04 stycznia 2024
Ziołowa herbatka z Wysp Owczych. Fot. URT.FO

Farerskie herbatki ziołowe

Piszę do Państwa te słowa, delektując się naparem z dzikich ziół i kwiatów z Wysp Owczych. Herbaty ziołowe z archipelagu to ciekawa nowinka i pomysł na unikatowy upominek. A przede wszystkim to smak farerskiej natury – wyborny i głęboki! Za marką URT kryje się Durita Hansen, przedsiębiorcza Farerka z Tórshavn.

 

Nazwa URT oznacza w języku farerskim po prostu „zioła”. Ręcznie wyrabiane herbaty powstały z miłości do dzikiej przyrody Wysp Owczych. Pomysłodawczyni herbacianych naparów sama wyszukuje, uprawia i miesza zioła oraz kwiaty, które wyrosły na farerskiej glebie.

 

„Rośliny na Wyspach Owczych mają swój niepowtarzalny smak, naznaczony pogodą, wiatrem, oceanem oraz działalnością tutejszych owadów i ptaków” – opowiadała Durita Hansen dziennikarce amerykańskiego Forbesa. „Okres wegetacji jest u nas długi, a pogoda surowa, więc rośliny są zazwyczaj bardzo wytrzymałe, co decyduje o ich bardzo wyrazistym smaku”.

 

Powrót do ŹRÓDEŁ

Jak powstała idea farerskich herbat ziołowych? Durita Hansen, z wykształcenia technik dentystyczny, dawniej pasjonacko projektantka bielizny i kostiumów, w 2021 roku wyjechała na dwumiesięczne seminarium organizowane przez Grøni Háskúlin na wyspie Sandoy i doznała olśnienia. „Nigdy nie przyszło mi do głowy, że tak wiele wspaniałych leczniczych ziół rośnie tuż pod naszymi stopami - tutaj, na Wyspach Owczych. Mówiąc dokładniej, wszystko zmieniło się w moim myśleniu, kiedy spojrzałam i zrozumiałam, czym jest skrzyp. Uświadomiłam sobie, że ta niepozorna mała paproć jest jedną z najstarszych roślin na naszej planecie i że od wieków wykorzystywano ją do celów leczniczych. Kiedy wróciłam do domu z seminarium, odnalazłam w lokalnej bibliotece stare artykuły i książki dotyczące farerskich ziół. Zdałam sobie sprawę z roli, jaką odgrywały kiedyś na Wysp Owczych. Podobnie jak na całym świecie, również na naszym archipelagu stosowano je jako lekarstwa. Ten sposób korzystania z darów natury został zapomniany lub zastąpiony nowoczesnymi praktykami”.

 

Farerskie herbatki z firmy URT

 

URT – rodzinny biznes

Durita Hansen i marka URT wskrzesili miętę i skrzyp. Rumianek pospolity i bezpromieniowy. Wrzos i czarny bez. Koper włoski, anyż, kmin rzymski czy krwawnik pospolity. Ale przede wszystkim roślinę, którą Durita uważa za królową królestwa roślin. Pokrzywę. „Jej najczęściej używam w moich herbatach, jest multiwitaminą, którą wielu ludzi uważa za chwast. Na początku cię poparzy, ale gdy już ją poznasz, nie będziesz mógł wyjść z zachwytu nad jej właściwościami. I chociaż pokrzywa została już wykorzeniona w wielu miejscach na Wyspach Owczych, na niektórych obszarach nadal rośnie w formie dzikiej”.

 

W Polsce pokrzywa jest powszechnie występującą rośliną leczniczą, zatem trudno doszukać się tu egzotyki. Zapytana o coś typowo farerskiego - coś, co mogłoby zainteresować polskich amatorów herbat i naparów ziołowych (Durita prowadzi sklep internetowy), przedsiębiorcza Farerka odpowiada tak: „Kiedy robię specjalne mieszanki, używam ziół z Wysp Owczych, które nie są tutaj powszechne. Należą do nich między innymi krwawnik pospolity, macierzanka piaskowa, wiązówka błotna, wyka ptasia i wierzbówka kiprzyca. Ponieważ Wyspy Owcze to małe miejsce, istnieje kilka roślin zagrożonych. Jedną z takich, z którą chciałbym poeksperymentować, jest roślina, która wymarła na Wyspach Owczych, ale jest jeszcze utrzymywana przy życiu w prywatnych ogrodach, zresztą nie tylko na archipelagu. To rodzimy mniszek lekarski - Taraxacum faeroense, wywodzący się właśnie z naszych wysp. Istnieje taka herbata przypominająca kawę, którą lubię robić z korzenia mniszka lekarskiego i planuję ją zrobić właśnie z mniszka lekarskiego z Wysp Owczych”.

 

Firma URT to biznes rodzinny. Zadbano w niej o wszystkie aspekty produkcji, jak zasiew, zbiory, mieszanie i pakowanie do torebek, a także o dystrybucję i księgowość. Durita Hansen zdradza Forbesowi: „W tej chwili w firmie pracuje ze mną na pełen etat także mój mąż. Planujemy zatrudniać więcej osób, szczególnie w okresie zbiorów, które trwają od dwóch do trzech intensywnych miesięcy w roku”. I dodaje: „Kilka roślin uprawiam na swojej działce w Tórshavn, na zbieranie kilku innych otrzymuję pozwolenie właścicieli innych gruntów. Trzy główne mieszanki dostępne w sklepach to mieszanki ziół z Wysp Owczych i Islandii, ale mieszanki specjalistyczne są wyłącznie z Wysp Owczych i zawierają także zioła niecertyfikowane”.

 

W 2023 roku Durita Hansen odebrała Zieloną Nagrodę Miasta Tórshavn. Produkty marki URT można spotkać w farerskich hotelach i restauracjach, a także kupić w wielu stołecznych sklepach – na czele z kawiarnią Paname przy ratuszu i kooperatywie Öström, czyli w domu farerskiego dizajnu przy porcie.

 

Więcej o firmie URT: www.urt.fo


 

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Fot. URT.FO

27 lipca 2024
To na Wyspach Owczych, a nie w Nowej Zelandii znajduje się największa jaskinia morska świata. Międzynarodowy zespół specjalistów zeskanował laserowo w 3D jaskinię Klæmintsgjógv na wyspie Hestur. To właśnie ona
23 lipca 2024
Troje sportowców z Wysp Owczych wystąpi na XXXIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się w Paryżu od 26 lipca do 11 sierpnia 2024 roku. Dla Farerów to rekordowy wynik, choć
02 lipca 2024
Wprawdzie sauna kojarzona jest przede wszystkim z Finlandią, a fińskie Tampere uchodzi za jej światową stolicę, ale to Wyspy Owcze zainaugurowały działalność pierwszej pływającej sauny na środku Atlantyku. Przez kłęby

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981