PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
30 sierpnia 2022
30 sierpnia 2022 roku światło dzienne ujrzał nowy farerski portal internetowy: Eysturoyaportalurin (www.eyp.fo). Eysturoy to druga pod względem powierzchni i populacji (ok. 12 400 mieszkańców) farerska wyspa, nic więc dziwnego,
24 sierpnia 2022
23 sierpnia 2022 roku, godzina 13:55. Leżąc pod ciepłym kocem, zagłębiam się w lekturę książki, kiedy to atmosferę hygge zakłóca wibrująca komórka. Na wyświetlaczu pojawia się napis „Łukasz FO”. Spiritus
31 lipca 2022
Niezwykłe walory krajobrazowe i atmosfera osady Tjørnuvík na północnym krańcu wyspy Streymoy przyciągają coraz liczniejsze grono turystów. Lokalne władze podjęły niedawno działania, mające zadbać o komfort zarówno tych, którzy odwiedzają

Kolejka do testu. Fot. Marcin Michalski

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Jak podał portal farerskiej telewizji KVF, od 1 września  2021 roku osoby odwiedzające Wyspy Owcze nie będą już zobowiązane do wykonania testu pod kątem obecności koronawirusa. Obecnie obowiązek ten spoczywa na wszystkich przekraczających granicę – także na tych, którzy są w pełni zaszczepieni i legitymują się „paszportem szczepionkowym”.

 

Wprawdzie według Michaela Boolsena, pełniącego podwójną rolę – szefa policji, kierującego jednocześnie komitetem do spraw epidemii – farerskie społeczeństwo nie osiągnęło jeszcze tzw. odporności stadnej, ale liczba stwierdzonych przypadków występowania koronawirusa spadła do śladowego poziomu. Na przykład w całym mijającym tygodniu stwierdzono zaledwie cztery pozytywne wyniki testu.

 

Tak krzepiące informacje oraz fakt, że w pełni zaszczepionych jest blisko 64%  Farerów, skłoniły władze Wysp Owczych do podjęcia decyzji o rezygnacji wraz z początkiem września z obowiązkowych testów, co powinno szczególnie ucieszyć turystów. Jednocześnie farerski rząd rekomenduje dobrowolne poddanie się testowi przed podróżą na Wyspy Owcze, a następnie testowi kontrolnemu na miejscu - dwa dni po przybyciu na archipelag.

 

Kolejka do punktu wykonywania testów po przylocie na Wyspy Owcze

 

Jak podał portal KVF.fo, gotowy jest już farerski „paszport szczepionkowy” w formie gratisowej aplikacji,  czekający na homologację w Unii Europejskiej. Dla Farerów podróżujących do Danii jej pobranie niewiele zmieni, gdyż…

 

Dania też się otwiera

Podobną decyzję ogłosiły w piątek 27 sierpnia 2021 roku władze Danii. Z tą różnicą, że „koronowe” obostrzenia, w tym testy i „paszporty szczepionkowe”, przestaną obowiązywać tam nieco ponad tydzień później – 10 września. Dzięki temu droga na Wyspy Owcze dla turystów podróżujących samolotem z przesiadką w Kopenhadze lub w Billund stanie otworem. 

 

W mniej komfortowej sytuacji znajdą się ci, którzy zamierzają dotrzeć na archipelag odpływającym z jutlandzkiego portu Hirtshals  promem „Norrøna”.  Po drodze są bowiem Niemcy, gdzie test lub „paszport covidowy” jest nadal wymagany.

 

Oficjalnie rząd w Kopenhadze jako powód rezygnacji z ograniczeń podał niskie wskaźniki zachorowalności a także zadowalający stan szczepień - w pełni zaszczepionych jest już ok. 70% Duńczyków. Wiadomo jednak, że duński rząd działał pod naciskiem Folketingu oraz środowisk biznesowych, które mocno odczuły skutki epidemii, a ściślej – towarzyszących jej ograniczeń. Nie bez znaczenia był też zapewne rosnący sprzeciw wobec sanitaryzmu, czego przejawem są gwałtowne demonstracje we Francji i Niemczech, czy zaplanowana na 31 sierpnia 2021 roku akcja australijskich truckerów. Kierowcy ciężarówek z antypodów zamierzają przerwać pracę, i to na dłużej, co może doprowadzić do paraliżu całego kraju.  

 

Z uwagi na wciąż dynamiczną sytuację, przed podróżą na Wyspy Owcze warto zajrzeć na stronę www.corona.fo, gdzie publikowane są oficjalne informacje dotyczące aktualnych przepisów obowiązujących na farerskiej granicy. Natomiast o historii walki z wirusem na archipelagu można przeczytać w naszym przewodniku, a także w artykułach na niniejszej stronie. 

 

 

Koniec testów na Covid!

Lotnisko na Vagar: kolejka do punktu przeprowadzania testów
28 sierpnia 2021