15 września 2020
Jedna z najbardziej efektownych plaż znajduje się na wyspie Streymoy

Kąpielowe Wyspy Owcze

Czy ktoś z Was ma za sobą pływanie w oceanie na Wyspach Owczych? Takie pytanie pojawiło się we wpisie na stronie Wyspy Owcze – Projekt Føroyar. Krótka notka prezentowała farerski fanpejdż Sjódypp, skupiający miłośników kąpieli w wodach omywających archipelag. „W sierpniu zanurzyłem się w farerskiej wodzie dwa razy po 27 sekund” – napisał Marcin Walczyński. „Ogólnie zaliczyłem około 30-40 minut w wodzie” – wtórował mu Leszek Pytka.

 

Zapytani o wrażenia odpisali: „W czasie zanurzenia nie ma żadnych myśli, mózg się wyłączył, ale potem - euforia!”. „Najgorsze są pierwsze minuty, potem jest błogo”. Leszek Pytka przygotowywał się do kąpieli biorąc przez tydzień zimne prysznice – trzy serie po około 2-3 minuty. Jego pierwsza kąpiel w oceanie trwała około pięciu minut.

 

FARERSKI PrZEGLĄD PLAŻOWY

 

Ich entuzjazm podziela współautor naszego przewodnika i organizator wypraw na Wyspy Owcze, Łukasz Łach, prowadzący poświęcony archipelagowi serwis Faroe.pl.  – Morsowanie z grupami turystów wychodzi doskonale. Pomimo początkowych lęków, osoby, które zdecydują się spróbować kąpieli w farerskim Atlantyku, zawsze chcą ją powtórzyć. Oczywiście, ten lęk na starcie jest zrozumiały, ponieważ latem woda ma temperaturę zaledwie około 11 stopni, ale staramy się dobrze przygotować śmiałków. Przede wszystkim nagrzewam mocno auto, by po wyjściu z wody mieć ciepłe schronienie. Co jednak ciekawe, po kąpieli wszyscy są tak rozgrzani od emocji, że wcale nie pędzą do samochodu – opowiada Łukasz.

 

Latem temperatura wody wokół Wysp Owczych sięga 11-12 stopni C

 

Bardzo polecana jest plaża w osadzie Syðrugøta na wyspie Eysturoy (tam, gdzie odbywa się muzyczny G! Festival – impreza o międzynarodowym uznaniu). – Tamtejsza plaża ma najlepszą infrastrukturę i klimat – wyjaśnia Łukasz Łach. – Na miejscu do dyspozycji kąpielowiczów jest szlauch, którym można przepłukać sobie nogi, jest też mały baraczek sauny, gdzie można się przebrać. Są hamaki i ogólna kąpielowa atmosfera. Często pluska się tam sporo dzieciaków w piankach. Jest też szansa na interakcję z miejscowymi, ponieważ tuż przy plaży jest mały placyk, gdzie lubią oni spędzać czas i są zawsze chętni, by porozmawiać. 

 

 

Inne rekomendowane przez Łukasza farerskie plaże oceaniczne to Leynar i Tjørnuvík, obie na Streymoy. – Nie polecam natomiast bajecznej pod innymi względami plaży w Saksun. Laguna jest za płytka, brak kąpielowej infrastruktury, a auto trzeba zaparkować daleko od wody – ocenia nasz przewodnik. I dodaje: – Z roku na rok zauważam, że coraz liczniejsza grupa Farerów plażuje nad oceanem i zażywa kąpieli w zimnej wodzie. W ich ślady idą coraz częściej turyści. To wspaniały sposób na urozmaicenie programu pobytu, a przede wszystkim – na wczucie się w lokalne realia. Smakując kąpieli w oceanie, można lepiej zrozumieć farerską duszę.   

 

Co ciekawe, kąpiele w chłodnym oceanie cieszą się coraz większą popularnością wśród farerskich seniorów, o czym świadczy zamieszczony powyżej filmik.

 

Morsowanie z Faroe.pl

 

Jak wygląda pływanie z Faroe.pl? – Najpierw robimy porządną rozgrzewkę, mamy przygotowane ręczniki, dla tych którzy wyjdą z wody, jest też trochę okowity. Niektórzy turyści stosują taktykę błyskawicy: na moment wskakują i od razu wyskakują, by potem najczęściej wskoczyć jeszcze raz. Inni zostają dłużej. Wchodzą po szyję i spokojnie siedzą. Wszystko to nagrywamy, robimy sobie zdjęcia, śmiejemy się i cieszymy. Ja zazwyczaj wchodzę pierwszy, by pokazać, że temperatura wody jest jak najbardziej do wytrzymania, tym bardziej, że wychodząc z wody mamy zwykle podobną temperaturę powietrza. Uważam, że kąpiel w farerskim Atlantyku to jedno z najfajniejszych doświadczeń pobocznych w trakcie wycieczek. Mówiąc krótko – polecam ją wszystkim. Szok przy wejściu do wody szybko ustępuje miejsca euforii: po wyjściu z oceanu czujemy się naprawdę wspaniale - przekonuje Łukasz Łach.

 

Słowem, farerskie plaże czekają. A tym, którzy jeszcze wątpią, że kąpiel w lodowatej wodzie dobrze służy ciału i duszy, polecamy krótki dokument o pewnej farerskiej damie, zażywającej morskiej kąpieli przez okrągły rok, także wówczas, gdy temperatura wody spada do 4-5 stopni („Waves - A portrait of Maria á Heygum”):

 

 

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Fot. ANNIE SPRATT

12 grudnia 2024
Dla tych, którzy szukają niebanalnego prezentu z Północy pod bożonarodzeniową choinkę, Posta – narodowa poczta Wysp Owczych – przygotowała swoją propozycję w postaci rocznych produktów i pakietów filatelistycznych. Oprócz walorów
19 listopada 2024
Mając w planie odwiedziny Wysp Owczych, warto możliwie szybko zabrać się za jego realizację. Oprócz wprowadzonego wcześniej słonego myta za wstęp na niektóre z widokowych szlaków, w 2025 r. turyści
10 listopada 2024
Wyspy Owcze są znane nie tylko  z unikalnych pejzaży i wyjątkowej kultury, ale i z ciekawych koncepcji w dziedzinie rozwoju turystyki. W zeszłym roku narodowa organizacja turystyczna Visit Faroe Islands

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981