Ostatnie dni nie były łatwe dla mieszkańców Wysp Owczych, które dosłownie znalazły się w oku cyklonu. Huragan spowodował wiele zniszczeń, a posterunki policji zasypały zgłoszenia strat materialnych, z których najwięcej miało miejsce w Tórshavn, Klaksvíku oraz okolicach mostu pomiędzy Streymoy i Eysturoy.
Jak podała farerska telewizja KVF, kilka domów straciło dachy i ogrodzenia, a dwie przyczepy kempingowe oraz metalowy kontener zostały porwane przez wiatr. Przy drodze do Vestmanny doszło do wypadku samochodowego. Auto wjechało w głaz, który za sprawą szkwału nieoczekiwanie wylądował na środku drogi. Pasażerowie wyszli z tego cało, jednak pojazd doznał poważnego uszczerbku. Spore zniszczenia można zauważyć również w Eiði, gdzie ucierpiało wschodnie nabrzeże oraz miejscowy kościół. Policja prosi o zabezpieczenie mniejszych obiektów, a także składowanych na świeżym powietrzu materiałów budowlanych, które podczas sztormów wiatr potrafi porwać, co nierzadko kończy wybiciem szyb czy uszkodzeniem elewacji w sąsiednich domostwach.
Sztorm nie oszczędził również maleńkich wysp zewnętrznych. We wsi Kirkja na Fugloy wiatr zepchnął do portu dwa samochody osobowe. Jeden z pojazdów nie miał tablicy rejestracyjnej i czekał na zezłomowanie, podczas gdy drugie auto było w pełni sprawne i użytkowane przez właściciela. Szkwał w połączeniu z wysoką oceaniczną falą bezlitośnie sturlał samochody na betonowe schody, prowadzące do miejscowego portu. W sąsiedniej osadzie – Hattarvíku, ucierpiały dwa domy jednorodzinne, a jedna szopa (hjalli) została porwana przez wiatr. Na stronie telewizji KVF można obejrzeć również niezbyt optymistyczny materiał ze Svínoy. Tamtejszy port zawalony został złomem i głazami, naniesionymi przez szalejący sztorm.
Sytuacja pogodowa sparaliżowała komunikację na terenie całego kraju, a promy, autobusy i helikoptery wstrzymały regularne kursy. Nie obyło się również bez opóźnień w ruchu lotniczym, zaś kilka rejsów zostało odwołanych. Sytuację zaostrzyły również silne opady śniegu. Serwis informacyjny Dagur & Vika donosi, że do akcji wkroczyli strażacy, wydobywający samochody osobowe ze śnieżnych zasp. Szef stołecznej straży pożarnej – Heini Østerø – w wywiadzie dla wiadomości powiedział, że 4 stycznia 2022 strażacy interweniowali w przypadku 60 pojazdów. Pługi ruszyły również na krajową Landsvegur, odśnieżając tym samym główną drogową arterię na archipelagu.
Najbliższe dni upłyną Farerom na naprawianiu szkód i szacowaniu strat. Jak co roku o tej porze, miejscowe ubezpieczalnie będą miały pełne ręce roboty. Jeżeli ktoś wybiera się wkrótce na Wyspy Owcze lub aktualnie znajduje się na archipelagu, winien pamiętać, by wszelkie alarmy pogodowe traktować z należytą powagą. Tym bardziej, że kolejnych silnych podmuchów wiatru można spodziewać się już w najbliższy poniedziałek.
Prognozę pogody można sprawdzić w norweskim serwisie www.yr.no lub duńskim www.dmi.dk
Źródło: www.kvf.fo
Fot. KVF.FO (wideo)
W y d a w c a :
KONTAKT Z NAMI
PCIT TRAMP
Iwaszkiewicza 67/8
70-786 Szczecin
Tel. +48 91 432 08 37
www.wyspy-owcze.pl
www.zewpolnocy.pl
Numer konta:
35 1140 2017 0000 4502 1307 1981