19 czerwca 2020
Na Wyspach Owczych energia pozyskiwana z wiatru pokrywa 10% zapotrzebowania

Filatelistycznym szlakiem

Owczy archipelag odkrywać można na wiele sposobów: za cel obrać postawienie stopy na kolejnych wyspach, wędrować szlakiem kościołów, piłkarskich boisk, latarni, opuszczonych przystani i osad. Proponujemy też mniej oczywisty motyw przewodni – farerskie znaczki. Cieszące się uznaniem filatelistów z całego świata, zabiorą nas w podróż po Wyspach Owczych. Przedstawione na nich wizerunki wybranych miejsc zestawimy ze współczesnymi zdjęciami.

 

KATEDRA ŚW. MAGNUSA W KIRKJUBØUR

 

Na wydanej w 1988 r. serii znaczków uwieczniono jedyny na Wyspach Owczych gotycki zabytek. Budowy katedry św. Magnusa, rozpoczętej na przełomie XIII i XIV w., nigdy nie ukończono. Przypuszcza się, że prace w Kirkjubøur wstrzymało krwawe powstanie wszczęte z powodu zbyt wysokich podatków, z których farerski biskup chciał finansować ten ambitny projekt. Inna z hipotez wskazuje na epidemię Czarnej Śmierci, która dotarła na archipelag kilka dekad po rozpoczęciu prac budowlanych.

 

Ruiny katedry św. Magnusa w Kirkjubour (Wyspy Owcze) to jedyny gotycki zabytek na archipelagu

 

Surowe gotyckie mury świątyni od wieków stawiają czoło siłom natury, niekiedy dając za wygraną. Tak jak pod koniec XVIII w., kiedy to lawina zniszczyła zadaszenie zakrystii oraz klatkę schodową. Do dziś zachowały się z niej zaledwie dwa stopnie.

 

Na kolejnym znaczku z tej serii znalazła się zdobiąca ścianę świątyni płaskorzeźba przedstawiająca ukrzyżowanego Chrystusa oraz Matkę Boską i Marię Magdalenę po bokach. Bardzo długo sądzono, że kryją się za nią należące niegdyś do katedry relikwie świętych. Przypuszczenia takie wspierały łacińskie inskrypcje. Niektórzy opowieść tę traktowali raczej jako mit. Aż do roku 1905, kiedy odsłonięto płytę i istotnie odnaleziono za nią szczątki... siedmiu świętych. Część z nich rozpoznano.

 

Za płytą w ścianie katedry św. Magnusa w Kirkjubour (Wyspy Owcze) znaleziono szczątki świętych

 

Wprawne oko dostrzeże zapewne na obydwu znaczkach nazwisko Czesława Słani. Nasz rodak, uznawany za geniusza w swoim fachu, wyrytował dla Poczty Wysp Owczych (Posta) ponad setkę znaczków.

 

FUGLOY

 

Należąca do tzw. wysp zewnętrznym Wyspa Ptaków (bo tak należałoby przetłumaczyć jej nazwę) jest wśród nich pewnym unikatem. Fugloy jest bowiem jedyną z małych wysp, na których znajdują się aż dwie osady – Kirkja i Hattarvík. Senny rytm jej życia przerywa jedynie prom Ritan, łączący ten farerski koniec świata z cywilizacją.

 

Fugloy w archipelagu Wysp Owczych jest jedyną z małych wysp, gdzie są dwie miejscowości.

 

Bez mała pięćdziesięciu mieszkańców współdzieli swą rodzinną wyspę z ptasią kolonią. To licznie gniazdujące tutaj maskonury, nurniki i nawałniki stoją za nazwą Fugloy. Ich sąsiadem, aż do XVIII wieku, była alka olbrzymia - gatunek obecnie już wymarły. W wyższych partiach fuglojskich wzgórz spotkać można zająca, którego na Wyspy Owcze sprowadził człowiek. Jeszcze wcześniej, bo najprawdopodobniej wraz z irlandzkimi mnichami, przybyły na archipelag myszy. Na Fugloy występuje jej podgatunek sklasyfikowany pod łacińską nazwą mus musculus faroeensis.

 

Latarnia w Tórshavn

 

Prawdopodobnie najłatwiej dostępna z ponad dwudziestki farerskich latarni góruje nad stołecznym portem. Wzniesiona w dawnym forcie Skansin pod koniec XIX wieku dwunastometrowa metalowa wieża wyznacza drogę statkom aż trzema kolorami. Co pięć sekund w morze wędrują – w zależności od kierunku - błyski w barwie białej, czerwonej i zielonej. Podobnie jak reszta latarni na archipelagu jest ona w pełni zautomatyzowana.

 

Charakterystyczna latarnia morska w stolicy Wysp Owczych - Torshavn

 

Stojąc wieczorem u stóp latarni podziwiać można błyski innej, stojącej na południowym skraju Nólsoy latarni. Znajdująca się w jej pobliżu (ale niestety niewidoczna z Tórshavn) latarnia Borðan także zagościła na farerskim znaczku.

 

Warto dodać, że znaczki te można zamówić poprzez serwis farerskiej poczty – www.stamps.fo

 

 

Tekst i zdjęcia: MACIEJ BRENCZ

Fot. Stamps.fo

27 lipca 2024
To na Wyspach Owczych, a nie w Nowej Zelandii znajduje się największa jaskinia morska świata. Międzynarodowy zespół specjalistów zeskanował laserowo w 3D jaskinię Klæmintsgjógv na wyspie Hestur. To właśnie ona
23 lipca 2024
Troje sportowców z Wysp Owczych wystąpi na XXXIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się w Paryżu od 26 lipca do 11 sierpnia 2024 roku. Dla Farerów to rekordowy wynik, choć
02 lipca 2024
Wprawdzie sauna kojarzona jest przede wszystkim z Finlandią, a fińskie Tampere uchodzi za jej światową stolicę, ale to Wyspy Owcze zainaugurowały działalność pierwszej pływającej sauny na środku Atlantyku. Przez kłęby

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981