09 lipca 2022
Fot. Zbigniew Szwoch

Wyspy Owcze z kajakiem

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. Zbigniew Szwoch

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

W czerwcu 2022 roku miała premierę książka „Z wiosłem i wiatrem. Kajakiem po wodach Północy” autorstwa Zbigniewa Szwocha, wydana przez BookEdit. To publikacja będącą zapisem wodniackich przygód na zimnych wodach krańców nordyckiego świata, w tym na Wyspach Owczych.

 

Z uwagi na charakter morskich i śródlądowych wód Północy, ich eksplorowanie wymaga pasji, odwagi i doświadczenia. Tych cech nie zabrakło autorowi – dwukrotnemu prelegentowi festiwalu podróżniczego Kolosy i wielkiemu entuzjaście odkrywania uroków krajów nordyckich z wiosłem w ręku. To bodaj pierwsza polska publikacja, ukazująca najciekawsze zakątki Północy z perspektywy kajaka.

 

Szczególnie ciekawie prezentują się wrażenia autora z Wysp Owczych, zebrane w odrębnym, farerskim rozdziale. Wprawdzie nie są tak dramatyczne, jak te z Grenlandii, gdzie Zbigniew Szwoch podczas spływu jednym z bystrych strumieni miał ciężki wypadek, ale ich atutem jest możliwość poznania kilku mało dostępnych zakątków archipelagu, w tym morskich jaskiń, których jest tu bez liku. Łącznie z największą jaskinią morską świata.

 

Zbigniew Szwoch. Z wiosłem i wiatrem. Kajakiem po wodach Północy

 

Dlaczego autor zdecydował się na odkrywanie Północy z perspektywy wody – morza, rzeki, jeziora?

- Kajak oznacza dla mnie wolność. Wolność przemieszczania się, eksploracji i odkrywania. To możliwość obserwowania niedostępnych morskich jaskiń i nieocenionego kontaktu z przyrodą. Zbliżania się do stworzeń przebywających w wodzie oraz tych, które korzystają z jej dobrodziejstw – od jelenia, który przyszedł się napić, przez bobra i jego powalone drzewo, które utrudniało nam spłynięcie rzeką, po mieszkańców morskich głębin, jak wieloryby i orki. Właśnie dlatego uważam, że treści, które czytelnik znajdzie w mojej książce, są unikalne. Stworzyła je sama natura, a ja je odkryłem i przedstawiłem – mówi Zbigniew Szwoch.

 

Oprócz ciekawostek natury przyrodniczej, czytelnik znajdzie w książce wiele praktycznych aspektów wodniackiej przygody, które z pewnością zainteresują tych, którzy chcieliby z własnym pneumatykiem wybrać się na farerski archipelag.

 

Fot. Zbigniew Szwoch

 

Zbigniew Szwoch jest gdańszczaninem, na co dzień alpinistą, z zamiłowania podróżnikiem, kajakarzem, człowiekiem z północnym DNA. Przez ostatnią dekadę w krajach nordyckich spędził ponad rok, z czego zdecydowaną większość za kołem podbiegunowym. Prowadzi stronę www.zb-szwoch.pl, gdzie można zamówić jego książkę.  

 

20 października 2024
Podczas Arctic Circle Assembly 2024 w Reykjavíku (17-19 października 2024), będącego największym międzynarodowym forum poświęconym Arktyce, które co roku przyciąga ponad 2 000 uczestników z około 60 krajów, został oficjalny
11 września 2024
Piwna rewolucja zawitała na Wyspy Owcze blisko dwie dekady po duńskiej poprzedniczce. Oprócz dużego jak na farerskie warunki browaru Föroya Bjór, założonego jeszcze w 1888 r. w Klaksvíku, dziś działają
05 września 2024
Można ich zobaczyć na piłkarskich meczach, koncertach, na różnych wydarzeniach. Czerwone kurtki widać z daleka, gdy spieszą z pomocą komuś, kto na ulicy stracił przytomność. Pomagają tym, którzy bez opieki