30 maja 2024
Bombardier Dash 8 Q400 (fot. Anna Zvereva)

Loty Wyspy Owcze - Islandia

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. ANNA ZVEREVA

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

W maju 2024 roku jedyny farerski port lotniczy na wyspie Vágar wzbogacił się o czwartego przewoźnika. To islandzkie narodowe linie lotnicze Icelandair, które uruchomiły sezonową linię Keflavík – Vágar. Nowe połączenie może okazać się interesujące dla tych, którzy podczas jednego wypadu na Północ chcieliby odwiedzić dwie wielkie atrakcje regionu Vestnorden.

 

Co ciekawe, aż do sezonu 2023 dwóch atlantyckich sąsiadów nie miało lotniczego połączenia. Jedynym bezpośrednim łącznikiem był od lat oceaniczny prom Smyril Line MS "Norröna", pływający na trasie Hirtshals (Dania) –  Tórshavn (Wyspy Owcze) – Seyðisförður (Islandia).

 

W zeszłym roku farerskie linie lotnicze Atlantic Airways rozpoczęły regularne loty z Vágar do Keflavíku, gdzie znajduje się główny międzynarodowy port lotniczy Islandii, obsługując tę trasę 2-3 razy w tygodniu i operując samolotem typu Airbus A320. Lot na Wyspę Ognia i Lodu trwa 1 godz. 30 minut, ceny biletów zaczynają się od 998 DKK w jedną stronę.

 

Teraz Farerom przybył konkurent, z którym jednakowoż żyją w zgodzie: w 2023 roku przedstawiciele Atlantic Airways i Icelandair podpisali list intencyjny dotyczący współpracy – przede wszystkim w kontekście rynku amerykańskiego. Jedni i drudzy wyspiarze liczą na gości z USA i Kanady, tym bardziej, że Icelandair na swoich transatlantyckich trasach do Europy oferuje opcję stopover. Na przykład lecący z Nowego Jorku do Londynu turysta może bez zmiany ceny biletu przerwać podróż na 1-7 dni, zwiedzając nie tylko Islandię, ale i – po krótkim locie – także Wyspy Owcze.  

 

Inauguracyjny rejs, 1 maja 2024 roku, miał uroczystą oprawę: na Wyspy Owcze przybyła Þórdís Kolbrún Reykfjörð Gylfadóttir – minister spraw zagranicznych Islandii, której w porcie lotniczym Vágar towarzyszył wicepremier farerskiego rządu i szef MSZ – Høgni Hoydal. Przy okazji warto wspomnieć, że to jedno z najtrudniejszych dla pilotów lotnisk (górzysty teren, porywiste wiatry, rotory, mgła, częste silne zachmurzenie) - poniżej próbka tego, z czym mierzą się tu załogi.

 

 

Icelandair trasę na Wyspy Owcze obsługuje turbośmigłowcem typu Bombardier Dash 8 Q400. Szlak ma charakter sezonowy i będzie utrzymywany do października 2024 roku. Lot z Keflavíku trwa 1 godz. 40 minut, ceny biletów – od 245 USD w jedną stronę. Przy zbliżonej cenie przewagą Islandczyków jest częstotliwość: bombardiery latają 5-6 razy w tygodniu.

 

Łącznie aż 9 połączeń tygodniowo pomiędzy Wyspami Owczymi a Islandią otwiera także ciekawe możliwości przed turystami z Polski. Odpowiednio dobierając porty i linie lotnicze, można pokusić się o przemierzenie atlantyckiej pętli z punktami węzłowymi na Vágar i w Keflavíku, choć przyjemność ta może nie należeć do tanich. Zwłaszcza w lipcu, szczytowym okresie wyjazdów na Północy.

 

Serwis Atlantic Airways: www.atlantic.fo

Serwis Icelandair: www.icelandair.com

 

 

27 lipca 2024
To na Wyspach Owczych, a nie w Nowej Zelandii znajduje się największa jaskinia morska świata. Międzynarodowy zespół specjalistów zeskanował laserowo w 3D jaskinię Klæmintsgjógv na wyspie Hestur. To właśnie ona
23 lipca 2024
Troje sportowców z Wysp Owczych wystąpi na XXXIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się w Paryżu od 26 lipca do 11 sierpnia 2024 roku. Dla Farerów to rekordowy wynik, choć
02 lipca 2024
Wprawdzie sauna kojarzona jest przede wszystkim z Finlandią, a fińskie Tampere uchodzi za jej światową stolicę, ale to Wyspy Owcze zainaugurowały działalność pierwszej pływającej sauny na środku Atlantyku. Przez kłęby