05 stycznia 2022
Huragan spowodował duże straty na Wyspach Owcych

Farerskie rodeo pogodowe

Ostatnie dni nie były łatwe dla mieszkańców Wysp Owczych, które dosłownie znalazły się w oku cyklonu. Huragan spowodował wiele zniszczeń, a posterunki policji zasypały zgłoszenia strat materialnych, z których najwięcej miało miejsce w Tórshavn, Klaksvíku oraz okolicach mostu pomiędzy Streymoy i Eysturoy.

 

Jak podała farerska telewizja KVF, kilka domów straciło dachy i ogrodzenia, a dwie przyczepy kempingowe oraz metalowy kontener zostały porwane przez wiatr. Przy drodze do Vestmanny doszło do wypadku samochodowego. Auto wjechało w głaz, który za sprawą szkwału nieoczekiwanie wylądował na środku drogi. Pasażerowie wyszli z tego cało,  jednak pojazd doznał poważnego uszczerbku. Spore zniszczenia można zauważyć również w Eiði, gdzie ucierpiało wschodnie nabrzeże oraz miejscowy kościół. Policja prosi o zabezpieczenie mniejszych obiektów, a także składowanych na świeżym powietrzu materiałów budowlanych, które podczas sztormów wiatr potrafi porwać, co nierzadko kończy wybiciem szyb czy uszkodzeniem elewacji w sąsiednich domostwach.

 

Huragan spowodował znaczne straty zwłaszcza na małych wyspach

 

Sztorm nie oszczędził również maleńkich wysp zewnętrznych. We wsi Kirkja na Fugloy wiatr zepchnął do portu dwa samochody osobowe. Jeden z pojazdów nie miał tablicy rejestracyjnej i czekał na zezłomowanie, podczas gdy drugie auto było w pełni sprawne i użytkowane przez właściciela. Szkwał w połączeniu z wysoką oceaniczną falą bezlitośnie sturlał samochody na betonowe schody, prowadzące do miejscowego portu. W sąsiedniej osadzie – Hattarvíku, ucierpiały dwa domy jednorodzinne, a jedna szopa (hjalli) została porwana przez wiatr. Na stronie telewizji KVF można obejrzeć również niezbyt optymistyczny materiał ze Svínoy. Tamtejszy port zawalony został złomem i głazami, naniesionymi przez szalejący sztorm.

 

 

Komunikacyjny paraliż

Sytuacja pogodowa sparaliżowała komunikację na terenie całego kraju, a promy, autobusy i helikoptery wstrzymały regularne kursy. Nie obyło się również bez opóźnień w ruchu lotniczym, zaś kilka rejsów zostało odwołanych. Sytuację zaostrzyły również silne opady śniegu. Serwis informacyjny Dagur & Vika donosi, że do akcji wkroczyli strażacy, wydobywający samochody osobowe ze śnieżnych zasp. Szef stołecznej straży pożarnej – Heini Østerø – w wywiadzie dla wiadomości powiedział, że 4 stycznia 2022 strażacy interweniowali w przypadku 60 pojazdów. Pługi ruszyły również na krajową Landsvegur, odśnieżając tym samym główną drogową arterię na archipelagu.

 

Drogi na Wyspach Owczych częściowo stały się nieprzejezdne

 

Najbliższe dni upłyną Farerom na naprawianiu szkód i szacowaniu strat. Jak co roku o tej porze, miejscowe ubezpieczalnie będą miały pełne ręce roboty. Jeżeli ktoś wybiera się wkrótce na Wyspy Owcze lub aktualnie znajduje się na archipelagu, winien pamiętać, by wszelkie alarmy pogodowe traktować z należytą powagą. Tym bardziej, że kolejnych silnych podmuchów wiatru można spodziewać się już w najbliższy poniedziałek.

 

Prognozę pogody można sprawdzić w norweskim serwisie www.yr.no lub duńskim www.dmi.dk

 

Źródło: www.kvf.fo

 

Kinga Eysturland

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

Fot. KVF.FO (wideo)

02 lipca 2024
Wprawdzie sauna kojarzona jest przede wszystkim z Finlandią, a fińskie Tampere uchodzi za jej światową stolicę, ale to Wyspy Owcze zainaugurowały działalność pierwszej pływającej sauny na środku Atlantyku. Przez kłęby
17 czerwca 2024
W dniach 12-14 czerwca 2024 roku duńska para królewska – Frederik X i królowa Mary – zamierzała odwiedzić Wyspy Owcze. Wizytę miała poprzedzić emisja przez farerską Postę znaczka i innych
10 czerwca 2024
Jak podał portal farerskiego radia i telewizji KVF, w niedzielę 9 czerwca 2024 roku w godzinach wieczornych, po niemal miesięcznej akcji strajkowej, która sparaliżowała Wyspy Owcze, strona związkowa zawarła porozumienie

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981