PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
31 grudnia 2022
W najnowszym, 41. wydaniu Magazynu Skandynawskiego "Zew Północy" w stałym dziale farerskim ukazał się artykuł Marcina Michalskiego, poświęcony piwnej rewolucji, która ogarnęła nasz atlantycki archipelag. Na tej skalistej, niesprzyjającej rolnictwu
30 grudnia 2022
Każdy Nowy Rok witany jest przez mieszkańców Wysp Owczych z prawdziwą pompą. Nawet w czasie epidemii Covid-19 wyspiarze nie obniżali swoich noworocznych standardów, by tradycji mogło stać się zadość. Sylwesterowa
05 grudnia 2022
5 grudnia 2022 roku ogłoszono wyniki 18. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. Profesjonaliści i amatorzy walczyli o laury w kategoriach: Ludzie, Krajobraz, Zwierzęta oraz Fotoreportaż. Sześcioosobowe jury wyłoniło

Z górami żartów nie ma. Fot. M. Fousert

Tekst: MARCIN MICHALSKI

Miasto Klaksvík i osadę Viðareiði dzieli dystans niespełna 19 kilometrów. Samochodem to jakieś 20 minut spokojnej, przepisowej jazdy – pokonujemy trzy tunele pod górami i groblę przez fiord. Dziś te 19 kilometrów to czysta przyjemność podróży – jeden z tuneli jest całkiem nowy i nie trzeba jechać starą drogą, na którą spadają czasem górskie kamienie. Ale kiedyś było inaczej.

 

Zanim Wyspy Owcze pokryła sieć dróg, z Klaksvíku do Viðareiði prowadził jeden z górskich szlaków pocztowych, które przemierzali farerscy listonosze. Ich trud utrwaliła na serii znaczków Poczta Wysp Owczych – Posta (www.posta.fo). Mapka Wysp Północnych

 

“Szlaki pocztowe na Wyspach Owczych były zawsze trudne i wymagające. Aby dostarczyć przesyłkę, trzeba było wspinać się na potężne góry i iść przez zwodnicze cieśniny. Czasem sprawy układały się niepomyślnie” – czytamy na stronie Stamps.fo, która prezentuje farerskie serie filatelistyczne i związane z nimi historie.

 

Szlak Klaksvík – Viðareiði był uznawany za jedną z najtrudniejszych lądowych tras pocztowych na archipelagu. Wymagał od listonoszy pokonania jednego z najbardziej niedostępnych obszarów górskich Wysp Owczych. Na znaczku numer FO-930 wydanym w kwietniu 2020 r. upamiętniono dwa wydarzenia z dziejów szlaku. Uhonorował je w formie graficznej i tekstowej farerski artysta Anker Eli Petersen.

 

PIERWSZY LISTONOSZ NA WYSPACH OWCZYCH

 

Nazywał się Jákup Eliassen, choć mówiono na niego również Jakke í Vági. Był pierwszym listonoszem na Wyspach Północnych. Gdy 24 listopada 1887 r. wyruszył w znaną sobie trasę Klaksvík – Viðareiði miał 51 lat. Pogoda była dość dobra, ale góry pokryte były śniegiem i lodem. Tamtego feralnego, zimowego dnia widziano go żywego po raz ostatni.


Gdy Jákup nie dotarł do żadnej z osad, uformowała się grupa poszukiwawczo-ratownicza. Ciało listonosza znaleziono następnego dnia na urwistym zboczu góry na północ od osady Árnafjørður. Ślady wskazywały, że maszerował ścieżką wijącą się wśród stromizn, ale prawdopodobnie stracił równowagę i spadł w miejscu pionowego klifu. Zwłoki Jákupa odnaleziono 350 metrów poniżej szlaku.

Na mapie przedstawionej na znaczku FO-930 trasę listonosza Jákupa Eliassena zaznaczono kolorem żółtym.

 

Wyspy Owcze: skrzynka pocztowa

 

NOC W BURZOWYCH CIEMNOŚCIACH

 

Ten sam znaczek upamiętnia jeszcze jedno wydarzenie na tej samej trasie. Kilka dekad po śmiertelnym wypadku Jákupa, swoją codzienną pracę wykonywało na szlaku dwóch listonoszy. Jeden z nich, Jacob Vitalis, znany także jako Jakke í Krotugrøvini, opisał dramatyczny incydent w wywiadzie nagranym w 1971 roku.

 

Po przekroczeniu grzbietu górskiego na odcinku między Depil i Árnafjørður, dwójkę idących razem listonoszy zaskoczyła silna śnieżyca. W miejscu zwanym „Breytarstígar” zdali sobie sprawę, że nie będą w stanie zejść do żadnej z osad z powodu ciemności i potężnych zasp. Piechurom udało się dotrzeć do pobliskiego skalistego wzgórza, gdzie możliwa okazała się budowa prowizorycznego schronu z kamieni. Śnieżyca nie ustawała, noc była zimna i wiał gwałtowny wiatr. Aby nie zamarznąć na śmierć, listonosze zaczęli burzyć kamienne schronienie i układać je na nowo. Tak minęło im kilkanaście godzin – na układaniu i rozdzielaniu zastanych w górach kamieni. Jak wspomina listonosz Jacob, koledzy toczyli ze sobą dla rozgrzewki także walki zapaśnicze.

 

Wyspy Owcze emitują własne znaczki - wydawcą jest Posta

 

O brzasku, gdy byli w stanie dostrzec otoczenie, zaczęli kopać w zaspach, mozolnie torując sobie drogę powrotną. Mieli ze sobą łopaty oraz liny – holując się nawzajem wśród stromych skał, zeszli wreszcie bezpiecznie do Árnafjørður. 

 

Na mapie przedstawionej na znaczku FO-930 ich trasę zaznaczono kolorem czerwonym.

 

Znaczki wydane przez Pocztę Wysp Owczych można zamawiać poprzez serwis www.stamps.fo

 

 

Na pocztowym szlaku

Górskie szlaki przemierzali niegdyś listonosze
16 lipca 2020