05 grudnia 2022
Zimowy Klaksvik - drugie co wielkości miasto Wysp Owczych

Konkurs National Geographic Polska: farerski fotolaureat

5 grudnia 2022 roku ogłoszono wyniki 18. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. Profesjonaliści i amatorzy walczyli o laury w kategoriach: Ludzie, Krajobraz, Zwierzęta oraz Fotoreportaż. Sześcioosobowe jury wyłoniło najlepsze prace. Wśród zwycięzców znalazł się Tomasz Macherzyński, który zdominował konkurencję w kategorii Krajobraz. Doceniona przez sędziów fotografia przedstawia przylądek Kallur na wyspie Kalsoy.

 

Zasiadający w konkursowym jury Paweł Młodkowski powiedział, że kategoria Krajobraz cieszyła się największym zainteresowaniem uczestników, a do ścisłego finału trafiło pięć prac. Ostatecznie kapituła postawiła na klasyczne podejście do pejzażu.

 

Zwycięska fotografia przedstawia grę świateł na spowitym czarnymi chmurami przylądku Kallur. Kapryśna pogoda dodaje fotografii dynamiki. To miejsce o wyjątkowej urodzie, które docenili twórcy najnowszej superprodukcji z Jamsem Bondem. Właśnie tu – na północnym krańcu wyspy Kalsoy – 007 opuszcza ziemski padół, ratując rzecz jasna całą planetę.

 

Kallur. Fot. Tomasz Macherzyński

 

Oto, co o swojej pracy powiedział sam laureat – Tomasz Macherzyński:

 

"Zdjęcie powstało w maju w trakcie trekkingu na Kallur z jedną z moich grup. Nic nie zapowiadało tak pięknego wieczoru, ale zarówno moje przeczucia co do warunków, jak i prognozy pogody nie zawiodły. Był to wymarzony zachód słońca na Kallur. Jestem przeszczęśliwy, ponieważ spełniło się jedno z moich największych marzeń fotograficznych. Znalezienie się w gronie laureatów konkursu National Geographic brzmi wręcz nierealnie. Jest to ogromne wyróżnienie i motywacja do dalszego doskonalenia warsztatu".

 

Tomasz jest jednym z przewodników Klubu Miłośników Wysp Owczych Faroe.pl, zaś fotografia jest jego pasją. W sezonie 2022 miał również okazję prowadzić warsztaty fotograficzne na archipelagu.

 

Innym farerskim wątkiem konkursu National Geographic Polska jest wygrana Urszuli Chylaszek w kategorii fotoreportaż. Co prawda zwycięskie zdjęcie przedstawia kadr z Belfastu, jednak laureatka jest niewątpliwą entuzjastką Wysp Owczych oraz autorką poczytnego reportażu pt. „Kanska. Miłość na Wyspach Owczych”.

 

Wszystkim laureatom oraz wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów fotograficznych. Najlepiej z kadrami z Wysp Owczych w roli głównej.

 

 

Kinga Eysturland

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

Fot. Wyspy-Owcze.pl

08 kwietnia 2024
Farerska telekomunikacja przyspiesza: 15 kwietnia 2024 roku na Wyspach Owczych zostanie uruchomiona sieć 5G, czyli piąte wcielenie standardu łączności komórkowej. Jak zapewniają Farerzy, będzie to jedna z najlepszych tego typu
03 kwietnia 2024
Dla wszystkich miłośników turystyki kulinarnej odwiedzających Wyspy Owcze nie lada ułatwieniem może być portal Menu.fo. Znajdziemy tu obszerny katalog farerskich lokali gastronomicznych wraz z menu, cenami, godzinami otwarcia i innymi
26 marca 2024
Urząd statystyczny Wysp Owczych – Hagstova Føroya – opublikował dane demograficzne dotyczące archipelagu. W świetle statystyk, na dzień 1 lutego 2024 r. cała farerska populacja liczyła 54 569 osób. Licząc

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981