Czy wrócą czasy, gdy turyści mogli dojść na zachodni kraniec Wysp Owczych, do latarni morskiej na Mykineshólmur? W sezonie turystycznym 2021 lokalni decydenci zamknęli do odwołania około 2/3 ekscytującego szlaku „do maskonurów, głuptaków i latarni” na wyspie Mykines. Uzasadnienie jest proste: ścisła ochrona tutejszej fauny.
To chyba z jedna z najbardziej smutnych informacji dla turystów, którzy marzyli o odwiedzinach Wysp Owczych. Nie ma co liczyć na wędrówkę do latarni morskiej na zachodnim krańcu archipelagu, można zapomnieć o możliwości podziwiania z bliskiej odległości jedynej na wyspach kolonii głuptaków. Zamknięty jest 40-metrowy stalowy most nad oceaniczną szczeliną Holmgjógv. Niemożliwe stało się zejście ku dolinie Lambi, gdzie znajdują się tysiące ukrytych w darni maskonurzych nor.
Miejsce to uznawane jest za największą kolonię maskonurów na Wyspach Owczych - jedno z ich kluczowych siedlisk lęgowych. Problem w tym, że przez ostatnie lata obszar ten cierpiał szczególnie z powodu nieodpowiedzialnych zachowań zagranicznych turystów: schodzenia ze ścieżki i wdeptywania w nory, wsadzania w nie smartfonów w celu zrobienia zdjęć, czy wręcz prób chwytania maskonurów do wspólnej fotografii.
„Ze względu na ochronę środowiska wyspy Mykines, wielu mieszkańców i farerskich urzędników wyraziło potrzebę zamknięcia dostępu do Lambi i Mykineshólmur między majem i wrześniem, a zwłaszcza w czerwcu i lipcu, kiedy trwa sezon żerowania maskonurów” – informują osoby związane z farerską turystyką. „Nie ma planów ograniczenia dostępu do tych obszarów przez cały rok, ponieważ zamknięcie opiera się przede wszystkim na chęci ochrony życia ptaków, a między wrześniem i kwietniem jest ich tu zdecydowanie mniej”.
Dodać należy, że dorosłe maskonury przylatują na Wyspy Owcze w kwietniu i pozostają na archipelagu do końca sierpnia. Zatem odwiedziny „ptasiej wyspy” - Mykines poza półroczem letnim mogą mieć przede wszystkim walor krajobrazowy. Wprawdzie Mykines znajduje się w rozkładzie lotów śmigłowców Atlantic Airways, ale przytłaczająca większość turystów dociera tu drogą morską z przystani w Sørvágur na sąsiedniej wyspie Vágar.
Aktualnie turyści kończą swój spacer od osady Mykines w kierunku zachodnim na wzniesieniu zwanym Rógvukollur. Są tam zainstalowane barierki oraz luneta (bezpłatnie) do obserwacji miejsca gniazdowania głuptaków – jednego z niewielu na całej północnej półkuli. Siedlisko tych ptaków znajduje się na niedostępnym, północnym klifie wysepki Mykineshólmur.
Pomyślna wiadomość: jeśli szlak nie jest akurat przepełniony turystami, wzniesienie Rógvukollur to także bardzo dobre miejsce do obserwacji maskonurów. Potrafi być ich tu bardzo dużo i… bardzo blisko ludzi. Dorosłe maskonury nie są przesadnie płochliwe, szczególnie, jeśli zachowamy odpowiedni dystans i uszanujemy, że to one (i owce) są tutaj gospodarzami.
Drugie miejsce na szlaku, gdzie jest szansa spotkać ich niezliczone zastępy, to okolice pomnika ku pamięci mieszkańców Mykines, którzy zginęli na morzu lub spadając z klifów. Wędrując od strony osady, to tutaj zaliczymy pierwsze spotkanie z imponującą kolonią „papug Północy”. Warto wiedzieć, że wędrówki na szlaku osada Mykines – punkt obserwacyjny Rógvukollur są dozwolone wyłącznie w godzinach 11.00-17.00.
Wyspa Mykines jest jednym z trzech farerskich obszarów objętych ochroną w ramach międzynarodowej Konwencji Ramsarskiej. Więcej informacji na temat atrakcji Mykines znajduje się w naszym przewodniku dostępnym na stronie www.wyspy-owcze.pl
Mykinesholmur (fot. Philip Waldhau)
W y d a w c a :
KONTAKT Z NAMI
PCIT TRAMP
Iwaszkiewicza 67/8
70-786 Szczecin
Tel. +48 91 432 08 37
www.wyspy-owcze.pl
www.zewpolnocy.pl
Numer konta:
35 1140 2017 0000 4502 1307 1981