PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
31 grudnia 2022
W najnowszym, 41. wydaniu Magazynu Skandynawskiego "Zew Północy" w stałym dziale farerskim ukazał się artykuł Marcina Michalskiego, poświęcony piwnej rewolucji, która ogarnęła nasz atlantycki archipelag. Na tej skalistej, niesprzyjającej rolnictwu
30 grudnia 2022
Każdy Nowy Rok witany jest przez mieszkańców Wysp Owczych z prawdziwą pompą. Nawet w czasie epidemii Covid-19 wyspiarze nie obniżali swoich noworocznych standardów, by tradycji mogło stać się zadość. Sylwesterowa
05 grudnia 2022
5 grudnia 2022 roku ogłoszono wyniki 18. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. Profesjonaliści i amatorzy walczyli o laury w kategoriach: Ludzie, Krajobraz, Zwierzęta oraz Fotoreportaż. Sześcioosobowe jury wyłoniło

Kolejka do testu. Fot. Marcin Michalski

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Jak podał portal farerskiej telewizji KVF, od 1 września  2021 roku osoby odwiedzające Wyspy Owcze nie będą już zobowiązane do wykonania testu pod kątem obecności koronawirusa. Obecnie obowiązek ten spoczywa na wszystkich przekraczających granicę – także na tych, którzy są w pełni zaszczepieni i legitymują się „paszportem szczepionkowym”.

 

Wprawdzie według Michaela Boolsena, pełniącego podwójną rolę – szefa policji, kierującego jednocześnie komitetem do spraw epidemii – farerskie społeczeństwo nie osiągnęło jeszcze tzw. odporności stadnej, ale liczba stwierdzonych przypadków występowania koronawirusa spadła do śladowego poziomu. Na przykład w całym mijającym tygodniu stwierdzono zaledwie cztery pozytywne wyniki testu.

 

Tak krzepiące informacje oraz fakt, że w pełni zaszczepionych jest blisko 64%  Farerów, skłoniły władze Wysp Owczych do podjęcia decyzji o rezygnacji wraz z początkiem września z obowiązkowych testów, co powinno szczególnie ucieszyć turystów. Jednocześnie farerski rząd rekomenduje dobrowolne poddanie się testowi przed podróżą na Wyspy Owcze, a następnie testowi kontrolnemu na miejscu - dwa dni po przybyciu na archipelag.

 

Kolejka do punktu wykonywania testów po przylocie na Wyspy Owcze

 

Jak podał portal KVF.fo, gotowy jest już farerski „paszport szczepionkowy” w formie gratisowej aplikacji,  czekający na homologację w Unii Europejskiej. Dla Farerów podróżujących do Danii jej pobranie niewiele zmieni, gdyż…

 

Dania też się otwiera

Podobną decyzję ogłosiły w piątek 27 sierpnia 2021 roku władze Danii. Z tą różnicą, że „koronowe” obostrzenia, w tym testy i „paszporty szczepionkowe”, przestaną obowiązywać tam nieco ponad tydzień później – 10 września. Dzięki temu droga na Wyspy Owcze dla turystów podróżujących samolotem z przesiadką w Kopenhadze lub w Billund stanie otworem. 

 

W mniej komfortowej sytuacji znajdą się ci, którzy zamierzają dotrzeć na archipelag odpływającym z jutlandzkiego portu Hirtshals  promem „Norrøna”.  Po drodze są bowiem Niemcy, gdzie test lub „paszport covidowy” jest nadal wymagany.

 

Oficjalnie rząd w Kopenhadze jako powód rezygnacji z ograniczeń podał niskie wskaźniki zachorowalności a także zadowalający stan szczepień - w pełni zaszczepionych jest już ok. 70% Duńczyków. Wiadomo jednak, że duński rząd działał pod naciskiem Folketingu oraz środowisk biznesowych, które mocno odczuły skutki epidemii, a ściślej – towarzyszących jej ograniczeń. Nie bez znaczenia był też zapewne rosnący sprzeciw wobec sanitaryzmu, czego przejawem są gwałtowne demonstracje we Francji i Niemczech, czy zaplanowana na 31 sierpnia 2021 roku akcja australijskich truckerów. Kierowcy ciężarówek z antypodów zamierzają przerwać pracę, i to na dłużej, co może doprowadzić do paraliżu całego kraju.  

 

Z uwagi na wciąż dynamiczną sytuację, przed podróżą na Wyspy Owcze warto zajrzeć na stronę www.corona.fo, gdzie publikowane są oficjalne informacje dotyczące aktualnych przepisów obowiązujących na farerskiej granicy. Natomiast o historii walki z wirusem na archipelagu można przeczytać w naszym przewodniku, a także w artykułach na niniejszej stronie. 

 

 

Koniec testów na Covid!

Lotnisko na Vagar: kolejka do punktu przeprowadzania testów
28 sierpnia 2021