystkim naszym zaangażowanym w projekt przyjaciołom, którzy przyczynili się do sukcesu publikacji, i których z wdzięcznością, w kolejności alfabetycznej, poniżej wymieniamy:
Klaudia Borowiec – za nieocenioną pomoc i fachowość w temacie farerskiej architektury
Ivan Eysturland – za życzliwość, chęć dzielenia się wiedzą i bezcenną pomoc w tłumaczeniach
Jolanta Hajdasz – za przetarcie dróg i życzliwe wsparcie
Jannie Dam Jacobsen – za ciekawe historie na temat farerskich łodzi
Agnieszka Johannesen – za wielką życzliwość, gościnność i pomoc merytoryczną
Janusz Kamola – za gościnność, niezawodną pomoc i wieloletnie wsparcie informacyjne
Konrad Konieczny – za fantastyczne zdjęcia i przyjacielską współpracę
Marcin Kozicki – za pełne pasji podzielenie się słabością do farerskiej muzyki
Birgir Kruse – za bezcenne wsparcie merytoryczne i odpowiedzi na setki pytań dotyczących kultury
Marek Loos – za pionierski wkład w publikację i niezapomniane wrażenia z farerskich wyjazdów
Dominika Lusina – za niezawodną weryfikację informacji na temat górskich szlaków
Sylwia Mazur – za cenne rady i konsultacje techniczne z ramienia drukarni
Andrzej Michałowski – za opis wieków średnich, zaadaptowany z pierwszej edycji przewodnika
Marcin Ploch – bez pracy którego niniejsza książka by nie powstała
Súsanna Sørensen – za udzieloną pomoc w imieniu Visit Faroe Islands
Izabela Staniszewski – za świetne fotografie i wspólne odkrywanie wysp
Kuba Witek – za wspaniałe zdjęcia oraz przybliżenie tajników filmu i fotografii
Dziękujemy także naszym partnerom – przede wszystkim Partnerowi Generalnemu, jakim jest Gmina Klaksvík (Klaksvíkar kommuna) , a także Poczcie Wysp Owczych (Posta), za cenne wsparcie. Osobne podziękowania kierujemy do partnerów medialnych: Miesięcznika Poznaj Świat, Radia Wnet, Kuriera Wnet, Nordic Talking oraz Zewu Północy.
To była już 14. edycja corocznego konkursu „Najlepsze publikacje turystyczne”, poświęconego tej części rynku wydawniczego, która związana jest z szeroko rozumianą turystyką. Jak zaznacza jego organizator – redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” – celem jest wyróżnianie wydawców książek turystycznych i podróżniczych, uznanych za wartościowe pod względem merytorycznym, jak i graficznym.
Na tegoroczną edycję Nagród Magellana zgłoszono ponad 80 publikacji, wydanych w 2021 roku. Komisja konkursowa przyznała nagrody główne w 12 kategoriach: * przewodnik tekstowy * przewodnik kieszonkowy i ilustrowany * przewodnik dla aktywnych * mapa, plan i atlas turystyczny * album * przewodnik dla dzieci * przewodnik mobilny * przewodnik kulinarny * książka podróżnicza * książka reportażowa * podróżnik roku * wydarzenie roku. Ponadto przyznano Nagrodę Specjalną. Dodatkowo, komisja wyróżniła 22 publikacje. Więcej informacji o wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych publikacjach można znaleźć TUTAJ
Laureatów 14. edycji Nagród Magellana wyłoniło jury w składzie: Piotr Dobrołęcki (redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”), Mirosława Łomnicka, dziennikarka, Krzysztof Rąpała (podróżnik, organizator wypraw do Azji), Ewa Tenderenda-Ożóg (zastępca redaktora naczelnego „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”, redaktor naczelna dwutygodnika „Biblioteka Analiz” i serwisu Rynek-ksiazki.pl) oraz Dawid Zaraziński, redaktor, przedsiębiorca, znawca nowych mediów i technologii.
Organizatorem konkursu „Najlepsze publikacje turystyczne” jest „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”, miesięcznik poświęcony współczesnej literaturze polskiej i zagranicznej. Istnieje na rynku od 1992 roku. Wydawany jest z myślą o czytelnikach poszukujących aktualnych informacji o wydarzeniach ważnych dla uczestników branży książkowej. Stanowi nie tylko źródło rzetelnej wiedzy o rynku wydawniczo-księgarskim, ale jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych
Mamy nadzieję, że przygotowywane drugie, poszerzone wydanie nagrodzonego przewodnika również spotka się z zainteresowaniem czytelników i branży wydawniczej.