09 lipca 2022
Fot. Zew Północy 39 / 40

Faroje w "Zewie Północy"

W nowym, podwójnym numerze (39/40) Magazynu Skandynawskiego „Zew Północy” w dziale farerskim znalazł się artykuł poświęcony morskim jaskiniom Wysp Owczych. Jego autorem jest Zbigniew Szwoch, który niedawno wydał książkę o kajakowych przygodach na Północy.

 

Pływanie na farerskich akwenach nie należy do łatwych: zmienna pogoda, oceaniczne fale, pływy, silne prądy morskie. To wyzwanie wyłącznie dla doświadczonych wodniaków, takich jak Zbigniew Szwoch, gdańszczanin, który od lat eksploruje Północ z wiosłem w ręku, a swoimi wrażeniami dzieli się w swojej książce.

 

Nagrodą za trud włożony w przygotowanie wyprawy, która z logistycznego punktu widzenia nie należy do łatwych, jest możliwość doświadczenia niezwykłych wrażeń, towarzyszących penetracji morskich jaskiń. Na Wyspach Owczych jest ich ponad 600, z których mniej więcej 500 nadaje się do eksploracji z wykorzystaniem pontonu czy kajaka. Wśród nich znajduje się największa morska jaskinia świata. 

 

Morskie jaskinie Wysp Owczych. Zew Północy nr 39 / 40

 

Szczegóły – w artykule, tymczasem warto zapoznać się z próbką tego, jak Farerzy wykorzystali fakt obecności tak niezwykłych tworów natury. Otóż jako jedni z nielicznych na świecie, wyspecjalizowali się w organizacji sesji nagraniowych oraz podziemnych koncertów w jaskiniach morskich. Cały sprzęt, muzyków i publiczność trzeba dowieźć na pontonach, co – poza doznaniami artystycznej natury – jest przygodą samą w sobie. Poniżej przykład jednej z takich muzycznych eskapad.

 

 

 

 

Oczywiście Wyspy Owcze to niejedyny temat nowego wydania „Zewu Północy”. Z pełną zawartością numeru można zapoznać się na stronie magazynu - wystarczy kliknąć TUTAJ

 

 

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. Zew Północy

10 marca 2023
28 kwietnia 2023 roku na ekrany polskich kin wejdzie fabularna wersja przygód legendarnego Piotrusia Pana w reżyserii Davida Lowery’ego. W superprodukcji firmowanej przez wytwórnię Disney wykorzystano farerskie plenery. Film „Piotruś
14 lutego 2023
Nasza redakcyjna koleżanka – Kinga Eysturland, na co dzień mieszkanka Klaksvíku – nie zwalnia tempa! 22 lutego 2023 roku będzie miała miejsce premiera jej książki „Wyspy (bardzo) Owcze. Gawęda północnoatlantycka”.
06 lutego 2023
7 stycznia 2023 roku Bakkafrost – największa firma Wysp Owczych, będąca zarazem jednym z wiodących producentów łososia hodowlanego w skali globalnej – zrealizowała kolejną z serii znaczących inwestycji. Nowym nabytkiem,
W y d a w c a :
KONTAKT Z NAMI
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981