05 grudnia 2022
Zimowy Klaksvik - drugie co wielkości miasto Wysp Owczych

Konkurs National Geographic Polska: farerski fotolaureat

5 grudnia 2022 roku ogłoszono wyniki 18. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. Profesjonaliści i amatorzy walczyli o laury w kategoriach: Ludzie, Krajobraz, Zwierzęta oraz Fotoreportaż. Sześcioosobowe jury wyłoniło najlepsze prace. Wśród zwycięzców znalazł się Tomasz Macherzyński, który zdominował konkurencję w kategorii Krajobraz. Doceniona przez sędziów fotografia przedstawia przylądek Kallur na wyspie Kalsoy.

 

Zasiadający w konkursowym jury Paweł Młodkowski powiedział, że kategoria Krajobraz cieszyła się największym zainteresowaniem uczestników, a do ścisłego finału trafiło pięć prac. Ostatecznie kapituła postawiła na klasyczne podejście do pejzażu.

 

Zwycięska fotografia przedstawia grę świateł na spowitym czarnymi chmurami przylądku Kallur. Kapryśna pogoda dodaje fotografii dynamiki. To miejsce o wyjątkowej urodzie, które docenili twórcy najnowszej superprodukcji z Jamsem Bondem. Właśnie tu – na północnym krańcu wyspy Kalsoy – 007 opuszcza ziemski padół, ratując rzecz jasna całą planetę.

 

Kallur. Fot. Tomasz Macherzyński

 

Oto, co o swojej pracy powiedział sam laureat – Tomasz Macherzyński:

 

"Zdjęcie powstało w maju w trakcie trekkingu na Kallur z jedną z moich grup. Nic nie zapowiadało tak pięknego wieczoru, ale zarówno moje przeczucia co do warunków, jak i prognozy pogody nie zawiodły. Był to wymarzony zachód słońca na Kallur. Jestem przeszczęśliwy, ponieważ spełniło się jedno z moich największych marzeń fotograficznych. Znalezienie się w gronie laureatów konkursu National Geographic brzmi wręcz nierealnie. Jest to ogromne wyróżnienie i motywacja do dalszego doskonalenia warsztatu".

 

Tomasz jest jednym z przewodników Klubu Miłośników Wysp Owczych Faroe.pl, zaś fotografia jest jego pasją. W sezonie 2022 miał również okazję prowadzić warsztaty fotograficzne na archipelagu.

 

Innym farerskim wątkiem konkursu National Geographic Polska jest wygrana Urszuli Chylaszek w kategorii fotoreportaż. Co prawda zwycięskie zdjęcie przedstawia kadr z Belfastu, jednak laureatka jest niewątpliwą entuzjastką Wysp Owczych oraz autorką poczytnego reportażu pt. „Kanska. Miłość na Wyspach Owczych”.

 

Wszystkim laureatom oraz wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów fotograficznych. Najlepiej z kadrami z Wysp Owczych w roli głównej.

 

 

Kinga Eysturland

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

Fot. Wyspy-Owcze.pl

24 maja 2023
Posta – narodowa poczta Wysp Owczych – ogłosiła datę debiutu historycznej kolekcji: pierwszych w krajach nordyckich kryptoznaczków NFT. Cyfryzacja i nowe technologie otworzyły nowy rozdział także w filatelistyce, która dla
15 maja 2023
Polskich miłośników Wysp Owczych zelektryzowała wiadomość o ukazaniu się kolejnej rodzimej książki na temat archipelagu. Jej tytuł to „Uciec z Wysp Owczych”, autorem jest Kuba Witek – znany dotąd z
08 maja 2023
Już w tym tygodniu zaczyna się eurowizyjna gorączka, a fani konkursu obstawiają swoich faworytów. Chociaż zwycięzcą zeszłorocznego Eurovision Song Contest została Ukraina, z przyczyn geopolitycznych impreza odbędzie się w brytyjskim
W y d a w c a :
KONTAKT Z NAMI
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981