PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
17 września 2021
Świat obiegła wiadomość o niedzielnym polowaniu grindadráp na Wyspach Owczych, które okazało się – w świetle płynących z różnych stron doniesień – rekordowym w całej farerskiej historii polowań na morskie
12 września 2021
To była piękna wyprawa pełna przygód! Mama, tata, córeczki w wieku 4,5 lat oraz 9 miesięcy – czyli rodzina z Polski z letnią wizytą na Wyspach Owczych! Poprosiliśmy Adę i
07 września 2021
3 września 2021 roku norweskie linie lotnicze Widerøe zainaugurowały połączenie z Wyspami Owczymi. Po raz pierwszy w historii tego przewoźnika w siatce połączeń znalazł się farerski archipelag. Na trasie Bergen

Mykinesholmur (fot. Philip Waldhau) 

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Czy wrócą czasy, gdy turyści mogli dojść na zachodni kraniec Wysp Owczych, do latarni morskiej na Mykineshólmur? W sezonie turystycznym 2021 lokalni decydenci zamknęli do odwołania około 2/3 ekscytującego szlaku „do maskonurów, głuptaków i latarni” na wyspie Mykines. Uzasadnienie jest proste: ścisła ochrona tutejszej fauny.

 

To chyba z jedna z najbardziej smutnych informacji dla turystów, którzy marzyli o odwiedzinach Wysp Owczych. Nie ma co liczyć na wędrówkę do latarni morskiej na zachodnim krańcu archipelagu, można zapomnieć o możliwości podziwiania z bliskiej odległości jedynej na wyspach kolonii głuptaków. Zamknięty jest 40-metrowy stalowy most nad oceaniczną szczeliną Holmgjógv. Niemożliwe stało się zejście ku dolinie Lambi, gdzie znajdują się tysiące ukrytych w darni maskonurzych nor.

 

Na Mykines znajduje się jedna z największych kolonii maskonurów na świecie

 

Miejsce to uznawane jest za największą kolonię maskonurów na Wyspach Owczych - jedno z ich kluczowych siedlisk lęgowych. Problem w tym, że przez ostatnie lata obszar ten cierpiał szczególnie z powodu nieodpowiedzialnych zachowań zagranicznych turystów: schodzenia ze ścieżki i wdeptywania w nory, wsadzania w nie smartfonów w celu zrobienia zdjęć, czy wręcz prób chwytania maskonurów do wspólnej fotografii. 

 

ZAMKNIĘTE OD MAJA DO WRZEŚNIA

„Ze względu na ochronę środowiska wyspy Mykines, wielu mieszkańców i farerskich urzędników wyraziło potrzebę zamknięcia dostępu do Lambi i Mykineshólmur między majem i wrześniem, a zwłaszcza w czerwcu i lipcu, kiedy trwa sezon żerowania maskonurów” – informują osoby związane z farerską turystyką. „Nie ma planów ograniczenia dostępu do tych obszarów przez cały rok, ponieważ zamknięcie opiera się przede wszystkim na chęci ochrony życia ptaków, a między wrześniem i kwietniem jest ich tu zdecydowanie mniej”.

 

Na Mykines można dostać się statkiem odpływającym z Sørvágur na wyspie Vagar

 

Dodać należy, że dorosłe maskonury przylatują na Wyspy Owcze w kwietniu i pozostają na archipelagu do końca sierpnia. Zatem odwiedziny „ptasiej wyspy” - Mykines poza półroczem letnim mogą mieć przede wszystkim walor krajobrazowy. Wprawdzie Mykines znajduje się w rozkładzie lotów śmigłowców Atlantic Airways, ale przytłaczająca większość turystów dociera tu drogą morską z przystani w Sørvágur na sąsiedniej wyspie Vágar.

 

SPOTKAJMY SIĘ NA RÓGVUKOLLUR

Aktualnie turyści kończą swój spacer od osady Mykines w kierunku zachodnim na wzniesieniu zwanym Rógvukollur. Są tam zainstalowane barierki oraz luneta (bezpłatnie) do obserwacji miejsca gniazdowania głuptaków – jednego z niewielu na całej północnej półkuli. Siedlisko tych ptaków znajduje się na niedostępnym, północnym klifie wysepki Mykineshólmur.

 

Pomyślna wiadomość: jeśli szlak nie jest akurat przepełniony turystami, wzniesienie Rógvukollur to także bardzo dobre miejsce do obserwacji maskonurów. Potrafi być ich tu bardzo dużo i… bardzo blisko ludzi. Dorosłe maskonury nie są przesadnie płochliwe, szczególnie, jeśli zachowamy odpowiedni dystans i uszanujemy, że to one (i owce) są tutaj gospodarzami.

 

Na Mykinesholmur znajduje się jedyna kolonia głuptaków na Wyspach Owczych

 

Drugie miejsce na szlaku, gdzie jest szansa spotkać ich niezliczone zastępy, to okolice pomnika ku pamięci mieszkańców Mykines, którzy zginęli na morzu lub spadając z klifów. Wędrując od strony osady, to tutaj zaliczymy pierwsze spotkanie z imponującą kolonią „papug Północy”. Warto wiedzieć, że wędrówki na szlaku osada Mykines – punkt obserwacyjny Rógvukollur są dozwolone wyłącznie w godzinach 11.00-17.00.

 

Wyspa Mykines jest jednym z trzech farerskich obszarów objętych ochroną w ramach międzynarodowej Konwencji Ramsarskiej.   Więcej informacji na temat atrakcji Mykines znajduje się w naszym przewodniku dostępnym na stronie www.wyspy-owcze.pl

 

 

Mykines mniej dostępna

Wysepka Mykinesholmur jest najbardziej na zachód wysuniętym fragmentem Wysp Owczych
05 sierpnia 2021