05 grudnia 2022
Zimowy Klaksvik - drugie co wielkości miasto Wysp Owczych

Konkurs National Geographic Polska: farerski fotolaureat

5 grudnia 2022 roku ogłoszono wyniki 18. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. Profesjonaliści i amatorzy walczyli o laury w kategoriach: Ludzie, Krajobraz, Zwierzęta oraz Fotoreportaż. Sześcioosobowe jury wyłoniło najlepsze prace. Wśród zwycięzców znalazł się Tomasz Macherzyński, który zdominował konkurencję w kategorii Krajobraz. Doceniona przez sędziów fotografia przedstawia przylądek Kallur na wyspie Kalsoy.

 

Zasiadający w konkursowym jury Paweł Młodkowski powiedział, że kategoria Krajobraz cieszyła się największym zainteresowaniem uczestników, a do ścisłego finału trafiło pięć prac. Ostatecznie kapituła postawiła na klasyczne podejście do pejzażu.

 

Zwycięska fotografia przedstawia grę świateł na spowitym czarnymi chmurami przylądku Kallur. Kapryśna pogoda dodaje fotografii dynamiki. To miejsce o wyjątkowej urodzie, które docenili twórcy najnowszej superprodukcji z Jamsem Bondem. Właśnie tu – na północnym krańcu wyspy Kalsoy – 007 opuszcza ziemski padół, ratując rzecz jasna całą planetę.

 

Kallur. Fot. Tomasz Macherzyński

 

Oto, co o swojej pracy powiedział sam laureat – Tomasz Macherzyński:

 

"Zdjęcie powstało w maju w trakcie trekkingu na Kallur z jedną z moich grup. Nic nie zapowiadało tak pięknego wieczoru, ale zarówno moje przeczucia co do warunków, jak i prognozy pogody nie zawiodły. Był to wymarzony zachód słońca na Kallur. Jestem przeszczęśliwy, ponieważ spełniło się jedno z moich największych marzeń fotograficznych. Znalezienie się w gronie laureatów konkursu National Geographic brzmi wręcz nierealnie. Jest to ogromne wyróżnienie i motywacja do dalszego doskonalenia warsztatu".

 

Tomasz jest jednym z przewodników Klubu Miłośników Wysp Owczych Faroe.pl, zaś fotografia jest jego pasją. W sezonie 2022 miał również okazję prowadzić warsztaty fotograficzne na archipelagu.

 

Innym farerskim wątkiem konkursu National Geographic Polska jest wygrana Urszuli Chylaszek w kategorii fotoreportaż. Co prawda zwycięskie zdjęcie przedstawia kadr z Belfastu, jednak laureatka jest niewątpliwą entuzjastką Wysp Owczych oraz autorką poczytnego reportażu pt. „Kanska. Miłość na Wyspach Owczych”.

 

Wszystkim laureatom oraz wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów fotograficznych. Najlepiej z kadrami z Wysp Owczych w roli głównej.

 

 

Kinga Eysturland

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

Fot. Wyspy-Owcze.pl

15 listopada 2023
Adwent i Boże Narodzenie za pasem, więc bożonarodzeniowy nastrój będzie udzielał się również Farerom. Oto kilka elementów typowych dla okresu przedświątecznego na Wyspach Owczych, jakich można się spodziewać, jeśli traficie
11 października 2023
12 października 2023 roku ponownie staną naprzeciw siebie drużyny Wysp Owczych i Polski w rozgrywanym po raz pierwszy w historii polsko-farerskich kontaktów sportowych piłkarskim dwumeczu w ramach eliminacji do turnieju
11 października 2023
Poczta narodowa Wysp Owczych – Posta – ma powody do dumy. W połowie sierpnia 2023 roku został wydany 1000. znaczek opatrzony napisem Føroyar, który niebawem trafił do filatelistów na całym

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981